Ćwiczenia po operacji. Czyli co można, a co jest zakazane?

Czasami zdarzy się, że w wyniku kontuzji lub z innych powodów trafiamy do szpitala na operację. Jeżeli są to dość proste zabiegi szybko wracamy do zdrowia i formy. Niestety czasami zdarza się, że operacje są znacznie bardziej poważne i wymagają one przerwy w treningach dopóki nie dojdziemy do siebie. Rehabilitacja i treningi pozwolą nam znacznie szybciej wrócić do zdrowia. Bardzo ważne, aby wiedzieć co nam wolno w tym czasie, a co jest zabronione.

Czym właściwie jest operacja?

Według ogólnej definicji operacja to zabiegi wykonywane na narządach i tkankach ciała, które mają służyć poprawie zdrowia. Niezależnie jak poważny jest to zabieg, wciąż pozostaje on ingerencją w organizm człowieka. Obecnie coraz więcej ludzi musi poddawać się operacji na biodro lub kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Powodem jest spore obciążanie organizmu właśnie w tych punktach. Niestety tego typu zabiegi są dość poważnym działaniem i niosą ze sobą spore konsekwencje.

Operacja biodra

Biodra są bardzo mocno narażone na kontuzje. Mogą one powstać w wyniku przeciążenia treningowego lub np. długotrwałej nadwagi bądź otyłości. Biodro jest stawem, na którym opiera się większość ciała podczas poruszania. Operacja tej części jest dość znacząca, ponieważ od jej przebiegu zależy nasz późniejszy stan i ogólne możliwości poruszania się.

Jednym z najczęstszych zabiegów jest wstawienie endoprotezy stawu biodrowego. Ćwiczenia po operacji biodra muszą być bardzo dobrze przemyślane i zrównoważone. Nie można zaniedbać ruchu, ale bardzo trzeba uważać, aby stawu nie przeciążyć. Pierwsze ćwiczenia zaczynamy już po samym zabiegu. Mają one na celu przywrócenie prawidłowego krążenia. Zaczynamy od gimnastyki łydki. Kiedy dojdziemy do stanu, gdy możemy już chodzić po płaskim zaczynamy pokonywać pierwsze stopnie schodów zaczynając od nogi zdrowej. Oczywiście wykonujemy je z balkonikiem, po którym przechodzimy do kuli, aż całkowicie stajemy się samodzielni. Możemy wówczas rozpocząć nowe ćwiczenia, np. z taśmą. Bardzo delikatnie ćwiczymy podnoszenie z obciążeniem w postaci napiętej taśmy. Podnosimy nogę do przodu lub w tył. Każdy ruch wykonujemy bardzo powoli, żeby nie uszkodzić biodra. Z czasem zmieniamy napięcie taśmy na mocniejsze, tak by mięśnie cały czas pracowały.

Całkowicie zakazane są ćwiczenia bardzo obciążające, np. bieganie czy długie intensywne spacery. W początkowej fazie nie wolno robić żadnych przysiadów, ani ćwiczeń z obciążeniem większym niż nasze ciało.

Operacja kręgosłupa lędźwiowego

W przypadku kręgosłupa lędźwiowego powodem operacji jest dyskopatia, znana jako schorzenie krążka międzykręgowego. Obciążenie kręgosłupa powoduje uszkodzenie i uwypuklenie krążka, w wyniku którego dochodzi do przepukliny. Operacji są poddawane osoby kiedy dochodzi do niedowładu i zaburzeń zwieraczy, pojawia się niedowład stóp lub mięśnia czworogłowego. Zwłaszcza w tym wypadku należy zwrócić uwagę nie tylko na ruch chodząc, ale także na to jak się poruszamy w łóżku. Zwykłe obracanie się może spowodować zagrożenie dla uszkodzenia po operacji, kiedy wszystko jest naruszone. Należy pamiętać, by obracać się całym ciałem, a wstawać z pozycji bocznej.

Ćwiczenia po operacji kręgosłupa lędźwiowego rozpoczynają się właściwie już od ruchów takich jak wstawanie czy siadanie. Kręgosłup powinien być cały czas wyprostowany, a podczas samego ruchu nasza pozycja lekko pochylona. Chodzi o przeniesienie środka ciężkości przed stopy. W trakcie wykonywania codziennych czynności nie wolno w żadnym wypadku nam się pochylać.

Kiedy siedzimy musimy być wyprostowani, a siedząc przy biurku plecami opieramy się o wałek rehabilitacyjny. Tak przez pierwsze 4 tygodnie. Z czasem zaczynamy się pochylać pod kątem 45 stopni wciąż z prostym kręgosłupem. Z czasem dokładamy ćwiczenia typu wykroki czy klęk podparty. Ważne, aby pierwsze większe ćwiczenia stabilizujące rozpocząć nie wcześniej jak osiem tygodni po operacji. Do pełnych treningów np. na siłowni będzie można wrócić dopiero po pięciu miesiącach. Kategorycznie zakazane są wszelkie ćwiczenia obciążające kręgosłup i wymagające jego zginania.

Zabiegi ingerujące w organizm zawsze pozostawiają po sobie pewne ślady. Jeżeli operacja i okres rehabilitacji przebiegną pomyślnie bardzo często przy zaangażowaniu i dbaniu o siebie wrócimy do prawie pełnej formy. Niestety zawsze już trzeba będzie pamiętać, że była operacja ponieważ może się zdarzyć , że jeden błąd będzie nas kosztował powrót na stół operacyjny, a każda kolejna operacja będzie zmniejszała możliwości ruchowe.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest