Łosoś – wartości odżywcze, zdrowotne

Łosoś to jedna z najszlachetniejszych oraz najbardziej lubianych przez konsumentów ryb. W sprzedaży dostępne są zarówno łososie wywodzące się z hodowli, jak i te dziko pływające, zaś samą rybę można zakupić zarówno surową, jak i wędzoną. Która z tych ryb jest najzdrowsza? Dlaczego warto jeść łososia? Na te pytania, a także na kilka innych, odpowiemy w poniższym artykule.

Łosoś –źródło kwasów omega-3 i omega-6

Łosoś należy do grona ryb tłustych, obfitujących w kwasy omega-3 i omega-6. To właśnie dzięki nim uważany jest za jedną z najzdrowszych ryb na świecie. Spożywanie produktów, które zawierają kwasy omega-3 zapewnia przede wszystkim prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu oraz chroni przed zaburzeniami pamięci. Ponadto, kwasy omega-3 pomagają nam pozostać w dobrej kondycji psychicznej a także działają przeciwzakrzepowo, wskutek czego nas chronią przed zawałem serca oraz innymi chorobami układu krążenia.

Łosoś – źródło pierwiastków

Oprócz cennych dla naszego zdrowia kwasów omega-3 i omega-6, łosoś jest rybą niezwykle zasobną w pierwiastki. W łososiu odnajdujemy przede wszystkim:

  1. potas – odpowiadający za przemianę materii oraz prawidłową pracę naszych nerwów i mięśni, a zwłaszcza mięśnia sercowego;
  2. sód – umożliwiający zachowanie prawidłowego ciśnienia krwi. Ponadto, jest to pierwiastek odpowiadający za ochronę naszego organizmu przed odwodnieniem;
  3. oraz jod – dzięki któremu tarczyca może funkcjonować prawidłowo, a zbędna tkanka tłuszczowa może ulegać redukcji.

Łosoś – źródło witamin

Żadną tajemnicą nie jest to, że łosoś to ryba obfitującą również w witaminy. Warto zatem zapamiętać, że jeżeli w naszym organizmie wzrasta zapotrzebowanie na witaminy z grupy A, D, E i B, to nie ma lepszej propozycji na kolację niż łosoś. Dzięki takiemu zestawowi witamin jesteśmy w stanie kompleksowo zadbać między innymi o nasz wzrok, mocne kości, młody wygląd oraz przemianę materii.

Łosoś – wędzony czy surowy?

Biorąc pod uwagę wartości odżywcze łososia surowego i łososia wędzonego, ten pierwszy wypada znacznie korzystniej niż drugi. Łosoś wędzony charakteryzuje się bowiem mniejszą zawartością kwasów omega-3 oraz witamin z grupy B. Ponadto, proces wędzenia łososia wiąże się z wytwarzaniem związków, które mogą posiadać właściwości rakotwórcze.
Nie wolno jednak zapominać, że zakupienie prawdziwie świeżego łososia nie jest w naszym otoczeniu zadaniem łatwym. Warto wówczas zorientować się czy istnieje możliwość otrzymania łososia głęboko mrożonego. Łosoś po zamrożeniu traci bowiem mniej wartości odżywczych niż łosoś wędzony.

Łosoś to niezwykła ryba, ponieważ, oprócz doskonałego smaku, obdarowuje nas licznymi składnikami cennymi dla naszego zdrowia. Mnogość pierwiastków, zdrowych tłuszczy, witamin oraz białka, a także uniwersalność łososia (można wkomponować go w naprawdę wiele potraw!) sprawia, że ta ryba powinna na stałe zagościć w naszych jadłospisach

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest