Ćwiczenia na odstające łopatki – jak je skorygować?

Jedna z najczęstszych i uciążliwych wad postawy nie tylko u dzieci, ale i również u dorosłych. Ważne, by zauważyć je jak najwcześniej by uniknąć powikłań i różnych uciążliwości. Ich przyczyny są różne. Aby skończyć z tym problemem ważne są ćwiczenia, wzmacnianie mięśni oraz ich rozciąganie. Poznaj najlepsze sposoby by zmniejszyć możliwość ich występowania!

Odstające łopatki – przyczyny i objawy

Jedną z najczęstszych przyczyn tego problemu jest przyzwyczajenie organizmu do nieprawidłowej postawy ciała takie jak garbienie się, wyróżniamy również osłabienie mięśni obręczy barkowej i w takim przypadku powinniśmy zadbać o to by je wzmacniać. Może to być również przykurcz tych mięśni. Kiedy zauważymy u siebie jakiekolwiek nieprawidłowości powinniśmy skontaktować się z fizjoterapeutą, który zaleci nam ćwiczenia. Objawy z jakimi możemy się spotkać to np. bóle kręgosłupa, utrudnione oddychanie a wszelakie aktywności fizyczne będą dla nas trudniejsze do wykonania ze względu na obniżoną kondycję. Warto zwrócić na to uwagę jak najwcześniej, ponieważ może to skutkować wieloma schorzeniami przez nierównomierne rozkładanie ciężaru ciała takimi jak: kifoza piersiowa, schorzenie krążka międzykręgowego oraz zmiany zwyrodnieniowe.

Odstające łopatki – ćwiczenia

Ćwiczenie 1
Stojąc w delikatnym rozkroku wykonuj krążenia barków w przód i tył. Ręce powinny być luźno ułożone a nie napięte.

Ćwiczenie 2
Leżąc na brzuchu splatając palce za głową. Unoś łokcie starając się to zrobić jak najwyżej, nie rób tego szybko. Ważne jest prawidłowe wykonywanie a nie tempo w jakim to robisz.

Ćwiczenie 3
Usiądź na krześle, ramiona miej ułożone wzdłuż tułowia i wykonuj wymachy ramion naprzemiennie w górę.

Ćwiczenie 4
Jazda rowerem w powietrzu. Kładziemy się na plecach i nogi unosimy jak do jazdy rowerem, naprzemiennie nimi kręcąc, biodra powinny przylegać do podłoża.

Ćwiczenie 5
Możesz je wykonywać absolutnie wszędzie i bez większego wysiłku. Stojąc lub siedząc ściągaj łopatki do tyłu a następnie w dół.

Ćwiczenie 6
Usiądź na krześle a w dłoniach trzymaj hantle o niezbyt dużej wadze by można było wykonać to ćwiczenie wielokrotnie. Podnoś ręce na wysokość twarzy wyprostowane.

Odstające łopatki – inne sposoby, które mogą Ci pomóc

Jednym z taką aktywności, która świetnie radzi sobie z tym problemem jest pływanie. Ruchy które wykonujesz w wodzie wzmacniają plecy, nogi, brzuch i ręce. Poprawia to wygląd sylwetki jak i koryguje wady postawy. Dodatkowo nie sprawia to większego problemu, ponieważ nie obciąża i nie odczuwasz bólu po treningu. Kolejną opcją jest siłownia, która oferuje szereg możliwości na korygowanie pleców. Warto podzielić się swoim problemem z trenerem który sam zaproponuje co możesz robić a na co powinieneś uważać. My doradzamy następujące ćwiczenia: podciąganie się na drążku, pompki, wiosłowanie hantlom/sztangą oraz przenoszenie hantli.

Dla kobiet atrakcyjniejszą formą będzie joga, która usprawnia stawy i likwidowanie przykurczy mięśniowych. Osoba udzielająca zajęć na pewno pokaże co możesz robić w domu a także wzbogaci twoje zajęcia. Warto również zwrócić uwagę na pilates który ma wzmacniać i rozciągać. Często sami rehabilitanci wysyłają swoich podopiecznych na tego typu zajęcia, ponieważ skupiają się one na brzuchu oraz plecach. Ważne, aby osoby borykające się z tym problemem chodziły na zajęcia regularnie i dbały o prawidłową postawę na co dzień podczas każdej czynności. Rozciąganie (również poranne i po treningu) jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie one najlepiej sobie radzą z łopatkami. Staraj się również nie obciążać siebie ponad swoje siły, wszystko przychodzi z czasem, a jeśli będziesz prawidłowo wykonywać ćwiczenia na pewno przyniesie to swoje efekty w przyszłości.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest