Ćwiczenia na kręgosłup szyjny

Kręgosłup szyjny to nasz wielka konstrukcja, która łączy naszą głowę z naszą klatka piersiową. Kręgosłup w odcinku szyjnym z upływem czasu może ulec uszkodzeniu, pojawiają się bóle głowy. Aby rozluźnić mięśnie szyjne, by ból głowy był mniejszy należy stosować ćwiczenia na ta partię ciała. Ćwiczenia na kręgosłup szyjny polecanie są głownie osobą które długo przesiadują w pozycji siedzącej, przed komputerem, czy w samochodzie.

 

Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup szyjny?

Rozciąganie szyi

Ćwiczenia rozciągające pozwolą rozszerzyć bądź zachować zakres ruchu oraz elastyczności dotkniętych bólem stawów szyjnych maksymalnie redukując sztywność i odcinku szyjnego kręgosłupa.

Rozciąganie w „kącie” – tak śmiesznie jak brzmi sama nazwa tak skuteczne jest to podstawowe ćwiczenie rozciągające. Wykonuje się je stojąc pół metra od ściany, twarzą do kąta pomieszczenia ze złączonymi nogami. Całe przedramiona powinny być na jednej ścianie, zgięte pod kątem prostym z ramionami. Następnie należy pochylić się do przodu tak głęboko jako możliwe i wytrzymać w tej pozycji od 30 do 60 sekund. To ćwiczenie przyniesie najlepsze skutki wykonywane kilka razy dziennie.

Wzmacnianie szyi

Te ćwiczenie z kolei pozwolą utrzymać prawidłowe napięcie mięśni, odpowiednią postawę i całkowicie wyeliminować nawracające bóle. Powinno się je wykonywać mniej więcej do kilka dni, by dać czas mięśniom na regenerację.

Podwijanie podbródka – jest to jedno z najbardziej skutecznych ćwiczeń na postawę, w walce z bólem odcinka szyjnego kręgosłupa. Wzmacnia ono mięśnie pochyłe szyi oraz trójkąt szyjny, przywracając prawidłowe ułożenie głowy w stosunku do ramion. Wykonując je po raz pierwszy najlepiej stanąć opierając kręgosłup o framugę drzwi oraz delikatnie rozstawiając stopy po obu jej stronach. Utrzymując kręgosłup przy framudze odchyl górną część pleców wraz z głową do tyłu, aż dotknie ona framugi drzwi. Ważnym jest, by podbródek pozostał w dole przy odchylaniu tak, by nie patrzeć w górę lecz delikatnie w dół. Trzymaj głowę w tej pozycji przez 5 sekund i powtórz 10 razy.

Poniższe ćwiczenia powodują rozluźnienie sztywnych stawów kręgosłupa oraz wzmacniają mięśnie, które odpowiadają za ruch szyi.Ćwiczenia na kręgosłup należy wykonywać 2-3 razy dziennie.

Ćwiczenie 1.

Czynność należy powtarzać 6 razy: leżąc na plecach lub siedząc na twardym podłożu należy skręcać głowę w bok w kierunku barku. Po upływie 3 sekund trzeba głowę skręcić w przeciwną stronę.

Ćwiczenie 2.

Ćwiczenie należy powtarzać 6 razy: leżąc na plecach, zaplata się palce obu rąk za głową, a przedramiona są ułożone po bokach głowy. Następnie należy próbować pokonać opór rąk i odginać głowę ku tyłowi.

Ćwiczenie 3.

To ćwiczenia na kręgosłup powinno być wykonane w pozycji siedzącej i powtarzane 5 razy. Siedząc z wyprostowaną głową, podbródek powinien być na przemian wysuwany i cofany.
Proste ćwiczenia wykonywane systematycznie bardzo dobrze wpłyną na nasz kręgosłup, który mamy tylko jeden, i powinniśmy o niego dbać.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.