Ćwiczenia korekcyjne na kręgosłup

Nie od dziś wiadomo, że zdrowy kręgosłup jest podstawą pięknej i zgrabnej sylwetki, a, co za tym idzie, także ogólnego zdrowia i kondycji. Często jednak brakuje nam wiedzy na temat wad postawy i nie umiemy ich samodzielnie zdiagnozować. Nieodpowiednio dobrane ćwiczenia wykonywane na szkolnych lekcjach wf-u czy w klubach fitness dodatkowo mogą jeszcze zaszkodzić, zamiast pomóc korygować skrzywienia kręgosłupa. Jakie są więc ćwiczenia, które możemy wykonywać samodzielnie, bez obaw o to, jak wpłyną na nasz kręgosłup?

Wady postawy – rodzaje

To całkiem oczywiste, choć czasem o tym zapominamy: żeby z czymś walczyć, musimy najpierw znać przyczynę takiego stanu rzeczy. Dużo łatwiej przecież wyeliminować znanego wroga. Co zaliczamy zatem do wad postawy i jak je dzielimy? Najbardziej podstawowy podział to ten na lordozę, kifozę i skoliozę. Pierwsze schorzenie to plecy tak zwane wklęsłe, drugie oznacza plecy przesadnie wypukłe, a trzecie – najbardziej popularne – to wszelkie skrzywiani kręgosłupa. Warto pamiętać, że problemy z kręgosłupem najczęściej zaczynają się już w dzieciństwie – nieprawidłowe nawyki siedzenia, czy nawet leżenia ciągle na tym samym boku mogą prowadzić do poważnych wad postawy. Oczywiście, lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli jednak już wiemy, że wady postawy dotyczą nas lub naszych dzieci, warto zapoznać się z zestawami ćwiczeń przeznaczonymi do tego celu.

Ćwiczenia korekcyjne

Większość z ćwiczeń korekcyjnych została opracowana tak, by można je było bez większego wysiłku wykonywać w domu, na macie lub na kocu. W pozycji leżącej możemy wykonywać:

  • unoszenie bioder do góry i napinanie pośladków
  • przyciąganie kolan do klatki piersiowej
  • przyciąganie brody do kolan
  • tzw. kołyska

Kolejna pozycja do ćwiczeń to klęk podparty. W nim możemy wykonać:

  • wyrzuty prostych nóg w tył – naprzemiennie
  • tzw. koci grzbiet – wypychanie kręgosłupa w górę
  • siad na piętach jako ćwiczenie rozciągające kręgosłup

Wszystkie ćwiczenia należy wykonywać, zgodnie z zaleceniami lekarza, w seriach po 10-30 powtórzeń. Najlepiej jednak samodzielnie nie dobierać planu treningowego, a skonsultować go wcześniej z ortopedą. Ćwiczenia te mogą w znacznym stopniu skorygować wady postawy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest