Ćwiczenia dla seniorów – co wybrać?

W zdrowym ciele zdrowy duch, to przysłowie jest jak najbardziej na czasie. Wysiłek fizyczny jest obecnie podstawą piramidy zdrowego odżywiania, polecany zarówno dzieciom, młodzieży a także osobom starszym. Może wydawać się to trochę niedorzeczne, jak osoba starsza, często z wieloma schorzeniami ma uprawiać sport? Okazuje się jednak, aby zachować zdrowie nie należy zapominać o wysiłku fizycznym również w podeszłym wieku.

Wiec, jakie ćwiczenia wybrać dla seniorów ?

Nordic walking

Przez ostatnie lata panuje istny kijkowy szał, zauważyć maszerujące osoby możemy zarówno na ulicach, parkach, alejkach a także szlakach górskich. Nowa moda okazuje się zbawienna dla osób aktywnych, ale z problemami stawów czy kręgosłupa. Jest to również opcja dla osób dopiero zaczynającą przygodę ze sportem, kijki będą idealne dla osób w podeszłym wieku. Odpowiednio dobrane odciążają stawy, zapewniają odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, ułatwiają marsz a jednocześnie angażują dodatkowe mięśnie obręczy barkowej oraz ramion. Taki spacer staje się łatwiejszy, bardziej efektywny a co najważniejsze zmniejsza się ryzyko kontuzji.

Basen

Zarówno pływanie jak aqua aerobic są idealnym ćwiczeniem dla osób starszych. Wysiłek w wodzie poprawi kondycje i wydolność organizmu przy minimalnym ryzyku urazów. Wykonywany ruch w wadzie jest znacznie łatwiejszy niż w powietrzu, dlatego polecany jest również otyłym seniorom.

Zajęcia fitness

Coraz większą popularnością cieszą się prowadzone w klubach fitness zajęcia skierowane wyłącznie dla seniorów. Mają charakter ogólnorozwojowy z elementami wzmacniania i rozciągania poszczególnych grup mięśniowych, są odpowiednio dopasowane do kondycji ćwiczących i ich zaawansowania. Innym atutem jest szeroki wybór dostępnych zajęć od jogi i pilatesu przez Zumbe do ćwiczeń z zastosowaniem taśm TRX, takie zróżnicowanie sprawia, że każdy senior znajdzie coś dla siebie.

Jazda na rowerze

Popularny rower a także ten w wersji stacjonarnej to idealny sport dla osób starszych. Pedałowanie poprawia kondycje, wzmacnia mięśnie a także ogólne samopoczucie. Trening kardio może pomóc zrzucić zbędne kilogramy a jednocześnie aktywnie spędzić czas. Działające w wielu miastach grupy rowerowe zrzeszają pasjonatów tego sportu organizują wspólne wycieczki w ciekawe miejsca.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest