Jakie buty wybrać na siłownię?

Przy uprawianiu sportów niezwykle ważnym jest, aby dobrać odpowiedni rodzaj obuwia. Dla każdej aktywności fizycznej wymagane są inne cechy i właściwość obuwia. Nie bez przyczyny mówi się, że dobre buty to podstawa treningów. Odpowiadają one za amortyzację i stabilizację oraz są podstawą komfortu ćwiczeń. Gdy są źle dopasowane, mogą zrobić ci krzywdę, na przykład doprowadzając do kontuzji. Nieodpowiednie buty mogą też spowodować urazy i problemy z kolanami lub kręgosłupem.

Wybierając buty do ćwiczeń należy przede wszystkim kierować się wygodą, tak by były idealnie dopasowane do stopy

Obuwie na siłownię powinno być dobrze dopasowane, aby z jednej strony nie krępowało ruchów, a z drugiej – nie było zbyt luźne i przez to nie dawało stabilizacji. Buty na siłownię powinny być również o pół rozmiaru większe niż w standardowym obuwiu. Jest to konieczne ponieważ po około 45 minutowym wysiłku stopa zaczyna puchnąć.

Podeszwa

Niezmiernie ważna jest podeszwa. Musi mieć dobrą przyczepność, aby buty nie ślizgały się w trakcie wykonywania ćwiczeń. Powinna być odrobinę twardsza i mniej giętka niż w butach przeznaczonych do biegania. Dzięki temu podczas ćwiczeń siłowych zapewni odpowiednią stabilność. Dobrze również, by buty miały podwyższoną piętę, która nie tylko zwiększa komfort treningu, ale i zapewnia większą stabilizację, np. podczas wykonywania pełnych przysiadów. Dzięki podwyższeniu zastosowanemu w butach zmniejszy się również ryzyko wystąpienia bólu stawów.

Lekkość buta

Przy zakupie butów do ćwiczeń należy zwrócić uwagę także na to, aby były lekkie i zrobione z przewiewnych materiałów. Najlepsza będzie skóra naturalna i przepuszczająca powietrze siateczka. Syntetyczne materiały mogą utrudniać wentylację i powodować pocenie się stóp. Dodatkowym kryterium podczas wyboru obuwia na trening powinna być jego trwałość i wytrzymałość, nie chcemy przecież po kilku tygodniach treningów znów musieć szukać nowych butów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest