Poliole to uwodornione węglowodany stosowane jako substytuty cukru, dając tym samym możliwość tworzenia bezcukrowych produktów spożywczych przynosząc mnóstwo korzyści zdrowotnych. Zapewniają one ten sam smak i strukturę co cukier zawierając jednocześnie mniej więcej połowę jego wartości kalorycznej. Produkty te obejmują na przykład gumy do żucia, lody czy wypieki. Ponadto doskonale nadają się jako składnik nadzienia, napojów, jogurtów, a także słodzików stołowych.
Poza postacią chemicznie wyekstrahowaną, czyli czystego słodzika, poliole występują w powszechnie znanych produktach, takich jak morele, grzyby czy kalafior. Obecnie zainteresowanie poliolami znacznie wzrosło ze względu na wiele potencjalnych związanych z ich spożyciem korzyści zdrowotnych. Wchłanianie polioli przebiega bardzo wolno, ponieważ nie stymulują one sekrecji insuliny. Dlatego są szczególnie polecane osobom na diecie i dbających o sylwetkę.
Poliole i ich właściwości
- nie powodują powstania i rozwoju próchnicy,
- posiadają niski indeks glikemiczny (tym samym mogą być pomocne dla cukrzyków
- oraz chorujących na choroby sercowo-naczyniowe),
- są niskoenergetyczne (pomocne w zwalczaniu otyłości),
- nie stymulują sekrecji insuliny,
- są łatwostrawne,
- są osmotyczne (działanie nawadniające jelita, przeczyszczające i oczyszczające).
Chociaż poliole nie są niezbędnymi składnikami odżywczymi, to przyczyniają się do utrzymania zdrowego środowiska i funkcji jelita grubego. Zwiększają częstotliwość jego ruchów oraz powodują miękką konsystencję wydalanego stolca. Dzieje się tak, ponieważ poliole nie są całkowicie trawione w jelicie cienkim i częściowo niezmienione dostają się do jelita grubego, w którym to zostają reabsorbowane.
Światowa Organizacja Zdrowa nie wykazała toksycznych działań polioli, dlatego uznaje się je za bezpieczne. Warto jednak wiedzieć, że poliole mogą wywołać wzdęcia, biegunkę oraz niestrawność. Poliole dozwolone do użytku w Polsce to: sorbitol, mannitol, izomalt, syrop sorbitolowy, syrop maltitolowy, maltitol, laktitol, ksylitol oraz erytrytol.