Buty do biegania dla początkujących – na co zwrócić uwagę?

Choć do rozpoczęcia biegania nie potrzeba rozbudowanego wyposażenia, jedną z najważniejszych rzeczy są buty. Aby bezpiecznie biegać i chronić swoje stawy, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, stworzone właśnie do biegania. Zwykłe sportowe buty nie tylko się nie sprawdzą do tego sportu, ale mogą także stwarzać ryzyko kontuzji i zniechęcić do ruchu. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z bieganiem, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich butów?

Buty dopasowane do terenu

Zanim wybierzesz odpowiednie buty do biegania, musisz określić, po jakim terenie będziesz biegać najwięcej. Inne buty są odpowiednie do biegania po powierzchniach płaskich jak chodniki czy ulice, a inne po terenach nierównych i naturalnych np. lasach. Buty do biegania po ulicy mogą być bardziej elastyczne i lżejsze. Buty do nierównych nawierzchni muszą charakteryzować się wyjątkową amortyzacją i grubą podeszwą. U tych, którzy biegają po wyboistych drogach, ważna będzie również przyczepność, która pozwoli na swobodny, bezpieczny bieg. Innych butów używają osoby biegające długie dystanse, a innych sprinterzy, więc warto wziąć pod uwagę także swoje sportowe aspiracje.

Buty do biegania idealne dla Twoich stóp

Przy wyborze butów do biegania nie bez znaczenia jest rodzaj Twojego podbicia. U osób z niskim podbiciem, czyli takim, w którym stopa dotyka większości podeszwy, należy zainwestować w buty z dodatkowym wsparciem środkowej części stopy. U osób o wysokim podbiciu, większy ciężar opiera się na zewnętrznej części stopy. Wzrasta także ryzyko urazów. W takim wypadku należy wybrać buty o grubszym pobiciu i skupić się na jak największej stabilizacji stopy, ani uniknąć nadwyrężenia nóg. Jeśli mierzysz się z nadwagą, także powinieneś wybrać buty o zwiększonej amortyzacji.

Aby sprawdzić, jakie masz pobicie, odbij zmoczoną stopę na papierze lub sprawdź, jaki ślad pozostawia Twoja stopa w już znoszonych butach.

Wygoda i wytrzymałość

Buty do biegania muszą być przede wszystkim wygodne. Zwróć uwagę na to, czy nie ściskają Ci zbyt mocno palców. Pamiętaj też, aby wybrać odpowiedni rozmiar. Co to znaczy? Buty do biegania powinny być o pół rozmiaru większe niż Twoje codzienne buty, ponieważ przy dynamicznych ruchach, stopa będzie przesuwać się nieznacznie do przodu. Stopa powinna być stabilnie przytrzymywana przez but, jednak bez wywierania ucisku od góry, ponieważ to mogłoby skończyć się dla Ciebie obtarciami. Na zakupy warto wybrać się popołudniem lub wieczorem- wtedy stopa jest większa niż z samego rana. Podczas długiego biegu nogi także będą nieco obrzmiewać.

Idealne buty do biegania to takie, które już od pierwszego nałożenia są tak dopasowane, jakby należały do Ciebie od dawna. Buty do biegania raczej się nie rozchodzą i nie należy kupować przypadkowego modelu z myślą, że być może z czasem będą leżeć lepiej.

Szukając odpowiedniego modelu, warto wziąć pod uwagę buty do biegania Asics, wśród których znajdziesz zarówno buty typu trails, czyli do biegania po nierównościach, jak i buty do biegania po mieście. Asics to firma specjalizująca się w obuwiu i odzieży sportowej, dzięki czemu posiada rozbudowany asortyment butów celowanych właśnie do sportowców i nastawionych na intensywne używanie obuwia.

Jak widać, przy wyborze butów do biegania należy kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa i szukać butów dopasowanych do indywidualnej anatomii stopy każdego biegacza.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest