Dieta dwudniowa (odnawiająca) – zasady, efekty i opinie

Dieta dwudniowa brzmi trochę nieprawdopodobnie. Mam być na diecie dwa dni, a potem znowu wracać do starych nawyków? O co chodzi? Czy tak to ma wyglądać? Co mam jeść? Co mogę, a czego nie? Dla osób, które przeszły już przez wiele diet może wydawać się, że zastosowanie się do tej, to kolejna strata czasu, a może jednak warto zaryzykować i spróbować, co może zaoferować nam dieta dwudniowa. Już sama nazwa brzmi intrygująco, ponieważ większość diet wymaga od nas bycia regularnymi i oddanymi, a ta sugeruje dietę tylko przez dwa dni. Czy to prawda? Zaraz wszystkiego się dowiemy.

Dieta dwudniowa – co to takiego?

Dieta dwudniowa to dieta, podczas której nie czujemy, że jesteśmy na diecie. Brzmi całkiem zachęcająco, prawda? Dwa dni diety i pięć swobody. Ta dieta została opracowana przez dr Michelle Harvie i profesora Tony’ego Howella, którzy na co dzień zajmują się nowotworami, a także ich związkiem z otyłością. Autorzy przekonują, że dzięki niej można nie tylko schudnąć ale również poprawić, zmienić swoje nawyki żywieniowe na o wiele zdrowsze, a to na pewno nie wyjdzie nam na złe. Dr Harvie i profesor Howell zachęcają do tego, żeby przez dwa dni jeść mało i trzymać się diety nisko węglowodanowej, a przez pozostałe pięć normalnie. Powinniśmy jednak zrezygnować z niezdrowych potraw. Twórcy zalecają zdrową dietę śródziemnomorską.

Jak działa taka dieta?

Kiedy decydujemy się na dietę, zwykle dotrzymanie jej postanowień wcale nie jest dla nas najłatwiejsze. Miewamy lepsze i gorsze momenty, a czasami naprawdę trudno oprzeć się pokusie i nie zgrzeszyć, co w wielu przypadkach prowadzi nawet do całkowitego porzucenia dotychczasowej diety. Dieta dwudniowa jednak nie jest jak typowa dieta. Nie musimy jej przestrzegać cały czas, tylko przez dwa dni w tygodniu. Pomysł ten, jest efektywny, ponieważ przez ten cały czas, nie musimy zaprzątać sobie głowy przestrzeganiem zasad, a na pewno jesteśmy w stanie ograniczyć się na dwa dni. Taka dieta naprawdę się wpasowuje, a badania pokazały, że o wiele mniej osób rezygnuje z takiej diety, niż z takiej, która wymaga ciągłej konsekwencji. Możemy wymienić jeszcze więcej zalet diety dwudniowej, dzięki niej można obniżyć ciśnienie krwi, złagodzić objawy zapalenia stawów. Oprócz tego jest rozwiązaniem na problemy ze snem, depresją, co skutkuje również lepszym samopoczuciem. Odżywianie się w ten sposób pozwala na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób serca, cukrzycy, a nawet nowotworów.

Skuteczność tej diety została udowodniona naukowo, osoby będące na diecie dwudniowej zrzuciły zbędne kilogramy. Trzeba zaznaczyć, że osoby te straciły więcej kilogramów i więcej procent tłuszczu niż osoby, stosujące dietę polegającą na liczeniu kalorii. Co najważniejsze, autorzy diety zapewniają, że nie będziemy musieli już martwić się o efekt jo-jo. Oczywiście do diety warto jest dodać ćwiczenia.

Co jeść?

Przez dwa dni powinniśmy spożywać na przykład chude mięso, niskotłuszczowy nabiał, niewielką ilość zdrowych tłuszczów, pewne warzywa i owoce. Często warto sięgnąć do książek, które zawierają przepisy na dania, które możemy zjeść będąc na konkretnej diecie. Autorzy diety dwudniowej wydali książkę, w której odnajdziemy wszystkie niezbędne szczegóły i zalecenia, na pewno nie zabraknie też pomysłów na zrobienie jadłospisu. W książce znajdują się również przykładowe zestawy ćwiczeń i tabele kaloryczności produktów.

Przykładowy jadłospis proponuje, żeby na śniadanie zjeść jogurt grecki z jeżynami i orzechami nerkowca, na lunch zupę kalafiorową, jako przekąskę potraktować garść migdałów, a na kolacje zaserwować sobie omlet ze szczypiorkiem i mieszanką sałat.

Taka dieta, o której musimy tak naprawdę pamiętać tylko przez dwa dni wydaje się bardzo zachęcająca, zwłaszcza że popiera ją Genesis Breast Cancer Prevention, brytyjskie Cetrum Zapobiegania Nowotworowi Piersi, a co więcej badania faktycznie wykazały, że jest to dieta skuteczna. Nie jest to coś restrykcyjnego, wymagającego, dlatego jeżeli myślimy o diecie, to może warto dać szansę właśnie tej. Wyniki badań, które udowadniają jej skuteczność również można znaleźć w książce autorów diety dwudniowej.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest