Jak biegać na bieżni, żeby schudnąć?

Bieżnia to jeden z podstawowych sprzętów jaki znajdziesz na siłowni, jednak dostępne są także mniejsze modele, które świetnie nadają się do treningów w domowym zaciszu. Jeśli nie lubisz biegać w terenie, to ćwiczenia na bieżni z pewnością przypadną ci do gustu, a dodatkowo z jej pomocą możesz zgubić zbędne kilogramy.

Ale jak schudnąć biegając na bieżni?

Jeśli od jakiegoś czasu ćwiczysz na bieżni i mimo wszystko nie zauważasz efektów, to być może robisz coś źle. Istnieje bowiem kilka prostych zasad, dzięki którym spalanie tkanki tłuszczowej na bieżni będzie bardziej efektywne.

Zasady:

  • Wyznacz odpowiedni czas biegu – jest to bardzo istotne z tego względu, że intensywne spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń następuje dopiero po około 20-30 minutach trwania treningu. Jeśli, więc zależy ci na schudnięciu, to musisz pamiętać, by biegać nie krócej niż 30 minut. Tylko wtedy organizm zamiast spalać zmagazynowaną w mięśniach glukozę, zacznie spalać niechciany tłuszcz, a przecież na tym ci zależy.
  • Bądź systematyczna – tylko regularne treningi na bieżni pozwolą ci schudnąć. Bieganie na niej raz na tydzień lub dwa, nie przyniesie oczekiwanych efektów. Żeby zgubić nadprogramowe kilogramy powinnaś ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu, jeśli dopiero zaczynasz, a jeżeli jesteś na bardziej zaawansowanym poziomie, możesz zwiększyć ilość treningów do 5 tygodniowo. To ważne, by ilość i intensywność ćwiczeń zwiększać stopniowo, a także wyznaczać sobie co najmniej jednodniowe przerwy w treningach, pozwalając w ten sposób organizmowi na regenerację.
  • Zaopatrz się w pulsometr – trenerzy personalni podkreślają, że utrzymywanie tętna na odpowiednim poziomie to podstawa skutecznego treningu odchudzającego! Dlatego też warto nauczyć się go wyznaczać. Na szczęście istnieje na to bardzo prosty sposób. Spalanie tłuszczu następuje w 65-70% tętna maksymalnego. Żeby je określić należy posłużyć się następującym wzorem: 220 – swój wiek = tętno maksymalne. Następnie uzyskany wynik tętna należy pomnożyć przez 0,65, by wyznaczyć dolną granicę tętna oraz przez 0,70 dla jego górnej granicy. Czyli przykładowo dla osoby mającej 30 lat tętno maksymalne wynosi 190, jego dolna granica 123 a górna 133. Oznacza to, że podczas biegania osoba ta powinna utrzymywać swoje tętno w tych granicach, by efektywnie spalać tkankę tłuszczową. Na początku należy utrzymywać dolną granicę tętna i stopniowo zwiększać ją do górnej. Oczywiście, żeby przestrzegać tej zasady niezbędne jest zaopatrzenie się w pulsometr. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że twój puls jest na odpowiednim poziomie.
  • Wykonuj trening interwałowy – aby w trakcie treningu spalić jak największą ilość tkanki tłuszczowej, biegaj wykonując interwały. Zacznij od kilku minut wolnego biegu na bieżni, następnie przyspiesz, po czym po kilku minutach znowu zwolnij. I tak w kółko. Dzięki temu szybko zauważysz ubytek zbędnych kilogramów!
    Odpowiedź na pytanie jak biegać na bieżni, żeby schudnąć wcale nie jest trudna. Wystarczy zastosować się do powyższych zasad, żeby twój trening na bieżni zaczął przynosić oczekiwane efekty.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest