Arnoldki – wyciskanie hantli nad głowę z rotacją. Zasady i efekty

Obecnie coraz częściej jesteśmy bywalcami siłowni. Lato, zwiększenie formy, lepsze samopoczucie, dbałość o zdrowie – powodów jest wiele, a i każdy z nas posiada inny sposób na siebie.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem podczas treningów jest podział na partie. Jeśli zacząłeś już te przygodę, wiesz najlepiej, jak ważną rolę odgrywa regeneracja każdej z nich. Oczywiście nie zapominamy nigdy o właściwej suplementacji.

Arnoldki, co to jest?

Arnoldki to ćwiczenie, które chciałabym Ci teraz zaprezentować z kilku powodów, a przy okazji, mam nadzieje, że wcielisz go do swojego planu. Zasady są bardzo proste, aczkolwiek musisz pamiętać o odpowiednim ułożeniu swojego ciała oraz dobraniu właściwego ciężaru. Wszystko po to, aby Twój kręgosłup mógł być ‘bezpieczny’. Jeśli nieodpowiednio, rozłożysz ciężar, nie trudno o zerwanie czy naderwanie ścięgien.

Arnoldki jak poprawnie wykonać ćwiczenie?

Najbardziej popularne stały się arnoldki z hantlami. Wykonujemy je w pozycji siedzącej, najlepszym miejscem jest ławeczka, ponieważ masz możliwość dociśnięcia kręgosłupa do jej oparcia, niweluje to ryzyko urazu. Stopy należy mocno przyłożyć do podłogi.

  • Hantle trzymamy na wysokości klatki piersiowej, natomiast ramiona blisko tułowia.
  • Kolejno unosimy hantle nad głowę, odkręcając przy tym nadgarstek tak, aby palce były skierowane do przodu.
  • Bardzo ważnym elementem jest wydech, kiedy ramiona są całkowicie wyprostowane nad głową.
  • Hantle postaraj się przytrzymać nad głową przez około trzy sekundy, napnij maksymalnie mięśnie, po czym delikatnie opuszczaj ciężary. Nadgarstek ukierunkuj tak, aby palce były na wprost klatki piersiowej. Przy opuszczaniu hantli, stopniowo ‘łap’ wdech.

arnoldki

Arnoldki na braki to jedno z najbardziej efektywnych ćwiczeń wśród zwolenników siłowni. Bardzo istotne, abyś pamiętał o stopach bardzo mocno wciśniętych w podłogę. Głowę utrzymuj w linii równej z plecami. Skoncentruj się przede wszystkim na tych dwóch czynnościach, a przy okazji – wdechu, a także wydechu. Wówczas masz pewność, że całe ćwiczenie jest dla Ciebie bezpieczne oraz efektywne.

Arnoldki czyli jakich efektów możemy się spodziewać?

Jest ćwiczeniem, które angażuje najmocniej takie partie jak – mięsień naramienny przedni oraz piersiowy większy, czyli ten umieszczony w części obojczykowej. W połączeniu z odpowiednim zestawem planu, możesz spodziewać się szybkich efektów, które uwidocznią wyżej wymienione partie.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z aktywnością fizyczną, koniecznie upewnij się, że to ćwiczenie jest skierowane także dla Ciebie.
Trenerzy personalni zazwyczaj alarmują w tej sprawie, ponieważ opinie na temat tego rodzaju ćwiczenia są podzielone. Preferuje je większość osób, jednak, jeśli zmagasz się z bólem kręgosłupa bądź jakimś urazem, nie powinieneś narażać go na dodatkowe obciążenia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest