Arnold Schwarzenegger i jego trening. Sprawdź jak ćwiczyć z gwiazdą!

Arnold Schwarzenegger jest na pewno gwiazdą, która ma się czym pochwalić. Mówię tu nie tylko o aktorstwie, ale również o niezwykle wyrzeźbionym ciele, które możemy podziwiać np. w tak kultowym filmie jak„Terminator”. Aktor wtedy był jeszcze młody, ale pomimo upływu lat, nadal jest w świetnej formie.

Początki treningów Arnolda

Od młodego chłopca wykazywał zainteresowanie sportem. Potem nadeszła złota era kulturystyki. Wiele wówczas młodych chłopców i dziewcząt zaczęło swoich sił w tej dyscyplinie. Powstało, wtedy również wiele siłowni i treningi zaczęły być bardzo popularne. Czas rozwoju treningów siłowych nazywany jest złotą erą kulturystyki. Ćwiczenia wówczas polegały na treningach siłowych, ale również treningu hipertroficznego. Wielu kulturystów za czasów Arnolda korzystało z jego schematów, zyskując również znakomite rezultaty siłowo-masowe jak on.

Ćwiczenia Arnolda Schwarzeneggera

Program treningowy, który przez Arnolda nazywany był Złotą Szóstką złożony jest z 6 podstawowych ćwiczeń siłowych, które angażują całe ciało do wzrostu. Jak sam mówi to właśnie dzięki treningom tego typu osiągnął niesamowite rezultaty, które uczyniły z niego legendę kulturystyki, a dzięki idealnie wyrzeźbionej sylwetce wiele ról, gdzie zdobył rzeszę fanów. Arnold rozpoczynał swoją przygodę z kulturystyką wykorzystując treningi typu FBW.

Plan treningowy Arnolda

Plan treningowy składał się tylko z 6 ćwiczeń. Ważne również jest w nim to, że każdy mógł go spróbować. Osoba zaawansowana w ćwiczeniach, ale również całkowity nowicjusz. Oto plan, który niegdyś używał sam Arnold:

 • Przysiady ze sztangą 4×10
 • Wyciskanie sztangi wąskim chwytem 3×10
 • Podciąganie na drążku 3x max
 • Wyciskanie sztangi zza głowy 4×10
 • Uginanie przedramion ze sztangą 3×10
 • Brzuszki 4x max

Zasady treningowe według Arnolda Schwarzeneggera

Podczas swoich treningach Arnold Schwarzenegger stosował się do kilku zasad prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Oto kilka z nich:

 1.  Warto urozmaicać ćwiczenia wykorzystując zamiennie sztangę, sztangielki i wyciągi
 2.  W trakcie treningu należy izolować bicepsy
 3.  Zakres ruchu powinien być kontrolowany i pełny
 4.  Należy starać się wyczuć optymalny tor ruchu w trakcie wykonywanych ćwiczeń
 5.  Ważna jest również koncentracja na wykonywanym ćwiczeniu

Co radzi gwiazda?

Według Arnolda trening wykonywać powinniśmy 3 razy w tygodniu pozostawiając minimum 1 dzień przerwy między sesjami. Obciążenie należy dokładać stopniowo tak, aby nie doprowadzić do szybkiego wyczerpania naszych możliwości siłowych. Zazwyczaj jest to wartość obciążenia 2-2,5 kg, którą zwiększamy gdy staje się to możliwe do wykonania. Przerwy między seriami powinny trwać 2-3 minuty dla przysiadów, a do 90 sekund dla pozostałych grup, co utrzyma odpowiednią intensywność całości treningu.

Arnold sugerował, aby wykorzystać taki schemat nawet przez okres 2-3 miesięcy, jednocześnie utrzymując dodatni bilans kaloryczny. W trakcie treningu bicepsów powinieneś starać się pokonywać bariery psychologicznej uruchomić swoją podświadomość. Warto być pewnym siebie w czasie treningów i wyobrażać sobie jak z każdym dniem mamy większy obwód mięśni.

Wiek Aktora

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że gwiazda ma już 71 lat. Jego ciało teraz jest już trochę inne, ale dzięki ćwiczeniom, które towarzyszyły mu przez całe życie, wciąż może się pochwalić ładnie zarysowanymi mięśniami.

Arnolod Schwarzenegger to zdecydowanie gwiazda pod wieloma aspektami. Teraz skupiłam się na jego sylwetce, która pomimo wielu jest idealna. Na pewno wiele osób taką chciałoby mieć. Drogą do niej są wyżej wymienione ćwiczenia. Same treningi to nie wszystko, ważna jest też wiara we własną siłę i umiejętność. Kiedy połączymy te rzeczy na pewno dojdziemy do celu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest