Żegnaj efekcie jo-jo! 5 patentów na skuteczne odchudzania

Podczas większości reklamowanych diet metabolizm ulega znacznemu spowolnieniu, a zmniejszenie spożycia kalorii powoduje spalanie tkanki mięśniowej i utratę wody. „Pozytywne” wyniki diety na początku są iluzoryczne, ponieważ wynikają właśnie z utraty wody w tkankach. Po zakończeniu diety organizm nagle odbudowuje tkankę tłuszczową, także w miejscach, w których wcześniej znajdowały się mięśnie. Krótko mówiąc, po takim ekstremalnym odchudzaniu, można zyskać nawet więcej kilogramów, niż się straciło. Nie brzmi to zbyt rozsądnie, prawda?

Jedz z umiarem

Najbardziej oczywista interpretacja jedzenia z umiarem dotyczy kalorii. Jedzenie z umiarem oznacza, że ​​nie przekraczasz swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Osoba, która tej zasady nie przestrzega, je więcej kalorii, niż potrzebuje, co powoduje przyrost masy ciała.

jak utrzymac efekt diety co

Ważnym czynnikiem, gdy mówimy o jedzeniu z umiarem, jest także jakość żywności. Jedzenie z umiarem oznacza spożywanie wartościowych pod względem odżywczym produktów, dzięki którym organizm otrzymuje wszystkie witaminy i minerały, których potrzebuje do poprawnego funkcjonowania. Takie produkty nie zawierają cukrów prostych, tłuszczów nasyconych, ani zbędnych lub szkodliwych substancji.

„Rozplanuj” swój talerz, aby upewnić się, że spożywasz odpowiednie produkty z umiarem. Narysuj wyimaginowaną linię pośrodku talerza. Napełnij lewą połowę talerza owocami lub warzywami. Narysuj kolejną wyimaginowaną linię, by przeciąć prawą połowę talerza na dwie ćwiartki. Wypełnij jedną część chudym mięsem, a drugą produktami pełnoziarnistymi. Zrelaksuj się i delektuj się pełnowartościowym posiłkiem, jedząc w umiarkowanym tempie.

Ruszaj się

Zwiększenie poziomu aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie nie tylko dla chudnięcia, ale w ogóle dla zdrowia. Zdrowe odżywianie i wysiłek fizyczny to najskuteczniejszy przepis na utratę wagi. Istnieje wiele sposobów na wdrożenie w życie nawyku ruszania się. Przede wszystkim należy wybrać taką aktywność, którą się naprawdę lubi, aby się szybko nie znudziła.

Niektóre badania sugerują, że krótkie, ale intensywne ćwiczenia są bardziej skuteczne, niż te długie, o mniejszym stopniu intensywności. To oznacza, że na trening nie musisz poświęcać godziny – wystarczy 15-20 minut naprawdę intensywnej pracy.

Sen

Jeśli próbujesz schudnąć, ilość snu może być równie ważna jak sama dieta i ćwiczenia fizyczne.

Co ciekawe, badacze twierdzą, że to właśnie sen może być brakującym czynnikiem dla wielu osób, które walczą o utratę wagi. Dlaczego tak się dzieje?

Pomyśl, kiedy ostatnio krótko spałeś w nocy. Jak się czułeś, kiedy się obudziłeś? Wyczerpany. Oszołomiony. Zdezorientowany. Może nawet trochę marudny? To nie tylko twój mózg i ciało czują się w ten sposób – twoje komórki tłuszczowe też. Naukowcy z University of Chicago, analizowali to, co dzieje się z naszym organizmem po zaledwie czterech dniach krótkiego snu. Dla przeciętnej, pracującej osoby nie jest trudno taki stan uzyskać podczas przeciętnego pracowitego tygodnia.

Wydawałoby się, że to tylko cztery noce, więc chyba nie może być aż tak źle? Jesteś przecież w stanie sobie poradzić z codziennymi obowiązkami. W końcu kawa czyni cuda. Ale hormony, które kontrolują twoje komórki tłuszczowe, nie radzą sobie tak dobrze. Jak wskazują badania, wystarczą zaledwie cztery „zarwane nocki”, aby wrażliwość organizmu na działanie insuliny spadła o 30 procent. Wysokie stężenie insuliny prowadzi do zintensyfikowanego składowania tkanki tłuszczowej.

Trzymaj się planu

Ludzie często rezygnują z programów odchudzających zaraz na początku. Badania pokazują, że ci, którzy wcześniej obserwują utratę masy ciała, częściej trzymają się diety i są bardziej skłonni do osiągnięcia długoterminowej utraty wagi. Problemem jednak jest „przetrwanie” pierwszych kilkunastu dni.

Trzymanie się nowego planu żywieniowego, może się okazać psychicznie trudne, zwłaszcza gdy wprowadza się wiele zmian w swoim życiu.

Być może najważniejszym aspektem każdej diety jest to, że powinna ona być praktyczna i zdrowa, abyśmy sami mogli nad nią nadążyć.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest