Ból głowy pojawia się z wielu powodów. Są to na przykład: odwodnienie, zmęczenie, oczu, “kac” oraz ćwiczenia fizyczne. Dokładnie tak, trening, nawet jeśli nie szczególnie intensywny czy długi, również może przyczynić się do powstania bólu głowy. Może on trwać od 5 minut do nawet 2 dni. Całe szczęście zdarza się nie wszystkim, a także można wyróżnić kilka czynników predysponujących.
Spis treści
Przyczyny bólu głowy
Generalnie są to:
- ćwiczenia, które powodują zwiększony napływ krwi do mózgu,
- zbyt wysoka temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym trenujesz,
- trenowanie na dużych wysokościach,
- zbyt obcisły ubiór (np. okulary do pływania).
W dodatku naukowcy wyróżnili kilka dyscyplin sportowych, po których częściej występują bóle głowy. Bieganie, jazda na rowerze, podnoszenie ciężarów, pływanie czy tennis z pewnością można do nich zaliczyć.
Oczywiście samo odwodnienie, które dość często zdarza się początkującym osobom trenującym, również może stać się bezpośrednim czynnikiem wystąpienia bólu głowy. Wystarczy zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu przed, podczas oraz po treningu i ból głowy gwarantowany.
Jak temu zapobiec?
Mamy dla Was kilka wskazówek jak zapobiec wystąpieniu bólu głowy.
- Jeśli wykonujesz intensywny trening siłowy, pamiętaj o chwili odpoczynku pomiędzy seriami.
- Oddychaj! Jest to najczęstszy błąd podczas ćwiczeń, a mianowicie zapominanie o tym, bym odpowiednio oddychać.
- Nawadniaj się zarówno podczas treningu, jak i przed jego rozpoczęciem oraz po zakończeniu.
- Korzystaj z pulsometru, który nie tylko zapobiegnie wystąpieniu bólu głowy, ale również zmaksymalizuje Twój potencjał wysiłkowy.
- Kontroluj swój poziom cukru we krwi. Często zdarza się, że idziemy na trening na czczo bądź po treningu zjadamy zbyt małą ilość kalorii, białka i węglowodanów. Wiadomo, że ćwicząc poziom cukru we krwi spada, jako że potrzebujemy wtedy więcej energii. Jeśli poziom ten spadnie drastycznie nisko, natychmiast pojawi się ból głowy.