Ból głowy po treningu – przyczyny,zapobieganie

Ból głowy pojawia się z wielu powodów. Są to na przykład: odwodnienie, zmęczenie, oczu, “kac” oraz ćwiczenia fizyczne. Dokładnie tak, trening, nawet jeśli nie szczególnie intensywny czy długi, również może przyczynić się do powstania bólu głowy. Może on trwać od 5 minut do nawet 2 dni. Całe szczęście zdarza się nie wszystkim, a także można wyróżnić kilka czynników predysponujących.

Przyczyny bólu głowy

Generalnie są to:

  • ćwiczenia, które powodują zwiększony napływ krwi do mózgu,
  • zbyt wysoka temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym trenujesz,
  • trenowanie na dużych wysokościach,
  • zbyt obcisły ubiór (np. okulary do pływania).

W dodatku naukowcy wyróżnili kilka dyscyplin sportowych, po których częściej występują bóle głowy. Bieganie, jazda na rowerze, podnoszenie ciężarów, pływanie czy tennis z pewnością można do nich zaliczyć.

Oczywiście samo odwodnienie, które dość często zdarza się początkującym osobom trenującym, również może stać się bezpośrednim czynnikiem wystąpienia bólu głowy. Wystarczy zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu przed, podczas oraz po treningu i ból głowy gwarantowany.

Jak temu zapobiec?

Mamy dla Was kilka wskazówek jak zapobiec wystąpieniu bólu głowy.

  1. Jeśli wykonujesz intensywny trening siłowy, pamiętaj o chwili odpoczynku pomiędzy seriami.
  2. Oddychaj! Jest to najczęstszy błąd podczas ćwiczeń, a mianowicie zapominanie o tym, bym odpowiednio oddychać.
  3. Nawadniaj się zarówno podczas treningu, jak i przed jego rozpoczęciem oraz po zakończeniu.
  4. Korzystaj z pulsometru, który nie tylko zapobiegnie wystąpieniu bólu głowy, ale również zmaksymalizuje Twój potencjał wysiłkowy.
  5. Kontroluj swój poziom cukru we krwi. Często zdarza się, że idziemy na trening na czczo bądź po treningu zjadamy zbyt małą ilość kalorii, białka i węglowodanów. Wiadomo, że ćwicząc poziom cukru we krwi spada, jako że potrzebujemy wtedy więcej energii. Jeśli poziom ten spadnie drastycznie nisko, natychmiast pojawi się ból głowy.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest