Rozszerzanie diety niemowlaka – sprawdź jak powinno wyglądać!

Bycie rodzicem to duża odpowiedzialność. Trzeba pamiętać o wielu zasadach podczas wychowywania. Nierzadko zdarza się, że młodzi rodzice popełniają wiele błędów, szczególnie tych, które dotyczą żywienia malucha. Dosładzają, dodają za dużo soli do dań. Podają dzieciom pewne produkty, które nie powinny znaleźć się w ich diecie. W poniższym artykule pokażemy wam jak powinniście rozszerzać dietę swoich małych pociech.

Kiedy rozszerzyć dietę niemowlaka?

Dzieci karmione butelką powinny mieć rozszerzaną dietę już około czwartego miesiąca swojego życia. Natomiast rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią powinno nastąpić zdecydowanie później. Optymalnym wyborem będzie więc rozszerzanie jej dopiero gdy maluch skończy pół roku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią właśnie do szóstego miesiąca życia.

Zdarza się również, że matki karmią dziecko sposobem mieszanym, tzn. i butelką, i piersią jednocześnie. W takim przypadku rodzice powinni skonsultować rozszerzanie diety dziecka z pediatrą. Nie powinno się opóźniać tego procesu ze względu na to, że mleko podawane dzieciom przez pierwsze miesiące jego życia może być niewystarczające podczas kolejnych. Dziecko rosnąc potrzebuje więcej kalorii, by zwiększać swoją masę ciała, więcej białek, wapnia i witamin, aby zdrowo się rozwijać. Bardzo ważnym składnikiem odżywczym jest żelazo. Jego niedobór powoduje u dzieci anemię.

Od czego zacząć?

Nową dietę niemowlęcia zacznij od zupy lub kaszki. Zupa powinna być ugotowana z dwóch warzyw, ziemniaka i marchwi, zagęszczona kleikiem, z dodatkiem kilku kropel oleju. Warto również zdecydować się na kaszkę kukurydzianą lub ryżową, dodając do niej mleko modyfikowane. Podczas kolejnych posiłków możesz dodać starte jabłko.

Pierwszego dnia daj dziecku tylko kilka małych łyżeczek dania. Tak sprawdzisz czy niemowlę dobrze reaguje na nowy pokarm i nie ma po jego zjedzeniu problemów żołądkowych i skórnych. Produkty mleczne, takie jak jogurty i serki, zacznij dziecku podawać dopiero po skończeniu dziesiątego miesiąca życia. Pamiętaj również, by pierwsze dziecku zaproponować warzywa, a nie owoce. Owoce są słodkimi produktami, które dzieci zdecydowanie szybciej polubią niż jakiekolwiek inne smaki.

Czego nie wolno robić?

Przede wszystkim nie podawaj dziecku soli. Niemowlaki nie powinny przyjmować jej nawet w bardzo małych ilościach. Sól wpływa na nadciśnienie, choroby serca.

Nie powinno się ponad to dodawać za dużo cukru do dań. Cukier jest takim składnikiem, które uzależnia, podobnie jak nikotyna czy nawet sam alkohol. Słodkie produkty smakują dzieciom, jak i dorosłym. Jeśli przyzwyczaisz dziecko do nich nie będzie chciało jeść innych, zdrowych dań. Cukier jest przyczyną wielu poważnych chorób. Cukrzycy, nadwagi i otyłości. Warto więc wybierać niesłodzone kaszki, herbatki, soki, jogurty, serki i inne produkty przeznaczone dla naszych dzieci.

Dziecko nie może także jeść bez przerwy. W momencie gdy karmimy dziecko więcej niż 5 razy dziennie, czyli tyle ile my sami powinniśmy spożywać, skutkuje poważnymi problemami z trawieniem. Przewód pokarmowy małego człowieka nie jest przystosowany do szybkiej i ciągłej pracy. Dodatkowo działanie takie rozregulowuje apetyt, co skutkuje brakiem poczucia głodu w porach obiadowych.

Pamiętajcie, że każde dziecko ma inny smak niż my, dorośli. Posiłki, które nam mogą wydawać się mdłe i niesmaczne, zdecydowanie zostaną polubione przez maluchy. Rodzicielstwo jest odpowiedzialnością, ale i nauką, szczególnie na błędach. Etap rozszerzania diety niemowląt jest bardzo ważny, bo jest to pierwszy krok wprowadzania naszego dziecka w dorosłe życie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest