Rozpisanie diety – czy można zrobić to samemu?

Plany dietetyczne oraz wizyty u specjalistów do spraw żywienia stały się nowym, zdrowym stylem życia, a przede wszystkim nieustannie rozwijającym się i dochodowym biznesem. Zainteresowanie tym tematem ostatnio znacznie wzrosło, a my jako codzienni użytkownicy social mediów nieustannie czerpiemy inspiracje, szukamy kolejnych diet, rozwiązań, które przybliżą nas do odgórnie założonego celu. Wprowadzenie nowych nawyków i utrzymanie ich na stałe jest jednak procesem dość skomplikowanym i wymaga doświadczenia. Z pomocą przyjdzie pomoc sprawdzonego dietetyka… Czy jest ona jednak w tym wypadku konieczna?

Kilka przeczytanych książek to nie wszystko

Wydawać, by się mogło iż rozpisanie diety dla siebie samego, nie będąc jednocześnie dietetykiem ani nie mając istotnego w tym przypadku doświadczenia, jest procesem łatwym. Warto już na wstępie obalić to stwierdzenie. Oczywiście, ułożenie planu treningowego czy dietetycznego, można zrobić samemu. Powstaje jednak zasadnicze pytanie… Czy jesteś w stanie zrobić to dobrze? Czy tym sposobem nie narazisz swojego zdrowia i rzeczywiście zauważysz pierwsze rezultaty?

Etap goni etap

Ułożenie diety to długa, wieloetapowa droga. Krok po kroku, trzymając się pewnych odgórnych zasad, zrobisz to sam. Tym od czego powinniśmy zacząć jest przede wszystkim skonkretyzowanie celu. Na czym tak naprawdę Ci zależy? Na rozbudowaniu partii mięśniowych, utrzymaniu prawidłowych nawyków żywieniowych czy zrzuceniu nadprogramowych kilogramów? Jeśli odpowiesz jednoznacznie, wnet możesz przejść dalej. Z pomocą przyjdą rozpisane już wcześniej diety lub wzory na których warto się skupić…

DIY – Do It Yourself

Niezależnie od postawionego przez nas celu, jadłospis powinien być w pełni przemyślany oraz dostosowany do naszych potrzeb. Dobrze rozpisana dieta jest więc gwarancją optymalnych efektów oraz zachowania organizmu w dobrym stanie. By wszystko poszło zgodnie z planem zalecane jest również wykonanie badań krwi. Pozwolą nam one wykluczyć wszelkie problemy zdrowotne i schorzenia, których nie możemy pominąć w procesie tworzenia diety.
Kolejną kwestią jest ustalenie zapotrzebowania kalorycznego, co jest możliwe dzięki rożnym wzorom, których znajdziemy całe mnóstwo przeszukując Internet. Niezbędna jest tutaj również wiedza na temat makroskładników odżywczych. Do tej grupy należą białka, tłuszcze oraz węglowodany. Nie należy jednak skupiać uwagi wyłącznie na kaloryczności produktów, zaś wybierać to, co zdrowe i pożywne i powoli włączać je do diety pod postacią konkretnych dań. Posiłki powinny być zrównoważone raz regularne. To ile będziemy jeść oraz w jakiej częstokliwości, zależy w głównej mierze od obranego celu.

Jak powinna wyglądać taka dieta?

Dieta, która sam układasz powinna być przede wszystkim zdrowa i bogata w składniki odżywcze. Koniecznym jest wyeliminowanie tzw. śmieciowego jedzenia. Wszelkie rodzaju fast foody, słodycze oraz przetworzone produkty powinny zostać automatycznie odrzucone. Warto zaś skupić się na warzywach, owocach, kaszach, mięsie, rybach, orzechach czy płatkach zbożowych. Produkty te z pewnością wspomogą nas i zapewnią doskonałe samopoczucie na długi czas.

Czy warto układać dietę samemu?

Czynnikiem decydującym w wielu przypadkach jest kwestia finansowa. Sięgając po pomoc specjalisty musimy liczyć się z wysokimi kosztami, jakie nas niestety nie ominą. Można je delikatnie zminimalizować, ale wciąż nie będzie to osiągalne dla części społeczeństwa. Warto jednak zasięgnąć porady. Wiedza i doświadczenie, jakie posiada dietetyk są kluczowe. Pomoże nam rozwiązać problemy z odżywianiem, zmienić nieprawidłowe nawyki żywieniowe, nauczy nas w jaki sposób dobierać odpowiednie produkty oraz pozwoli uniknąć możliwych schorzeń metabolicznych.

Choć Internet zapewnił nam sporo możliwości, tym samym pozwalając nam na ułożenie planu dietetycznego samemu, warto zasięgnąć porady sprawdzonego specjalisty. Zapewne nie zaszkodzi nam to, a być może pozwoli nam pogłębić naszą wiedzę. Pamiętajmy, że chcemy sobie pomóc, a nie przeciwnie – zaszkodzić.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest