Fakty i mity na temat produktów wegańskich

Szacuje się, że na świecie ponad 2% populacji stosuje dietę wegańską, a kolejne kilkanaście procent chętnie szuka zamienników dla produktów odzwierzęcych. Rosnąca świadomość, chęć poszukiwania nowych smaków oraz otwartość na nowe diety spowodowała, że na sklepowych półkach (również tych w wege sklep online) znajdziemy szereg produktów roślinnych. Jednak, coraz większa popularność wegańskich jogurtów i serów stworzyła wiele mitów, które dziś spróbujemy jednoznacznie obalić!

Mit: Produkty wegańskie pozbawione są witamin i minerałów

Mit ten przyczynia się do niechlubnej sławy produktów wegańskich, które przez wielu uważane są za mniej zdrowe lub mniej wartościowe pod kątem odżywczym.

Fakty jednak są zupełnie inne i potrafią naprawdę zaskoczyć.

O ile rzeczywiście weganie wykluczają ze swojego żywienia mięso i ryby, które są głównym źródłem witaminy B12 i żelaza, o tyle mało kto z nas pamięta, że składnik ten z powodzeniem znajdziemy również w produktach roślinnych. Co prawda jego ilość i forma jest nieco inna, ale przy odpowiednio zbilansowanych posiłkach z powodzeniem możemy go dostarczyć do naszego organizmu.

Żelazo w produktach roślinnych występuje w postaci niehamowanej, co oznacza, że wykazujące się nieco słabszą wchłanialnością. Co ciekawe – badania informują, że spożywanie tego pierwiastka przez wegan spełnia normy dziennego zapotrzebowania, a liczba chorych na anemię nie koreluje z jedzeniem lub niejedzeniem mięsa.

Aby zapewnić sobie odpowiedni poziom żelaza wprowadź do dziennego jadłospisu: orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i warzywa liściaste. Spożywaj je z witaminą C, która sprzyja wchłanianiu żelaza niehemowego.

Co więcej – w produktach wegańskich znajdziesz szereg innych, niezbędnych witamin i minerałów. Na ich czele stoi witamina B, wapń, witamina A, E, cynk i fosfor. W końcu wszystkie te składniki występują naturalnie w warzywach i owocach, które w diecie wegańskiej są fundamentem wszystkich posiłków.

  • warzywa czerwone, takie jak pomidor czy papryka, dostarczają nam likopenu, antocyjanów i potasu,
  • warzywa zielone – brokuły, sałata, szpinak – są wypełnione luteiną, kwasem foliowym, witaminami C i K oraz potasem,
  • warzywa fioletowe – np. bakłażan czy czerwona kapusta – wpływa na wolne rodniki, działając kojąco na siatkówkę oka,
  • poza tym warzywa w dużej mierze składają się z wody, która odpowiedzialna jest za np. prawidłowe utrzymywanie temperatury ciała. Popularne warzywa o wysokiej zawartości wody to m.in. ogórek (96%), pomidor (95%), rzodkiewka (95%).

Mit: Produkty wegańskie nie mają białka

Wielu zawodowych sportowców buduje na diecie roślinnej masę mięśniową, m.in. dzięki obecności kompleksowych aminokwasów egzogennych, które występują w soi. Badania przeprowadzone w 2012 roku udowodniły, że kobiety, które spożywały izoflawonoidy zawarte w soi zmniejszyły ryzyko nawrotu nowotworu o ¼. [1]

Wapń nie występuje wyłącznie w produktach odzwierzęcych. Obecnie na sklepowych półkach stacjonarnych (lub produkty wegańskie sklep internetowy) znajdziesz mnóstwo produktów roślinnych, które bogate są w ten pierwiastek. Do tej grupy należy np. jarmuż, ziarna maku, suszone figi i suszone morele. W sprzedaży znajdziesz też wiele wegańskich napojów, które są dodatkowo wzbogacone w wapń.

Pamiętaj, że wchłanianiu wapnia sprzyja suplementacja witaminą D – polecamy ją zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym.

Mit: Bycie weganinem jest drogie

Jeszcze kilka lat temu faktycznie dieta wegańska obarczona była sporymi wydatkami. Brak odpowiednich alternatyw, konieczność sprowadzania produktów oraz niewielki wybór w sklepach sprzyjał wysokim cenom, przez co wiele z nas musiała zrezygnować z tej formy żywienia.

Dziś wiele dobrze zaopatrzonych, popularnych i profesjonalnych sklepów (https://zakupyw24h.pl/2996-vege-strefa), posiada w swoim asortymencie pokaźną listę produktów roślinnych. Na ich czele znajdziesz pasztety, pasty do kanapek, parówki, mleka roślinne, jogurty, sery twarogowe, sery typu feta, a także produkty niezbędne do przygotowywania ciast.

Nie zapominaj, że dieta wegańska przepełniona jest warzywami i owocami – zarówno świeżymi, jak i mrożonymi.

Ostatecznie więc, jeśli chcesz przejść na dietę wegańską, wcale nie musisz rozbijać banku – zresztą, sam się przekonaj, kupując i testując produkty wegańskie sklep online z dostawą.

Bibliografia

[1] Nechuta S.J., Caan B.J., Chen W.Y. i wsp., Soy food intake after diagnosis of breast cancer and survival: an in-depth analysis of combined evidence from cohort studies of US and Chinese women, Am J Clin Nutr, 2012, 96(1), 123-32

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest