Pregoreksja czyli anoreksja w ciąży. Czym jest i jak się objawia?

Anoreksja to drastyczny spadek masy ciała, poprzedzony niską samooceną, problemami emocjonalnymi oraz nieakceptacją swojego wyglądu. Najczęściej spotykana u kobiet, może okazać się tragiczna w skutkach. Nadmierna troska o własny wygląd oraz promowanie zdrowego, niskokalorycznego jedzenia, u niektórych z nas, wywołuje presje o posiadanie niskiej wagi ciała. Taki stan, może towarzyszyć kobiecie, nawet w chwili zajścia w ciążę.

Anoreksja w ciąży

Pregoreksja, zwana inaczej anoreksją w ciąży, jest poważniejsza w skutkach, gdyż wpływa również na zdrowie noworodka. Kobiety, które chcą dobrze wyglądać w ciąży lub szybko zrzucić na wadze po urodzeniu dziecka, głodzą się i nie dopuszczają do nadmiernego przyrostu wagi. Choroba, ma podłoże psychologiczne. Przyszłe mamy, nieakceptujące swojego ciała, uprawiają sport, ograniczają posiłki i świadomie, nie dostarczają swojemu organizmowi, odpowiedniej dawki witamin, potrzebnych dziecku do prawidłowego rozwoju. Codzienne zapotrzebowanie na białko, węglowodany, witaminy i mikroelementy, nie spełnia swojej minimalnej normy w przyjmowanych posiłkach. Poprzez odchudzanie w ciąży ,płód może być mocno zagrożony.

Skutki nadmiernego odchudzania w ciąży

Kobiety, które chorują na pregoreksje narażają siebie i dziecko na szereg niekorzystnych i groźnych dla zdrowia skutków. Dzieci mogą urodzić się nie tylko osłabione i niewielkie, ale także z opóźnionym rozwojem, zaburzeniami łaknienia oraz deformacjami ciała. Kobieta, naraża ciążę na poronienie oraz możliwość przedwczesnego porodu. Podczas dorastania i w życiu dorosłym, dzieci osób chorych na pregoreksje, mają większą skłonność do depresji oraz problemów z prawidłowym wzrostem. Przyszłe matki, mogą być narażone na depresje poporodową i wynikającej z niej, konieczność terapii. Kobiety, które wykazują się skłonnością do głodzenia, często muszą poddać się cięciu cesarskiemu podczas porodu oraz mają problemy z karmieniem piersią.

Pregorekcja przyczyny

Oprócz niskiego poczucia wartości i nie akceptacji swojego ciała, przyczyn można doszukiwać się w nadmiernym propagowaniu szczupłej, nienagannej sylwetki w mediach oraz przeżyciach i przekonaniach przyszłej mamy w latach młodzieńczych. Osoby, które doświadczyły nękania w przeszłości, wyśmiewania w środowisku szkolnym lub innego typu traum, mogą wykazywać się zburzeniami psychicznymi w życiu dorosłym. Często za anoreksją w ciąży stoi niechęć do posiadania dziecka lub wykonywany zawód, zmuszający do dobrego wyglądu.

Leczenie anoreksji porodowej

Ponieważ zaburzenia odżywania, mają swoje podłoże w psychice chorej kobiety, bardzo pomocnym lekarzem okaże się nie tylko położnik i dietetyk, ale także psycholog lub psychiatria. Jedną z metod leczenia jest ograniczenie dostępu do mediów, edukacja z zakresu prawidłowego odżywiania oraz pomoc w odzyskaniu pewności siebie i własnej wartości. W trakcie terapii kobieta jest informowana o negatywnych skutkach jej działań na zdrowie swoje i dziecka. Oczywiście, terapia powinna być kontynuowana również po narodzinach noworodka. Istnieje ryzyko, że kobieta będzie wciąż kontynuować drastyczne odchudzanie, w celu odzyskania dawnej sylwetki. W krytycznych sytuacjach, pacjentkę umieszcza się w szpitalu, aby nie doprowadzić do całkowitego wyniszczenia organizmu oraz zapewnienia stałej opieki specjalistów.

Bezpieczne odchudzanie w ciąży

Mówi się, że kobiecie w ciąży, można wszystko. Zachcianki na słodkie przysmaki są usprawiedliwiane i nie robią większych szkód, jeśli są spożywane „z głową”. Nie istnieje dieta odchudzająca dla kobiet w ciąży. Istnieją jednak, zasady prawidłowego, zdrowego odżywiania. Przyszła mama powinna odżywiać się w sposób zgodny z wskazówkami lekarza, nie zapominając o codziennej porcji witamin. Uwagę, należy zwrócić jedynie na ilość spożywanych produktów, ich zbilansowanie oraz pochodzenie. Nie zaleca się spożywania surowego mięsa, jaj i sera pleśniowego. Najbardziej cennymi składnikami, będzie żelazo. Nowe życie, rozwijające się w brzuchu kobiety, powinno mieć stały dostęp do pokarmu, aby mogło prawidłowo się rozwijać.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest