Peganizm – najmodniejsza dieta 2019 – na czym polega?

Dieta Pegan została zapoczątkowana przed dr. Hymana, który był zafascynowany tematyką zdrowego żywienia. Peganizm to połączenie dwóch popularnych diet- weganizmu i paleo. Weganizm opiera się na nie jedzeniu produktów pochodzenia zwierzęcego a dieta paleo na nie spożywaniu nabiału i produktów zawierających gluten. Obie diety są dosyć restrykcyjne, dlatego wielu ludziom nie udało się ich przestrzegać przez dłuższy czas. Peganizm miał za zadanie połączyć najlepsze cechy obu diet oraz sprawić, żeby łatwiej było przestrzegać ich zasad.

Podstawowe zasady peganizmu

  1. Nie spożywaj produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Indeks glikemiczny opisuje jak spożyta żywność, wpłynie na podniesienie się poziomu glukozy we krwi. Im wyższa wartość współczynnika, tym gorzej. Czyli musisz kompletnie odstawić cukier i słodycze.
  2. Unikaj spożywania produktów zawierających gluten. Gluten może być szkodliwy dla zdrowia i powodować różne stany chorobowe. Wiele osób ma alergię na gluten, dlatego dobrze jest dokładnie sprawdzać skład produktów. Najlepiej kupować takie oznaczone nalepką Gluten Free.
  3.  Zminimalizuj ilość spożywanego mięsa. Według autora diety mięso może działać chorobotwórczo. Jednak ma ważne walory odżywcze i dostarcza człowiekowi istotnych aminokwasów. Dlatego ważne jest to, aby spożywać je w umiarze. Twój talerz powinny zapełnić w większości warzywa, a mięso powinno być do nich jedynie dodatkiem.
  4. Nie spożywaj nabiału. Według doktora Hymana mleko jest dobre dla młodych, rosnących zwierząt, a nie dla ludzi. Czyli powinieneś odrzucić mleko, jogurty, maślanki, twarogi, sery. Jedynie produkty mleczne pochodzące od owcy są przez niego polecane do spożycia, ale i tak raczej rzadko.
  5. Jedz głównie rośliny, ponieważ powinny stanowić większą część Twojego codziennego jadłospisu. Skupiaj się na przyrządzaniu potraw warzywnych. Mogą być to warzywa gotowane lub surowe. Warzywa i owoce powinny stanowić 75% Twojej codziennej diety.
  6. Spożywaj odpowiednie tłuszcze. Unikaj tych pochodzenia zwierzęcego i w większości pochodzenia roślinnego. Najlepiej, jeśli będziesz używać tłuszczy zawierających kwasy omega-3. Znajdziesz je w różnego rodzaju rybach. Jednak raczej nie kupuj takich z hodowli, bo mogą one być karmione niebezpiecznymi dla zdrowia związkami. Postaw na sardynki, śledzie i małe, dzikie rybki.
  7.  Dodaj do swojej diety pestki, nasiona i orzechy. Zawierają dużo minerałów i korzystnych witamin, które dobrze wpływają na organizm. Pestki dyni lub słonecznika polecamy dodawać do sałatek owocowych. Ziarna chia i sezamu będą wspaniałym dodatkiem do dań warzywnych. Orzechy mogą być też smaczną i zdrową przekąską między posiłkami.
  8. Nie przesadzaj z jedzeniem roślin strączkowych. Rośliny strączkowe to świetny dodatek do każdego jadłospisu. Hayman podaje, że najlepiej nie przekraczać około 25 g ich dziennego spożycia. Zawierają korzystne witaminy i minerały, ale są też ciężko strawne i mogą powodować wzdęcia.

Dla kogo peganizm?

Na pewno dla osób, które chcą zrzucić parę zbędnych kilogramów. Dzięki odżywaniu się zgodnie z zasadami Pegan możesz schudnąć i poprawić swoje samopoczucie. Prawidłowe żywienie wpływa pozytywnie nie tylko na organizm, ale też na psychikę. Dlatego już po tygodniu stosowania takiej diety powinieneś odczuć znacząca różnicę. Zwiększy się Twoja witalność i poprawi się Twój humor. Dlatego ta dieta jest idealna dla osób ciepiących na sezonowe pogorszenie nastroju. Omawiana dieta zwiększa też odporność organizmu, a także poprawia kondycję skóry i włosów. Dlatego, jeśli masz skórę z tendencją do trądziku, taki sposób żywieniowy będzie idealny dla Ciebie.

Osoby z suchymi, łamliwymi włosami i paznokciami również znajdą w niej remedium na uciążliwe dolegliwości. Peganizm reguluje też stężenie hormonów w organizmie. Więc jeśli czasem czujesz, że Twój nastrój zależy od huśtawki hormonalnej, to ta dieta pomoże Ci go ustabilizować. Peganizm wpływa również korzystnie na pracę jelit. Więc jeśli masz częste biegunki lub bóle brzucha, to taka zmiana żywieniowa powinna Ci pomóc. Podobno ta dieta leczy również niepłodność. Jak widać taki tryb odżywania może przynieść Ci wiele korzyści. Dieta Pegan jest również korzystna dla środowiska naturalnego, bo nie propaguje kupowania produktów u sprzedawców, którzy przyczyniają się do krzywdzenia zwierząt lub zanieczyszczania środowiska naturalnego.
A Tobie jak podobają się zasady peganizmu?

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest