Kawa jest fit! A najlepsza to ta z ekspresu automatycznego

Eksperci są zgodni: regularne picie kawy zmniejsza ryzyko wielu chorób, a przy tym może pomóc w odchudzaniu. Zawarta w niej kofeina uważana jest za najlepszy i najzdrowszy spalacz tłuszczu. Tylko po jaką kawę sięgać? Oczywiście tą z ekspresu automatycznego!

Kawa, herbata, woda – wszystkie te napoje pijemy codziennie, często nawet nie zastanawiając się, jaki mają wpływ na sukcesy w odchudzaniu. Tymczasem eksperci zachęcają do regularnego picia kawy, przytaczając jej takie zalety jak podkręcenie metabolizmu, wzmocnienie układu sercowego czy po prostu poprawienie nastroju. Wystarczy zaledwie 75 mg kawy (jedna mała filiżanka), aby zwiększyła się koncentracja, czujność i uwaga. Nie ulega przy tym wątpliwości, że najlepszą pod względem jakościowym, odżywczym i aromatycznym jest kawa świeżo mielona z palonych ziaren podawana prosto z ekspresu automatycznego.

Dlaczego warto pić kawę?

Osoby dbające o linię zapewne ucieszy wiadomość, że kawa może wspomóc odchudzanie i pomóc zachować szczupłą sylwetkę. Wszystko to za sprawą kofeiny, która jest naturalnym spalaczem tkanki tłuszczowej – dostarcza organizmowi energii, co motywuje organizm do intensywnego spalania spożytego wcześniej posiłku. Ponadto kawa zwiększa wytrzymałość w czasie treningów, dzięki czemu nie jest się tak wyczerpanym zaraz po nim. Co więcej, zawiera przeciwutleniacze, związki fenolowe oraz kwas chlorogenowy działające odmładzająco i relaksująco. Polifenole zawarte w kawie mają właściwości wspomagające układ krążenia oraz działają przeciwnowotworowo. Jej spożywanie sprawia przyjemność, a sam zapach i smak działa kojąco, co pomaga zwalczać stresy.

Najnowsze brytyjskie badania, których autorem jest dr Marc Gunter z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), wykazują, że większe spożycie kawy obniża ryzyko śmierci wywołanej chorobami, w szczególności układu krążenia i układu pokarmowego. Do tego badania dowodzą, że spożywanie jej codziennie może wspomóc starania o zrzucenie centymetrów, należy tylko sięgać po kawę wysokiej jakości, a także dobrze ją przygotowywać. W ten sposób zachowa wszystkie swoje właściwości. Oczywiście, należy unikać dosładzania, a także stosowania dodatków jak syropy czy śmietanki.

Prawdziwa czarna kawa jest bezkaloryczna i to po nią powinno się sięgać. Na rynku można znaleźć kawy fit, które są niczym innym jak proszkiem instant wzbogaconym o błonnik, magnez, słodziki czy inne dodatki „odchudzające”. Zasypując taki proszek, tworzy się napój, który ma ponad 100 kalorii, do tego zawiera tłuszcze utwardzone i sztuczne emulgatory, czyli wszystko to, co przy zdrowym odżywianiu powinno się omijać.

Jako dawka idealna podawane są 1-3 filiżanki kawy dziennie. Dozwolone są naturalne dodatki jak cynamon, pieprz czy chili, które mogą urozmaicić smak i aromat oraz umilić degustację. Warto również wiedzieć, że nadmierne spożywanie kawy (więcej niż 5 filiżanek w krótkim odstępie czasu) może doprowadzić do wypłukiwania magnezu i wapnia z organizmu, co może się odbić na zmniejszonej gęstości kości. Ratunkiem jest wlanie małej ilości mleka (1-2 łyżki stołowe), która zrównoważy ten efekt, a także suplementacja magnezu. Jednak eksperci zalecają po prostu picie mniejszej ilości kawy – w zupełności jedna filiżanka do śniadania oraz jedna po południu dla pobudzenia wystarczą.

Jak kawa, to tylko z ekspresu automatycznego!

Należy mieć na uwadze, że nie każdy sposób przygotowywania kawy sprawia, że zachowuje ona swoje cenne właściwości. Włosi, mistrzowie espresso, mówią, że przy dobrej kawie muszą być spełnione cztery warunki – maszyna, młynek, mieszanka i manualna czynność osoby obsługującej.

Za najlepszą uznaje się tą przygotowywaną w ekspresie automatycznym, następnie jest tradycyjna zalewana tzw. fusiara. Kawy typu 3w1 lub rozpuszczalne należy w ogóle wyrzucić z listy. Jedynymi dopuszczalnymi produktami gotowymi są nowoczesne kapsułki kawowe, które nie zawierają sztucznych dodatków jak latte bez cukru czy po prostu czarna kawa.

Ekspresy automatyczne i ich zalety

Aby kawa zawierała więcej kofeiny i flawonoidów, które często tracą się w trakcie parzenia, potrzebny jest dobry sprzęt, a takimi są ekspresy automatyczne. Mają wbudowany młynek do kawy i mielą kawę przed samym zaparzeniem. Dzięki zaprogramowanym opcjom zawsze przygotowują napój tej samej wysokiej jakości – pobierają tyle ziaren i wody, ile jest akurat potrzeba. Co ważne, kawę przygotowuje się jednym przyciskiem.

Wybierając ekspres do domu, warto upewnić się, jakie ma parametry i dodatkowe funkcje. Wiele z nich oferuje dzisiaj integrację z systemem inteligentnego domu (programowanie przygotowania kawy o stałej porze, załączanie urządzenia przez aplikację itd.). Jedną z najczęściej wybieranych marek w Polsce jest marka Krups, który oferuje małe, kompaktowe sprzęty o eleganckim designie pasujące do każdej kuchni – zobacz i porównaj modele ekspresów automatycznych Krups: http://www.krups.com.pl/%C5%9Awiat-kawy/Ekspresy-automatyczne/c/super%2Bautomatics.

Domowy ekspres do kawy to same korzyści. Po pierwsze, kawę można przygotować szybko i wygodnie. Po drugie, przygotowanie kawy jest tańsze niż gdyby kupiło się ją w kawiarni (koszt to ok. 2 zł za espresso, gdy w kawiarni – ok. 6 zł). Po trzecie, kawę ma się gotową tu i teraz, od ręki, nigdzie więc nie trzeba jeździć. Po czwarte, zawsze smakuje tak samo. Nie wspominając, że po użyciu ekspresu wspaniały aromat rozchodzi się po całym domu.

Ekspresy automatyczne pozwolą cieszyć się smakiem wybornej kawy do woli. Co ważne, sięgając po taką prosto z ekspresu, ma się gwarancję, że została ona tak przygotowana, aby nie tylko umilała chwilę wspaniałym aromatem i smakiem, ale również zachowała swoje cenne fit właściwości. Sięgaj więc po kawę z ekspresu bez obaw!

Źródła:

  • https://poradyfit.pl/5-faktow-mitow-dotyczacych-tego-pijemy/
  • https://poradyfit.pl/kawa-a-kawa-czyli-co-tak-naprawde-pijemy/
  • https://portal.abczdrowie.pl/21-zaskakujacych-korzysci-z-picia-kawy
  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414944,brytyjscy-naukowcy-picie-kawy-moze-przedluzac-zycie.html
  • https://www.fit.pl/badz-fit-z-przepyszna-kawa/14568/
  • http://www.jakiekspres.pl/rodzaje-ekspresow/
  • http://www.nowiny24.pl/artykul/6019535,wszystko-o-kawie-z-ekspresu,id,t.html
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest