Co jeść i pić po intensywnym treningu?

Każdy, kto chce uprawiać sport wie, że po wysiłku fizycznym trzeba uzupełnić płyny. Najważniejsza jest więc woda. A co jeść, po intensywnym treningu? Czy w ogóle dostarczać organizmowi składników odżywczych?

Odpowiedź na pytanie brzmi: tak. Ale tylko to, co przyniesie szybką regenerację zmęczonym mięśniom?

  1. Priorytetem jest woda. Na każde utracone pół kilograma, przypada 550-650 ml wody. Najlepiej nie wypijać wszystkiego naraz, rozłożyć sobie tak, żeby dostarczyć ją w ciągu godziny.
  2. Nie zapominaj o węglowodanach – Uzupełnienie węglowodanów jest bardzo ważne. Węglowodany uzupełniają poziom glikogenu w mięśniach. Jeśli chcesz uzyskać taki efekt, najlepiej jeśli spożyjesz je do 15 minut po treningu. Nie musi to być od razu duży węglowodanowy posiłek- wystarczy, że wypijesz szklankę soku pomarańczowego, który zawiera aż 10 gram w każdych wypitych 100 ml. Dlaczego węglowodany są tak ważne? Dlatego, że ich obecność w każdym posiłku, stymuluje produkcję insuliny.
    22
  3. Nie zapominaj o białku – Białko również jest bardzo ważne. Z białka składają się mięśnie a więc jest to budulec tego, czego potrzebujesz. Poza tym są niezbędne do procesu regeneracji zniszczonych treningiem włókien mięśniowych. Obecność białka w każdym posiłku jest znacząca, ponieważ zwiększa wchłanianie wody a to sprowadza się do lepszego nawodnienia komórek i uniknięcia przykrych zakwasów. Białko w diecie ma jeszcze jedną zaletę- aminokwasy sprawiają, że układ odpornościowy staje się mniej podatny na infekcje a należy pamiętać, że podczas treningu, wycieńczony organizm łatwo ulega infekcjom.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest