Jak nie przytyć w czasie epidemii? Doradzamy!

Rozprzestrzeniający się w zawrotnie szybkim tempie koronawirus stał się przyczyną narodowej kwarantanny, przez którą większość z nas spędza praktycznie cały czas w domowym zaciszu. Ograniczenie ruchu może źle wpłynąć na nasz organizm. Spróbujmy zatem zastosować kilka rad, dzięki którym unikniemy nadprogramowych kilogramów.

Zdrowe odżywianie podczas kwarantanny

Długotrwałe przebywanie w domu może sprzyjać sięganiu po niezbyt zdrowe przekąski czy podjadaniu pomiędzy posiłkami. Takie zachowania prowadzą do przybierania nadprogramowych kilogramów, szczególnie teraz, gdy nasza aktywność ruchowa została również mocno ograniczona. Jednakże spędzanie teraz większości czasu w domu może nam również przynieść pozytywne efekty – w końcu mamy więcej czasu na gotowanie. Wbrew fałszywym informacjom, które obiegły niektóre media, dostęp do sklepów spożywczych nie jest ograniczony, a w nich znajdziemy zdrowe produkty, które posłużą nam do przygotowania zbilansowanych posiłków. Aby odpowiednio zaplanować jadłospis na czas przymusowego pobytu w domu warto wspomagać się piramidą żywienia.

Przede wszystkim postawmy na warzywa, które są przede wszystkim niskokaloryczne. Powinny się one znaleźć w niemal każdym posiłku. Dostarczają nam dużo błonnika i antyoksydantów. Kolejno w naszej diecie powinny znaleźć się owoce. Są one również źródłem błonnika, ale w stosunku do warzyw mają wiele więcej cukrów prostych. W momencie, kiedy mamy mniejszy dostęp do owoców świeżych, warto posiłkować się tymi mrożonymi.

Jeśli mowa o produktach zbożowych, lepiej zrezygnować z produktów wyłącznie pszennych na korzyść pełnoziarnistych. W dzisiejszych czasach mamy wyjątkowo łatwy dostęp do produktów żytnich czy gryczanych, a te są zdecydowanie lepszym wyborem niż produkty pszenne. Produkty zbożowe to nie tylko pieczywo, ale również ziemniaki, bataty, ryż, makaron, amarantus czy kasza. Są one źródłem węglowodanów złożonych.
Do wartościowych źródeł białka zaliczyć możemy przede wszystkim mięso, jaja oraz ryby. Z jaj możemy wyczarować wiele smakowitych potraw i jednocześnie wkomponować je zarówno w śniadanie, obiad czy kolacje. Ryby natomiast dostarczają cenne kwasy tłuszczowe omega-3, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować.

Aby ograniczyć przyrost tkanki tłuszczowej w okresie, kiedy mamy ograniczoną aktywność fizyczną warto porzucić całkiem tzw. śmieciowe jedzenie, a więc wszelkiego rodzaju fast foody. Warto również zrezygnować ze słodkich przekąsek czy słodkich napojów, których duże spożycie będzie sprzyjało większym wyrzutom glukozy, a następnie jej spadkom, przez co szybciej będziemy odczuwać głód. Mimo, dużej ilości wolnego czasu i nie raz brakiem obowiązków, warto także stronić od alkoholu – on również jest wysokokaloryczny.

Aktywność fizyczna podczas kwarantanny

Brak aktywności fizycznej to prawdziwa zmora dla naszego organizmu, ale i metabolizmu. Wprowadzony najpierw stan zagrożenia epidemicznego, a finalnie stan epidemii spowodował pozamykanie wszelkich miejsc, w których można było uprawiać różne sporty. Optymalnie dorosłe osoby powinny przeznaczyć 30 minut na uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej. W przypadku dzieci i młodzieży jest to godzina. Nie musimy ograniczać się do jakichś konkretnych zestawów ćwiczeń, nieraz wystarczą nawet zwykłe domowe obowiązki wymagające ruchu. Jaką zatem możemy mieć aktywność fizyczną podczas stanu epidemii? Na zakupy idźmy pieszo, zamiast jechać samochodem, jeśli mamy psa, to spokojnie możemy go wyprowadzić na spacer. Mieszkając w bloku, porzućmy używanie windy na korzyść wędrówki po schodach. Osoby posiadające dzieci na brak aktywności fizycznej nie mogą narzekać, szczególnie gdy mieszkają w zabudowach jednorodzinnych i posiadają choć kawałek ogrodu. W dzisiejszych czasach nawet konsole do gier gwarantują nam ruch – wystarczy kontroler ruchu. Tak naprawdę, jeśli zależy nam na odrobinie ruchu to zawsze coś wymyślimy, poza gotowymi treningami, na YouTubie możemy znaleźć przeróżne wideo z treningami i ćwiczeniami, zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych.

Należy pamiętać o tym, że wystarczy odrobina chęci i motywacji, a poradzimy sobie doskonale w tym trudnym dla każdego czasie. Odpowiednio zbilansowana dieta, unikanie słodkości i fast foodów dołączając do tego choć trochę ruchu ochroni nas przed przybraniem dodatkowych kilogramów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest