Jak alkohol wpływa na metabolizm?

Alkohol ma właściwości toksyczne. W wyniku jego rozkładu przez wątrobę powstaje jedna z najbardziej trujących substancji- aldehyd octowy-sprawca bólu głowy, nudności i wymiotów, czyli tzw. kaca.
Z drugiej strony spożywany w małych ilościach wykazuje działanie dobroczynne np. pozytywny wpływ czerwonego wina na układ krwionośny, piwa na kamienie nerkowe czy koniaku na serce. Pro zdrowotne właściwości napojów alkoholowych wynikają jednak z zawartych w nich polifenoli (wino) czy wyciągu z szyszek chmielowych (piwo).

Jak alkohol wpływa na metabolizm?

Lampka wina na zdrowie

Według Jasona Dycka z kanadyjskiego Uniwersytetu Alberty, silny antyoksydant – resweratrol, zawarty w winie uruchamia procesy spalania tłuszczu w ten sposób naśladuje efekt, który osiągamy po ćwiczeniach.

Z kolei na Uniwersytecie w Oregonie dowiedziono, że wino spowalnia wzrost komórek tłuszczowych. Najlepsze jest czerwone, które ma więcej antydetoksykantów niż białe oraz podwyższa poziom HDL, czyli dobrego cholesterolu. Warto jednak podkreślić, że zdaniem naukowców zdrowsze od picia wina jest mimo wszystko podjadanie owoców zawierających resweratol, takich jak: winogrona, jagody czy truskawki.

Puste kalorie i ryzyko podjadania

Alkohol jest kaloryczny, dla przykładu 1 gram czystego alkoholu dostarcza 7 kcal (1 g węglowodanów i białka to 4 kcal, a tłuszczu 9 kcal). Kufel piwa to ok. 250 kcal, a kieliszek wódki – 55 kcal, zazwyczaj nie poprzestajemy na jednym. Paradoksalnie te wysokoenergetyczne napoje nie wywołują w organizmie uczucia sytości. Wręcz przeciwnie, pobudzają nasz apetyt, zwłaszcza piwo (chmiel należy do roślin konopijnych), które samo w sobie ma bardzo wysoki indeks glikemiczny (110), wyższy od czystej glukozy. Gwałtowne zmiany poziomu cukru we krwi i związane z tym wyrzuty insuliny, sprzyjają odkładaniu tkanki tłuszczowej.

Nas skutek wzrostu poziomu glukozy we krwi, organizm sięga po rezerwy glikogenu, co z kolei może skutkować niedocukrzeniem. W konsekwencji dochodzi upośledzenia pracy, a nawet do zapalenia trzustki, które stwarza ryzyko wystąpienia cukrzycy wtórnej. Alkohol ogranicza prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych przez ścianki jelit przez co prowadzi do niedoborów energetycznych oraz pokarmowych, odczuwa to cały organizm.

Sposób na alkohol

Dbając o linię musimy pamiętać o tym, że picie alkoholu stwarza ryzyko utraty kontroli. Nasz organizm nie potrafi magazynować energii z napojów wyskokowych, musi ją od razu metabolizować, procesy wykorzystania jej z żywności zwalniają, zwiększając ryzyko zgromadzenia kalorii pochodzących
z pożywienia w postaci tkanki tłuszczowej. Spowolnieniu ulegają przede wszystkim procesy utleniania tłuszczu, efekt ten może utrzymywać się nawet do 24 godzin po spożyciu alkoholu.

Jeśli zależy nam na zgrabnej sylwetce, a nie chcemy rezygnować ze spożywania alkoholu spróbujmy trzymać się następującej zasady: alkohol tak, ale tylko w te dni, kiedy jesteśmy aktywni fizycznie, wówczas zmniejszamy ryzyko wystąpienia nadwyżki spożytych kalorii.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest