Dietetyk online-czy na prawdę jest skuteczny?

Szukając w internecie informacji na temat przeróżnych sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów, bez wątpienia napotkałaś się na liczne reklamy dietetyków online. Mimo to diety nie należy rozumieć tylko i wyłącznie jako metody na utratę wagi, często musi być stosowana ze względu na rozmaite choroby czy alergie pokarmowe. Porozumiewanie się ze specjalistą przez internet bywa alternatywą dla wizyt w poradni dietetycznej, ale czy może zastąpić kontakt twarzą w twarz? Przekonajmy się!

Jak działa dietetyk online?

Żeby skorzystać z usług dietetyka online, wystarczy wybrać internetową poradnię dietetyczną, a następnie wypełnić na jej stronie formularz zgłoszeniowy, w którym należy uzupełnić takie informacje jak: imię, nazwisko, wiek, cel wizyty. Komunikacja ze specjalistą najczęściej odbywa się drogą mailową lub za pośrednictwem komunikatora online w formie wideo-rozmowy. Wizyty online to spora oszczędność czasu, nie musisz nigdzie dojeżdżać, ale także możesz bez problemu wybrać korzystny dla siebie termin konsultacji. Dietetyk online to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają łatwego dostępu do tradycyjnej poradni dietetycznej z powodu miejsca zamieszkania albo częstych podróży. Poza tym ułożenie diety trwa dużo krócej, a jeśli mamy co do niej jakieś wątpliwości z łatwością skontaktujemy się ze specjalistą, ponieważ internetowe poradnie zawdzięczają ciągły kontakt z dietetykiem.

Czy są jakieś wady dietetycznych porad online?

Brak bezpośredniego kontaktu między specjalistą a pacjentem to podstawowa wada tego rozwiązania, dietetyk online nie ma możliwości zbadania składu ciała. Pomiary wykonane w domu zazwyczaj są niepoprawne, gdyż nie zawsze dysponujemy wiedzą jak mierzyć się w prawidłowy sposób, dlatego tak uzyskane wyniki mogą być niewiarygodne. Istnieją na rynku serwisy, które nie podchodzą indywidualnie do potrzeb klienta, mają wcześniej przygotowane plany dietetyczne i nie układają ich specjalnie dla konkretnej osoby. W konsekwencji otrzymany zestaw dań niekoniecznie będzie odpowiadał naszym preferencjom smakowym lub nie będzie dopasowany do chorób, jakie posiadamy.

Oferowane przez dietetyczne poradnie internetowe plany żywieniowe różnią się między sobą, warto je ze sobą porównywać pod względem świadczonych usług, tańsza opcja nie musi być lepsza. Dietetyka online wymaga dostępu do sprawnego komputera, internetu, kamerki internetowej i mikrofonu. Wydawałoby się, że to niewielkie wymagania, jednak osoby starsze często mają problem z obsługą sprzętów elektronicznych.

Czy zatem warto zainwestować w dietetyka online?

Niezależnie od tego, czy udajemy się do tradycyjnego dietetyka, czy internetowego trzeba pamiętać, że w obydwu przypadkach można spotkać się z wyspecjalizowanym fachowcem, ale też istnieje prawdopodobieństwo trafienia na niekompetentnego specjalistę. Zmiana sposobu odżywiania w głównej mierze zależy od samodyscypliny i odpowiedniego nastawienia, co prawda dietetyk powinien kształtować świadomość i motywować do działania, ale bez naszego zaangażowania niewiele pomoże.

Ważne jest, żeby dokładnie sprawdzić rzetelność dietetycznych poradni online przed skorzystaniem z ich usług, ponieważ zdarza się, że internetowi dietetycy nie mają odpowiedniego przygotowania do tego zawodu. Wiele firm w internecie upublicznia pozytywne opinie za pomocą kont fikcyjnych lub zatrudnia osoby do ich pisania, dlatego należy zachować trzeźwy umysł.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest