Dieta ziołowa – zasady, efekty, opinie

Dieta ziołowa to nie tylko sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również oczyszczenie organizmu. Wszystko to dzięki odpowiednio dobranym ziołom, których zadaniem jest zarówno wspomaganie redukcji tkanki tłuszczowej, jak i usuwanie toksyn z organizmu. Na czym polega dieta ziołowa i na jakie efekty można liczyć?

Na czym polega dieta ziołowa? Zasady diety

Zacząć należy od tego, że wyróżnia się dwa warianty diety ziołowej. Pierwszy z nich to 3-dniowa kuracja, podczas której jadłospis zostaje zredukowany do owoców oraz warzyw, a co 2 – 3 godziny należy pić napar z określonych ziół. Drugi wariant natomiast odnosi się do trwającej 28 dni diety ziołowej. Podczas niej należy codziennie rano i wieczorem pić ciepły napar sporządzony na bazie danego zioła lub też określonej mieszanki ziół. Ten wariant diety może zostać przedłużony do trzech miesięcy.

Jakie zioła wybrać?

W trakcie diety ziołowej zaleca się nie tylko zioła o działaniu odchudzającym czy oczyszczającym. Można również zdecydować się na takie, które regulują proces trawienia, hamują apetyty lub też działają moczopędnie.

Wśród ziół spalających tkankę tłuszczową warto wyróżnić Yerba Mate – są to wysuszone liście ostrokrzewu paragwajskiego. Napar ten poprawia przemianę materii, a także zmniejsza apetyt. Jest to możliwe dzięki znajdującej się w Yerba Mate mateinie (odpowiednik kofeiny). Podobnie teina w zielonej i czerwonej herbacie oraz guaranina w guaranie odpowiadają za odchudzające działanie tych napojów z tych roślin. Szczególnie skuteczna jest guaranina, która nie tylko stymuluje komórki do spalania tłuszczu, ale zapobiega również magazynowaniu zbyt dużych jego ilości.

Na poprawę przemiany materii poprzez regulacje procesu trawienia wpływają natomiast zioła takie jak np. bazylia, mięta pieprzowa, oregano, rozmaryn czy tymianek. Podobne działanie wykazują także fiołek trójbarwny, mniszek lekarski, a także melisa.

W trakcie diety ziołowej warto także wspomóc się ziołami, które hamują apetyt. Wybierać można spośród takich jak: siemię lniane, babka płesznik, kwiat akacji czy ziele bratka. Można pić je maksymalnie 2 razy dziennie po szklance – za każdym razem powinny być świeżo parzone.

Usuwanie toksyn z organizmu umożliwiają natomiast zioła działające moczopędnie. Trzeba jednak pamiętać, by nie pić ich więcej niż 3 – 4 szklanki dziennie, gdyż większe ilości mogą grozić odwodnieniem organizmu. Do takich ziół zalicza się m.in. pokrzywę, jastrzębiec kosmaczek czy kolendrę

Dieta ziołowa – jadłospis

Podstawę tej diety stanowią owoce i warzywa. W przypadku owoców można jeść zarówno te krajowe, jak i te egzotyczne. Wskazane są zatem m.in. jabłka, kiwi, cytryny, ananasy, gruszki czy banany. W przypadku warzyw zalecane są np. brokuły, marchew, kapusta, ogórki, papryka, sałata czy seler.

Zrezygnować należy natomiast z czerwonego mięsa. W zamian za to warto jeść ryby oraz mięso drobiowe. Dla lepszych efektów lepiej też na czas diety wykluczyć z jadłospisu kawę, czarną herbatę oraz alkohol.

Przeciwwskazania

W przypadku diety ziołowej osoby przyjmujące leki i obarczone jakimikolwiek chorobami powinny skonsultować się z lekarzem. Wiele ziół wchodzi bowiem w interakcje z niektórymi środkami farmakologicznymi, a ich połączenie może być niebezpieczne dla zdrowia. Zioła warto kupować w sprawdzonych sklepach zielarskich. Nie należy na własną rękę tworzyć mieszanek ziołowych, gdyż źle skomponowane mogą zaszkodzić. Lepiej też nie zbierać ich samodzielnie, jeśli nie znamy się na tego typu roślinach.

Istotny jest także sposób dawkowania ziół – nie należy przekraczać zalecanych ilości. Ostrożnie należy postępować w przypadku naparów zawierających mateinę, teinę czy guaraninę, gdyż w nadmiarze mogą one podnosić ciśnienie, powodować niepokój, a nawet bezsenność. Unikać ich powinny osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Dieta ziołowa – efekty i opinie

Efekty diety ziołowej zależą w dużej mierze od wybranego wariantu. 3-dniowa kuracja pomoże pozbyć się nadmiaru wody oraz toksyn z organizmu, jednak nie wpłynie na stałe na spadek wagi. W przypadku drugiego wariantu można stracić około 3 – 5 kg. Dieta wpływa także na poprawę samopoczucia. Dieta ziołowa nie należy do specjalnie skomplikowanych czy wymagających diet. Nie wymaga zbyt dużo zachodu, a przy tym daje dobre efekty i pozwala uniknąć efektu jo-jo, gdyż poprawia przemianę materii. W przypadku tej diety należy uważnie dobrać zioła, które chcemy wykorzystać, a w razie konieczności skonsultować się z lekarzem, by uniknąć niechcianych interakcji z przyjmowanymi lekami.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest