Ciąża trwa 9 miesięcy, jednak czas, w którym nosisz dziecko pod swoim sercem, nie zawsze musi tyle wynosić. Jeżeli planujesz dzidziusia lub już go oczekujesz, na pewno chciałabyś poznać bardziej precyzyjną datę jego narodzin – to mogłoby pomóc w określeniu planu na kolejne miesiące. Nie czekaj i oblicz termin porodu, czy wiesz jak to zrobić?
Spis treści
Czas ciąży – ile trwa?
Ciąża to czas, kiedy w Twoim ciele rozwija się nowe życie – masz szansę być tego świadkiem i obserwatorem. To również czas, kiedy możesz zaobserwować zmiany w swoim ciele. Zmienia się gospodarka hormonalna, przybierasz na wadze i masz typowe ciążowe dolegliwości, o których powstaje wiele anegdot. Pamiętaj jednak, że każda kobieta przeżywa ciążę nieco inaczej, ale zwykle jest to czas wielkiego oczekiwania i wielu niewiadomych.
Statystycznie, ciąża trwa 9 miesięcy, co z łatwością można przeliczyć na 280 dni. Są jednak wyjątki od tej dawno przyjętej reguły, które zdarzają się bardzo często, ponieważ tylko niewielki odsetek dzieci przychodzi na świat właśnie w tym czasie.
Trymestry ciąży
Ciąża dzieli się na 3 trymestry, podczas których dziecko rośnie i rozwija się – przygotowując się do narodzin.
Trymestr I – to początek ciąży, w którym kobieta może nie wiedzieć przez jakiś czas o swoim stanie. Trymestr I trwa od 1 do 13 tygodnia – wtedy pojawiają się pierwsze objawy, które mogą skłaniać do wizyty u ginekologa lub wykonania testu ciążowego. Są nimi po pierwsze brak miesiączki, jednak sytuacja komplikuje się, gdy kobieta ma nieregularne cykle. Kolejne objawy to mdłości, nadwrażliwość na zapachy, tkliwość piersi, senność.
W czasie tych kilkunastu tygodni, Twoje dziecko bardzo się zmienia – w jego ciele kształtują się główne organy. Maleństwo szybko rośnie, bo w ok. 4 tygodniu jest wielkości ziarenka maku, a w końcowej fazie pierwszego trymestru osiąga rozmiary jabłka średniej wielkości.
Trymestr II – czas od 14 do 27 tygodnia, gdy maleństwo rozwija się jeszcze bardziej dynamicznie. Na USG wykonanym w trójwymiarze zobaczysz jak ssie kciuk i zaciska swoje piąstki, będziesz odczuwać jego pierwsze ruchy.
Twoje samopoczucie także ulegnie zmianom – możesz być głodna znacznie częściej niż do tej pory, cierpieć na zaparcia i zgagę. Woda w organizmie będzie się zbierać, a Twoje nogi mogą być opuchnięte, dlatego, aby sobie pomóc – jeśli to możliwe, staraj się poruszać w ciągu dnia, nie spędzaj całego swojego wolnego czasu leżąc na kanapie,a gdy już postanowisz odpocząć, to unieś nogi opierając je np. o wysoką poduszkę.
Trymestr III – od 28 do 40 tygodnia. To właściwie końcowa faza ciąży. Po upływie tego czasu, zobaczysz swojego maluszka, który waży już ponad 1kg i ciągle rośnie. Mocno kształtują się płuca, mózg i komórki nerwowe – Twoje dziecko słyszy Cię i rozpoznaje Twój głos. Już niebawem przyjdzie na świat!
Pomyśl również o sobie i odpoczywaj – poruszanie się i wysiłek, który wcześniej nie sprawiał Ci kłopotów może być teraz męczący, a ten ostatni trymestr dość uciążliwy – możesz odczuwać ucisk na narządy wewnętrzne.
Jak obliczyć termin porodu?
Metodę obliczania daty porodu możemy stosować dzięki mężczyźnie, który ją wymyślił. Nazywał się Franz Naegele i był niemieckim ginekologiem żyjącym w latach 1778 – 1851.
Ustalił on, że ze względu na trudność jaka wiąże się z określeniem dokładnej daty zapłodnienia – pierwszy dzień ciąży będzie oznaczał pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Powstał nawet wzór, który przedstawia się w ten sposób:
Pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = Termin Twojego porodu.
Ta metoda działa jednak wtedy, gdy Twoje cykle są bardzo regularne i trwają 28 dni, a owulacja przypada wtedy na dzień 14. Jeżeli nie chcesz się trudzić i obliczać sama, może to za Ciebie zrobić jeden z kalkulatorów ciąży dostępnych za darmo w internecie.
Pamiętaj jednak, że to nie jedyny sposób. Jeśli już jesteś w ciąży, możesz obserwować, kiedy twoje dziecko zacznie się poruszać i na podstawie znajomości rozwoju ciąży, oszacować, kiedy urodzisz. Jednak najbardziej dokładna metoda to wizyta w gabinecie ginekologicznym. Dzięki niej zyskasz pewność i dokładnie dowiesz się, kiedy Twoje dziecko przyjdzie na świat, a jednocześnie wykonasz badania i sprawdzisz czy maluch rozwija się prawidłowo.