Dieta wielowarzywna – zasady, jadłospis i efekty

Szukając dla siebie odpowiedniej diety, warto postawić na taką, która nie tylko pozwoli zgubić zbędne kilogramy, ale też dostarczy nam substancji takich jak witaminy i minerały. Jak najbardziej nadaje się do tego dieta wielowarzywna. Na czym opiera się dieta wielowarzywna i jakie daje efekty?

Dieta wielowarzywna – na czym polega?

Dieta wielowarzywna ma nam pomóc nie tylko schudnąć, ale jednocześnie oczyścić organizm z toksyn. Jej podstawą są warzywa oraz rośliny strączkowe. Dzięki temu w jej trakcie dostarczamy organizmowi duże ilości witamin, antyoksydantów, minerałów oraz błonnika, który wspomaga odchudzanie.

W trakcie diety należy spożywać warzywa należące do różnych grup, przy czym niejako za najlepsze są uznawane w tym przypadku te białe. Do tej grupy należą np. kalafior, cebula i czosnek. Zawierają duże ilości siarki, dzięki czemu przeciwdziałają odkładaniu się blaszek miażdżycowych w tętnicach. Ponadto obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Ze względu na korzystny wpływ białych warzyw na układ krążenia nie ma ograniczeń dotyczących ich ilości, jakie spożywamy w trakcie diety.

Szeregiem właściwości zdrowotnych odznaczają się także warzywa należące do innych grup kolorystycznych. Przy czym warto pamiętać, że najlepsze efekty dają spożywane razem. Czerwone warzywa – takie jak papryka i pomidory – dzięki zawartości likopenu pozytywnie wpływają na układ krwionośny, a także działają przeciwnowotworowo. Zielone natomiast – np. szpinak, brokuły – m.in. wspomagają proces oczyszczania organizmu z toksyn, gdyż zawierają chlorofil.

Warzywa żółte i pomarańczowe (np. marchew, dynia) dzięki zawartości karotenoidów pozytywnie wpływają na stan skóry oraz na wzrok. Natomiast te, które należą do grupy fioletowej, czyli m.in. bakłażan i czerwona kapusta, wykazują właściwości przeciwnowotworowe ze względu na zawarte w nich antocyjany.

Dieta wielowarzywna – jadłospis

Przez 7 dni diety jemy codziennie 4 – 5 posiłków skomponowanych w głównej mierze z surowych, gotowanych w wodzie lub na parze czy duszonych warzyw. Odpowiedni sposób przyrządzania pozwala zachować ich zdrowotne właściwości, a także sprawia, że są niskokaloryczne. Należy jednak uważać na niektóre warzywa – przede wszystkim te, które zawierają duże ilości cukrów. Można zaliczyć do nich m.in. ziemniaki, rzepę, kukurydzę, fasolę szparagową, dynię czy buraki. Zaleca się, by warzywa te spożywać w ograniczonych ilościach.

Jadłospis ma być dobrany tak, by dziennie nie przekroczyć limitu 1500 kcal. W trakcie diety należy wypijać około 2 litry płynów każdego dnia – oprócz wody dozwolone są soki warzywne. Trzeba natomiast zrezygnować z kawy, alkoholu oraz mocnej herbaty. Wśród produktów spożywczych, które należy wyeliminować na czas diety, są m.in. płatki zbożowe, pieczywo czy makaron.

Efekty diety wielowarzywnej

Dieta wielowarzywna pozwala na zrzucenie około 3 – 4 kilogramów w ciągu tygodnia. Jednakże nie są to jedyne pozytywne efekty tej diety. Poprawie ulegnie także nasze samopoczucie, a bogactwo witamin i minerałów zawartych w warzywach sprawi, że skorzysta również nasza skóra i włosy.

Dieta wielowarzywna – wady i zalety

Niezaprzeczalną zaletą tejże diety jest utrata kilogramów w dość krótkim czasie. Poza tym poprawia ona funkcjonowanie układu wydalniczego oraz pokarmowego. Wśród wad należy natomiast podkreślić, że dieta jest restrykcyjna oraz dość monotonna – należy ograniczyć się do spożywania niemal wyłącznie warzyw, a także zrezygnować z kawy czy mocnej herbaty oraz alkoholu. Warto jednak pamiętać, że dieta ta trwa zaledwie 7 dni, a zatem ograniczenia te nie powinny być szczególnie uciążliwe.

Dieta wielowarzywna pozwala osiągnąć zadowalające rezultaty w stosunkowo krótkim czasie. Dużym atutem jest to, że dzięki dużej ilości spożywanych warzyw dostarczamy do organizmu szereg wartościowych substancji takich jak witaminy, minerały oraz antyoksydanty. Ze względu na to pozytywne efekty, które możemy zauważyć to nie tylko utrata wagi, ale poprawa stanu skóry i włosów oraz lepsze samopoczucie. Dlatego też warto wypróbować dietę wielowarzywną, szczególnie jeśli potrzebujemy oczyszczenia organizmu i liczymy na szybkie rezultaty.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest