Dieta refluksowa – zasady, efekty oraz jadłospis

Choroba refluksowa powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak zgaga, ból brzucha lub odbijanie. Sposobem na złagodzenie dolegliwości jest stosowanie diety, która może nawet spowodować całkowite ustąpienie objawów. Istnieją zasady, których należy przestrzegać, aby dieta przy refluksie była skuteczna.

Dieta refluksowa – zasady

Dieta na refluks powinna składać się lekkostrawnych potraw, które nie zalegają w żołądku przez długi czas. Powinniśmy całkowicie zrezygnować z dań zawierających duże ilości tłuszczów oraz kwaśnych potraw, które podrażniają błonę śluzową. Z tego powodu musimy wykluczyć pomidory oraz cytrusy. Posiłki, które przygotowujemy, powinny być gotowane, duszone w folii lub pieczone. Pamiętajmy, aby nie używać tłuszczu. Zrezygnujmy również z jedzenia, które pobudzają wydzielanie kwasu solnego w żołądku, na przykład z czekolady, mięty pieprzowej oraz warzyw cebulowych. Unikajmy także słodyczy, ostrych przypraw oraz papierosów. Jeśli chodzi o napoje, unikajmy picia mocnej herbaty, kawy oraz alkoholu. Napoje gazowane również nie są zalecane, ponieważ powodują odbijanie. Podobnie jest w przypadku soku pomarańczowego, cytrynowego i grejpfrutowego, ponieważ przyczyniają się do powstawania zgagi. Musimy pamiętać, że głównymi potrawami, które powinniśmy spożywać na diecie refluksowej, są takie, które zapobiegają cofaniu się treści żołądkowej. Do takich dań należą przetwory mleczne, wołowina, drób i chude ryby. Są odpowiednim wyborem, ponieważ zawierają duże ilości białka. Ponadto, w naszym jadłospisie powinny znaleźć się ziemniaki i siemię lnianie, a jeśli chodzi o napoje, sięgajmy po wodę niegazowaną i mleko. Pamiętajmy również, aby jeść regularne posiłki co około 3 godziny. Oprócz tego, ważna jest również aktywność fizyczna oraz jedzenie posiłków powoli. Ponadto, bezpośrednio po jedzeniu nie powinniśmy przyjmować pozycji leżącej.

Dieta refluksowa – efekty

Dieta refluksowa jest bardzo skuteczna, jeżeli przestrzegamy wszystkich zaleceń. Ponadto, jeżeli choroba refluksowa jest wynikiem złych nawyków żywieniowych, stosowanie diety i unikanie tłustych potraw może całkowicie zahamować rozwój choroby. Osoby, które przestrzegają diety, potwierdzają jej skuteczność. Dzięki lekkostrawnym potrawom nie odczuwają nieprzyjemnych objawów, takich jak zgaga czy odbijanie. Poprzez poprawienie stanu przewodu pokarmowego, poprawia się także ogólne samopoczucie. Dietę na refluks mogą stosować nie tylko osoby borykające się z chorobą refluksową, ale również każdy, kto jest zdecydowany zmienić swoje nawyki żywieniowe, aby poczuć się lepiej. Możemy być pewni, że dieta nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie, ponieważ dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Dieta refluksowa – jadłospis

Przykładowy jadłospis na diecie refluksowej jest bogaty w wiele różnorodnych składników. Na śniadanie możemy zjeść jajecznicę ze szczypiorkiem. Jajka będą dobrym wyborem, ponieważ są produktem wysokobiałkowym, więc taki posiłek nie jest ciężkostrawny i doda nam energii na cały dzień. Na drugie śniadanie możemy wybrać pumpernikiel posmarowany cienko margaryną, polędwicę z indyka, ogórek oraz plastry ananasa. Tak przygotowaną kanapkę możemy popić słabą herbatą bez dodatku cukru. Jeśli chodzi o obiad, pierwsze danie może składać się z krupnika z kaszą jęczmienną. Na drugie danie możemy zjeść pulpety z cielęciny w sosie własnym z brązowym ryżem oraz duszonymi buraczkami. Jeśli chodzi o napój, możemy zdecydować się na wodę niegazowaną lub słabą herbatę bez cukru. Podwieczorkiem może być pieczone jabłko z ryżem i cynamonem, a do tego woda niegazowana. Na kolację możemy wybrać żytni chleb cienko posmarowany margaryną oraz sałatkę z brokułami i szynką, a także słabą herbatę ziołową.
Dieta na refluks jest bardzo pomocna w zwalczaniu zgagi, kwaśnego posmaku w ustach, bólu brzucha czy nudności. Odpowiednio przygotowane posiłki bez dodatku tłuszczu sprawią, że przykre dolegliwości ustąpią lub znacząco się zmniejszą. Posiłki, które stanowią podstawę diety refluksowej, nie są trudne w przygotowaniu, a jednocześnie pozwalają na poprawę samopoczucia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest