Dieta jabłkowa – zasady,efekty i jadłospis

Dieta jabłkowa jest uważana za jedną z najlepszych diet odchudzających. Polega na zjedzeniu bardzo dużej ilości jabłek, które zawierają sporo błonnika, witamin i minerałów. Dieta ta jest także mocno oczyszczająca, stąd wybierają je coraz częściej kobiety marzące o idealnej cerze.

Zasady diety jabłkowej

Dieta jabłkowa nie powinna trwać więcej niż pięć dni. Jeśli została wybrana wersja rygorystyczna, w której je się głównie jabłka, wówczas dieta powinna trwać tylko trzy dni. W trakcie diety powinno się rozpoczynać dzień wypiciem szklanki wody z łyżką octu jabłkowego, dzięki temu przyspieszone jest nasze trawienie i przemiana materii. Bardzo ważną zasadą jest to, aby na co dzień dostarczyć organizmowi co najmniej dwa litry płynów.

Warto pić wówczas napary z rumianku, które pobudzają nasz układ trawienny do szybszego działania, wzmacniają układ krążenia. Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Powinno się unikać soli i tłuszczów, a także mocno kalorycznych posiłków. Dziennie trzeba przyjmować nie więcej, niż tysiąc kcal.

Efekty wynikając z diety jabłkowej

Dzięki diecie jabłkowej oczyszcza się nasz organizm z toksyn. Dodatkowo w znacznym stopniu obniża się poziom cholesterolu. Dieta jabłkowa zapobiega wielu chorobom, takim jak np. miażdżyca. Wspomaga również naszą odporność.

Mimo że dostarczamy organizmowi tylko jeden produkt, jabłka zawierają bardzo dużo składników odżywczych, takich jak wapń, potas, żelazo, cynk, a także magnez. Dodatkowo owoce mają bardzo dużo witaminy C, a podczas stosowania diety dostarczamy organizmowi 1/3 zapotrzebowania właśnie na tę witaminę. Regularnie powtarzana dieta jabłkowa łagodzi problemy z zaparciami i bólami reumatycznymi. Poprawia samopoczucie i dodaje potrzebnej energii. Lepiej wygląda również nasza skóra.

Dieta jabłkowa – jadłospis

Pierwszego dnia diety jabłkowej ograniczamy nasze menu do jabłek w różnej postaci. Zalecane jest zjedzenie około dwóch kilogramów jabłek. W postaci świeżej, ugotowanej lub w postaci soku. Do tego należy pić dużo wody i naparów z ziół.

Kolejne dni również ograniczają się do jedzenia jabłek i picia wody oraz naparów. Jeśli wybrana została opcja diety, która jest mniej rygorystyczna, ważne jest, aby jabłka dodawać do wszystkich posiłków o bardzo niskiej kaloryczności.

Przykładowym śniadaniem mogą być naleśniki z ugotowanymi jabłkami. Na przekąskę jabłko w jogurcie. Na obiad kurczak z ryżem, brokułem i jabłkiem. Dzień warto zakończyć kolacją składającą się z grillowanego łososia z jabłkiem.

Warto zrezygnować z wędlin, słodyczy, kawy, mocnej herbaty i alkoholi. Natomiast bardzo dobrym będzie wprowadzenie do codziennego menu wszelkich kasz, ryżu, pełnoziarnistego pieczywa oraz jak najwięcej warzyw i owoców.

Przeciwwskazania podczas diety

Jabłka zawierają bardzo duże ilości cukrów prostych, które organizm magazynuje w postaci tłuszczu. Ponadto dostarczamy wówczas organizmowi tylko jeden składnik, przez co pozbawiamy go innych ważnych wartości.

Diety nie powinny stosować osoby z problemami żołądka i innych organów układu pokarmowego. Szczególnym przeciwwskazaniem są takie choroby jak: zgaga, wrzody, zespół jelita drażliwego. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, takie jak osłabienie, zawroty głowy, nudności, powinniśmy z niej zrezygnować. To mit, że nasz organizm przyzwyczai się do diety, dzięki czemu te objawy znikną.

Dlaczego dieta jabłkowa jest tak chętnie stosowana? Jabłka są bardzo mało kaloryczne. Produkt ten w stu pięćdziesięciu gramach ma tylko osiemdziesiąt pięć kcal. Krótka i restrykcyjna dieta przynosi zamierzone efekty. Organizm jest oczyszczony, a dodatkowo zrzucamy kilka zbędnych kilogramów. Podkręcany jest także nasz metabolizm, co pomaga w działaniu kolejnych diet.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest