Skóra alergiczna – jak pielęgnować alergiczną cerę?

Jest podrażniona, czerwona i na dodatek piecze. Skóra alergiczna potrafi przysporzyć wielu problemów i wywołać irytację. Jak sobie z nią poradzić?

Alergia – czym jest?

Alergia to nadmierna reakcja organizmu na pewien szczególny czynnik zewnętrzny np. zastosowany w kosmetykach konserwant, pyłki czy też produkty żywnościowe. Może się ona objawiać w formie wysypki, kaszlu, kichania, opuchlizny czy też łzawienia. To jak wpłynie na nas dany alergen jest kwestią bardzo indywidualną i zależną od naszego układu immunologicznego. Zareagować mogą nasze drogi oddechowe – nos czy też oskrzela ale również przewód pokarmowy lub skóra. Z założenia mechanizm ten ma chronić nasz organizm ale niestety często zawodzi i w efekcie reagujemy wtedy negatywnie nie tylko na bodźce, które mogą nam zaszkodzić ale również i na te neutralne.

Niestety, alergia może dopaść każdego z nas, nawet jeśli nigdy wcześniej się z nią nie zmagaliśmy. Nie ma tu żadnego znaczenia również nasz wiek, ponieważ może się ona objawić zarówno we wczesnym dzieciństwie jak i w wieku podeszłym.

Objawy alergii

Symptomy są kwestią bardzo indywidualną i zależną od danej osoby. Niektórzy będą reagowali bardzo gwałtownie a inni zaledwie spostrzegą, że dotknęła ich alergia. Pomimo tego, że reakcje alergiczne mogą być bardzo odmienne często dotyczą one obszaru skóry. Do najbardziej popularnych objawów jeśli chodzi o cerę można zaliczyć wypryski. W większości przypadków są one zaczerwienione i wyglądają jak małe grudki z których może się sączyć treść. Oprócz nich skóra staje się swędząca i piecze. Często spotyka się też nadmierne przesuszenie, uczucie ściągania naskórka oraz jego łuszczenie.

Czynniki wpływające na alergię

Cera alergiczna jest niestety bardzo wymagająca i nie toleruje większości rzeczy. Na samej górze listy produktów, które mogą wywoływać negatywne reakcje są perfumy, szminki, farby do włosów czy też szampony. Zawierane przez nie składniki takie jak np. glikol propylenowy, lanolina, konserwanty oraz wszelkie kompozycje kwiatowe są niestety wysoce uczulające i mogą wywołać różne reakcje.

Nie tylko produkty związane z przemysłem kosmetycznym są w stanie wywołać alergię skórną. Alergenami mogą być również czynniki zewnętrzne takie jak np. zanieczyszczenie powietrza czy też przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Duży wpływ, szczególnie na alergię skórną, ma również przebywanie na słońcu i zbyt intensywne opalanie oraz korzystanie z solarium. Często alergię wywołują również leki albo rośliny. Nie można też zapominać o wpływie stresu, szczególnie tego przewlekłego, który często wywołuje objawy alergii lub powoduje ich nasilenie.

Warto pamiętać, że alergia jest kwestią bardzo indywidualną. Czasami ktoś może nie tolerować składnika, którego nigdy nie posądzilibyśmy o szkodliwość, ponieważ wydaje się on naturalny. Przykładem takiego alergenu jest np. rumianek.

Skóra alergiczna – leczenie

Najważniejszą rzeczą w dbaniu o skórę alergiczną jest wiedza o tym jakich składników powinniśmy unikać. Niestety, oszacowanie tego na własną rękę może czasami stanowić nie lada problem. Szczególnie, gdy stosujemy wiele produktów i nie umiemy tym samym stwierdzić który z nich wywołuje u nas niepożądaną reakcję. Zamiast strzelać i zdawać się na swoją intuicję najlepiej od razu umówić się na wizytę do dermatologa. Pomoże nam on oszacować co dokładnie wywołuje u nas alergię i tym samym czego powinniśmy bezwzględnie unikać. Pomocne będą w tym wszelkiej maści testy, które lekarz wykona już podczas pierwszego spotkania. Oprócz badań możemy również dostać od dermatologa leki, które dodatkowo pomogą w złagodzeniu alergii. W większości przypadków będą to leki przeciwhistaminowe, które zniwelują przykre objawy towarzyszące alergii. W ciężkich przypadkach, gdy np. pokrzywka, która się u nas pojawiła jest bardzo zaawansowana i dokuczliwa możemy również dostać stosowane doustnie glikokortykosteroidy. Przyjmuje się je jednak przeważnie przez krótki okres, ponieważ mają one dużo potencjalnych skutków ubocznych.

Skóra alergiczna – pielęgnacja

Gdy będziemy już wiedzieli jakie składniki wywołują u nas alergię, powinniśmy dokładnie przejrzeć swoją kosmetyczkę, by wyeliminować wszystkie szkodliwe produkty. Najlepiej wymienić je na kosmetyki hipoalergiczne, które znajdziemy w wielu drogeriach i aptekach. Nie dość, że złagodzą one powstałe na naszej skórze podrażnienia to będą miały również działanie przeciwzapalne a także ochronią naszą skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Bardzo ważne jest również używanie odpowiednich środków do prania i płynów do płukania, które nie będą pogłębiały alergii i przyniosą ulgę. Na szczęście, podobnie jak w przypadku kosmetyków, na rynku istnieje obecnie wiele proszków hipoalergicznych, które będę przyjazne dla naszej skóry. W profilaktyce i codziennej pielęgnacji duży wpływ na stan naszej skóry będzie miało też używane przez nas mydło. Powinno ono być w 100% naturalne i tym samym przebadane dermatologicznie.

Skóra alergiczna a może tylko wrażliwa?

Rozróżnienie jaki typ skóry się posiada jest dla wielu sporym problemem. Objawy skóry alergicznej jak i skóry wrażliwej bywają często bardzo podobne przez co spora ilość osób je ze sobą myli. Alergia różni się jednak tym, że posiada tzw. okres indukcji. Oznacza to, że dopiero po kilku dniach od zetknięcia się z alergenem np. proszkiem do prania, na skórze pojawią się zmiany w postaci np. wysypki, łuszczenia się itd. W przypadku cery wrażliwej reakcja skóry będzie natychmiastowa i wystąpi zaraz po zastosowaniu np. nowego kosmetyku czy też zmianie szamponu do włosów. Różnica w reakcji jest spowodowana odmiennym mechanizmem: alergia jest wywołana odpowiedzią układu immunologicznego podczas, gdy w przypadku skóry wrażliwej reakcja przebiega w naskórku.

Alergie dotykają coraz większej ilości ludzi, uprzykrzając im życie. Mogą się objawiać w postaci złuszczającego się naskórka, czerwonej wysypki czy też pokrzywki, jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. W walce z nimi warto skierować się na pierwszym miejscu do dermatologa, który pomoże ustalić jakie czynniki wywołują u nas alergię i tym samym czego powinniśmy się wystrzegać. Ogromne znacznie będzie miała również codzienna pielęgnacja i używanie dedykowanych skórze alergicznej kosmetyków, pozbawionych sztucznych składników.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest