Dieta i treningi – jak dbać o ciało po wysiłku?

Dieta i treningi aktualnie są ważną częścią życia wielu osób. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, że zdrowe jedzenie w połączeniu z ćwiczeniami ma wielką moc. Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie, czy też – jesteś tym, co jesz. Ciało po wysiłku potrzebuje nie tylko odpoczynku, lecz także zbilansowanego posiłku. Jak zadbać o organizm po wysiłku? O czym trzeba pamiętać? Czy jedzenie ma wpływ na sen?

Odpoczynek i regeneracja

Intensywne treningi bywają męczące. Każdy sportowiec musi pamiętać o tym, aby zadbać o odpowiednią regenerację. Bez wypoczynku nie ma mowy o kolejnym ciężkim trenowaniu. Organizm szybko będzie przetrenowany, a my osiągniemy odwrotne skutki do zamierzonych. W tym wypadku znaczenie ma zdrowy sen. W sypialni nie może zabraknąć solidnego i wygodnego materaca, jaki zadba o regenerację. Na uznanie zasługują materace w Słupsku renomowanej marki Hilding Anders. Producent zapewnia doskonałą jakość połączoną z atrakcyjną ceną. Wbrew pozorom taki materac może zdziałać bardzo wiele, zwłaszcza dla zmęczonego organizmu. Nieodpowiednie dobranie materaca wpłynie na dyskomfort i problemy z zasypianiem. Specjaliści wskazują, że najlepszy jest sen nocny, który trwa 7-8 godzin. Mniejsze ilości snu mogą zaburzać nasze zdrowie i niwelować motywację do ćwiczeń.

odpoczynek i regeneracja 800x533 1
Woman in sportswear doing yoga in the morning while sitting in bed.

Zdrowe jedzenie

Po każdym treningu musimy pamiętać o uzupełnieniu energii. Od razu po ćwiczeniach możemy sięgnąć po banany, koktajle węglowodanowo-proteinowe, czy też owoce z jogurtem. Niezbędne jest też spożycie posiłku złożonego z białka i węglowodanów, do 2 godzin po treningu. To pozwoli dostarczyć mięśniom budulca i wspomagać procesy regeneracyjne. Pamiętajmy o tym, że zbilansowane jedzenie pomoże nam zadbać o zdrową i smukłą sylwetkę. Zapomnijmy o zbyt dużej ilości cukru w diecie, fast-foodach czy przetworzonym jedzeniu. Takie dania jedynie odbierają energię i prowadzić mogą do problemów żołądkowych.

Nie bez znaczenia jest wpływ jedzenia na sen. Nie każdy wie, że jedzenie może mieć bardzo duży wpływ na nasz sen. Jak zapewnić spokojny sen po treningu? Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po produkty, które zawierają tryptofan. Ten składnik znajduje się w mleku, jajkach, orzechach, bananach i miodzie. Co ciekawe, łatwiejsze zaśnięcie mogą zapewnić jogurty, figi, krakersy, biały ser, płatki z mlekiem czy chleb z serem. Kolacja powinna stawiać na potrawy gotowane na parze, w wodzie, jak i pieczone w folii. Zamiast kawy, sięgnijmy po ziołową herbatę, która zadziała relaksująco. Na kolację z powodzeniem można przygotować naleśniki z twarogiem, makaron razowy z owocami, tuńczyk z grilla lub pełnoziarnisty chleb. Jak widać, zbilansowana dieta ma znaczenie dla zdrowego snu. Jeśli sięgniemy po niezdrowe i tłuste posiłki, trudniej będzie nam zasnąć. Będziemy czuć się ociężale.

Podsumowując, warto stwierdzić, że po każdym treningu ważna jest regeneracja i zdrowe jedzenie. Spore znaczenie mają materace dla aktywnych. Producenci oferują nowoczesne materace, które wpłyną na komfortowy sen. Nie zapominajmy o odpowiednim jedzeniu. Bezpośrednio po ćwiczeniach można wybrać koktajl, banany lub jogurt z owocami. Natomiast do dwóch godzin spożyć trzeba posiłek pełen białka i węglowodanów. Zbilansowane jedzenie w połączeniu z treningami może zdziałać bardzo wiele. Zyskujemy energię do działania, czujemy się dobrze i mamy dobry nastrój.

zdrowe jedzenie 800x533 1
A happy young woman doing exercise indoors in a bedroom. Copy space.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest