Hipoglikemia reaktywna to podstępna choroba, ponieważ jej objawy nie są jednoznaczne. Czujesz się przemęczona? Przecież to normalne przy intensywnym tempie życia. Drżą Ci ręce? To tylko zdenerwowanie. Masz ciągle ochotę na słodycze? A kto jej nie ma? I tak dalej…
Spis treści
Hipoglikemia reaktywna – na czym polega? Czym się objawia?
Co wiemy o hipoglikemii reaktywnej? Pierwsze wzmianki o tej chorobie datujemy na 1924 rok. Wtedy to Seale Haris zaproponował tą nazwę dla zespołu objawów poposiłkowych związanych z obniżeniem stężenia glukozy we krwi. Jego zdaniem przyczyną schorzenia były zaburzenia nastroju. Zaskakująca i zabawna diagnoza? Nie do końca. Mimo upływu lat hipoglikemia nadal pozostaje nieco tajemniczą przypadłością. Specjaliści do teraz nie dysponują jednoznaczymi kryteriami diagnostycznymi jak i konkretnym algorytmem leczenia. Uważają jednak, że jedną z przyczyn choroby jest stres. Może więc przekonanie Harisa o psychicznym podłożu dolegliwości nie jest zupełnie fałszywe?
Czy to już hipoglikemia czy zwykłe zmęczenie? Obserwuj swój organizm!
O hipoglikemii mówimy, gdy stężenie glukozy we krwi spada poniżej 55mg/dl w ciągu 4 godzin po spożyciu posiłku. Tak głosi definicja, ale ona nie rozjaśni naszych wątpliwości, gdy dopiero podejrzewamy, że coś z nami nie tak. Nie dysponujemy na co dzień glukometrem, dlatego bardzo ważna jest samodzielna obserwacja reakcji naszego organizmu. Nie lekceważ powtarzających się odczuć podobnych do stanu senności, przepracowania i zmęczenia. Jeśli są spowodowane hipoglikemią, wystąpią do czterech godzin po posiłku. Lista podejrzanych objawów jest długa: pocenie się, drżenie ciała, zawroty głowy,niewyraźne widzenie, uczucie gorąca, niepokój, ataki paniki, zmiany nastroju, dokuczliwy głód, nieprzeparta ochota na słodycze. To jeszcze nie koniec. Kolejna grupa objawów może budzić zdziwienie, gdyż jesteśmy przyzwyczajeni myśleć, że fizyczne przyczyny choroby przejawiają się fizycznymi dolegliwościami. Nie zawsze. W tym wypadku problemy z poziomem glukozy we krwi mogą powodować zmiany w naszej psychice. Bądź uważna, jeśli miewasz: napady złości, problemy z ciągłością snu, czarne myśli (zamartwianie się), kłopoty z pamięcią, nadwrażliwość na światło i dźwięk.
Mówi się, że około 40% społeczeństwa może mieć zaburzenia glikemii, ale żyje w słodkiej nieświadomości. 40% to bardzo dużo. Skąd taki odsetek chorych? Tajemnica leży w przyczynach tej dolegliwości. Są one plagami współczesności. To nasi dobrzy znajomi: nieodpowiednia dieta, stres i nadużywanie „pobudzaczy”, czyli kawy i alkoholu. Do tego dochodzą przyczyny bardziej specyficzne: uszkodzenie nerwów obwodowych, resekcja żołądka, nietolerancja fruktozy, drastyczny spadek wagi.
Hipoglikemia reaktywna-wyrok na całe życie? To zależy od Ciebie!
Jeżeli Twoje objawy wydadzą Ci się podejrzane, koniecznie idź do lekarza. Zleci potrzebne badania i sytuacja ostateczie się wyjaśni. Jeśli się okaże, że powyższa choroba to nie Twój problem, możesz się cieszyć. Ale co zrobić, jeżeli kłopoty z glikemią Ciebie dotyczą? Zamiast wpadać w panikę albo depresję-weź się za siebie. Co to w tym przypadku znaczy? Dieta, dieta i jeszcze raz odpowiednia dieta! Przedstawiamy zalecenia żywieniowe zawarte w „Dietetycznym planie na zdrowie” firmowanym przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Jeśli chcesz, by hipoglikemia nie utrudniała Ci życia, posłuchaj bezpiecznych rad fachowców.
Jak walczyć z hipoglikemią reaktywną? Dieta w hipoglikemii reaktywnej
- Jedz mało, za to często. Dopuszczalna przerwa między posiłkami to 3 godziny. Zapomnij o objadaniu się na zapas.
W Twoim przypadku ważny jest indeks glikemiczny spożywanych pokarmów. Posiłek powinien zawierać węglowodany złożone, białko i tłuszcz. Taka kombinacja zapobiegnie gwałtownemu wyrzutowi insuliny do krwi. - Stosuj sztuczki obniżające indeks glikemiczny potrawy: dodawaj do niej nasion, otrąb, orzechów lub małej ilości oleju roślinnego.
- Zapomnij o jedzeniu śmieciowym, mocno przetworzonym. Zaprzyjaźnij się z produktami bogatymi w błonnk: chlebem i makaronem z mąki pełnoziarnistej, niełuskanym ryżem i gruboziarnistymi kaszami.
- Wyklucz produkty zawierające cukier (sacharozę). Niestety trzeba będzie się pożegnać z ulubionymi słodyczami, deserami i ciastkami. Nawet zdrowy miód i konfitury mogą narobić problemów. Pamiętaj jednak, że Twoje zdrowie jest tego warte.
- Warzywa i owoce jedz na surowo, ponieważ mają wtedy niższy indeks glikemiczny. Klasycznym tego przykładem jest, zdawałoby się niewinna, marchewka i burak.
- Umiar przyda się również w kwestii owoców. Mogą pełnić rolę deseru po posiłku głównym, unikaj jednak tych bardzo słodkich i dojrzałych, czyli bananów, winogron, gruszek i śliwek. Omijaj szerokim łukiem te suszone i z puszki. Zawierają za dużo cukru.
- Postaw na tłuszcze roślinne.
Prawidłowo dobrane produkty to już spora część sukcesu. Aby był stuprocentowy, te wymagające obróbki cieplnej należy odpowiednio przygotować. Specjaliści z Krakowa polecają gotowanie w wodzie i na parze, pieczenie w rękawie, naczyniu żaroodpornym i folii aluminiowej. Klasyczne smażenie nie wchodzi w grę.
Przykłady potraw i produktów , z których zdecydowanie trzeba zrezygnować:
- Produkty zbożowe: wszystkie rozgotowane makarony, kasze i ryż, płatki śniadaniowe
- Warzywa i ziemniaki: frytki, ziemniaki puree, warzywa z puszki
- Produkty mleczne: mleko skondensowane, śmietana, zabielacze do kawy, słodzone jogurty
- Mięso i ryby: wieprzowina, baranina, wszelkie potroby, gęś, kaczka, panierowane i smażone na maśle ryby
- Tłuszcze: słonina, smalec, margaryny twarde
- Przyprawy: ocet, kostki rosołowe
- Napoje: alkohol, soki owocowe, słodzone gazowane
Ostatecznie o końcowej wersji diety zadecyduje lekarz w oparciu o Twoje obserwacje. Najlepszy sposób odżywiania w hipoglikemii reaktywnej jest kwestią indywidualną. Nie ma przepisu idealnego dla wszystkich.