Dieta GOMAD – czyli mleko w służbie sylwetce. Czy to działa?

Jesteś zbyt szczupły i nie możesz przybrać na wadze? Chodząc na siłownię widzisz progres u innych, a u ciebie waga ani drgnie? Osoby zmagające się z deficytem kilogramowym próbują wszelkich dostępnych sposobów, a dieta GOMAD jest jedną z nich. Tylko czy na pewno działa?

Specyfika diety GOMAD i jej główny składnik – mleko

Gallon of Milk a Day (GOMAD) to dieta, która opiera się na spożywaniu dziennie minimum 4 litrów białego napoju wraz z normalnymi posiłkami. Ma pomóc w przybraniu wagi, dostarczeniu dużej dawki protein i utrzymywać tym samym organizm odpowiednio nawodniony. I sporo w czystym założeniu się zgadza. Taka ilość nabiału zawiera aż 128g protein, 127g tłuszczy, 87%wody i dostarcza dodatkowych 2300kcal. Można więc zapomnieć o drogich suplementach diety i odżywkach białkowych. Cenowo również wygląda to dość zachęcająco biorąc pod uwagę, iż 4 litry mleka dziennie to tylko 1/11 kosztów profesjonalnych wspomagaczy.

Dieta idealna! Jednak czy aby na pewno? Wady i negatywne skutki diety GOMAD

Nie trzeba wyszukiwać testów medycznych i pytać lekarza, aby wiedzieć coś co wiedzą już nasze mamy – zbyt duża ilość spożywanego mleka doprowadza do poważnych dysfunkcji układu pokarmowego i wydalniczego. Kiedy wyrastamy z wieku karmienia piersią, nasz organizm nie produkuje już enzymu laktozy i nie jesteśmy w stanie przetrawić kolejnych dawek mleka. Po drugie, z powodu występujących w żołądku kwasów, mleko ścina się do konsystencji twarogu i powoduje spowolnienie trawienia pokarmów. Tym samy bóle brzucha oraz sama biegunka to minimum, które czeka osoby na diecie GOMAD.

Przesławna kampania reklamowa mleka angażująca topowych polskich sportowców oraz gwiazdy szklanego ekranu i estrady odeszła w zapomnienie już lata temu i to nie bez powodu. „Pij mleko, będziesz wielki” nie do końca zostało poparte przez kadrę lekarzy i pediatrów, udowodniając, iż mleko po ukończeniu pewnego wieku, a nawet zależnie od płci może wręcz szkodzić. Szwedzcy naukowcy poparli tę tezę poddający badaniom ponad 100,000 kobiet i mężczyzn. W przypadku płci pięknej więcej niż 3 szklanki mleka dziennie przyczyniały się do łamliwości kości, a szczególnie narażone zostały okolice biodrowe.

Dieta GOMAD – zasady

GOMAD wymaga wypicia 16 szklanek dziennie w okresie 3 miesięcy. Oprócz protein, wapnia, witaminy D i fosforu mleko zawiera niezdrowy LDL. Osoby na tej diecie będą na pewno wybierać typ mleka z 3,2% tłuszczu, które posiada aż 13mg cholesterolu w 100ml. Tym samym każdego dnia dostarcza swojemu organizmowi aż 0,52g cholesterolu LDL. Jest to najszybsza droga do poważnych chorób sercowo-naczyniowych, jak na przykład miażdżyca.

Szukając informacji na internetowych forach można spotkać się z przychylnymi opiniami dotyczącymi GOMAD. Osoby, które nie mogły wcześniej przy pomocy żadnych suplementów i ćwiczeń przybrać na wadze, teraz zwiększają masę swojego ciała w dynamicznym tempie. Jest to jednak tylko masa tłuszczowa, która niewiele ma wspólnego z długotrwałymi efektami i budową szkieletu mięśniowego. Każdy trener personalny potwierdzi, iż przy pracy nad przybraniem masy miesięczny przyrost warstwy tłuszczowej nie powinien przekraczać 1%.

W przypadku GOMAD przyrost ten wynosi 2-3%, czyli stanowczo ponad przyjętą i zdrową normę. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem problemów z przybraniem kilogramów jest konsultacja z profesjonalistą, który rozplanuje treningi i dietę tak, aby powoli, ale skutecznie wypracować wymarzoną, silną i wyrzeźbioną sylwetkę.
Praktykujący tę dietę na samym początku widzą pozytywne skutki i tym samym brną kolejne tygodnie nie zwracając uwagi na skutki uboczne nietolerancji laktozy, problemów z trawieniem, a nawet niebezpiecznym dziennym przedawkowaniem sodu. Bóle głowy, nudności senność i rozdrażnienie, to właśnie 83% dziennej dawki sodu ponad normę, które doprowadza przede wszystkim do… osłabienia mięśni. Jeżeli po 2 tygodniach czujesz, że twoja forma zdecydowanie spadła pomimo przybrania na wadze, odpowiedzialne jest za to nic innego, jak mleko.

Po dietę GOMAD najczęściej sięgają osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią i niecierpliwie czekają, aż wskazówka ich wagi drgnie chociaż trochę na ich korzyść. Niewiedza i nierozwaga mogą doprowadzić tylko do poważnych długotrwałych problemów zdrowotnych oraz tych na porządku dziennym, jak biegunka, wymioty i wzdęcia. Cierpliwość i bogate w składniki odżywcze posiłki pomogą w systematycznym budowaniu formy na lata.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest