Dieta Dukana – zasady, efekty, produkty

„Proszę mnie odchudzić…”. Ta dość nietypowa prośba, jaką Pierre Dukan usłyszał w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku od jednego ze swoich pacjentów, wielkiego miłośnika mięsa, zrewolucjonizowała życie zawodowe francuskiego lekarza (wówczas jeszcze internisty). Skłoniła go do poszukiwania nowego sposobu odżywiania, który pozwoliłby na gubienie nadprogramowych kilogramów bez przykrych wyrzeczeń. Metodą prób i błędów stworzył swoją wersję diety białkowej – Portal. Rzeczone „odkrycie”, mimo upływu czasu, nie traci na popularności. W ciągu przeszło czterech dekad zdobyło serca wielu gwiazd, między innymi Jennifer Lopez. Czy podbije również Twoje? Sprawdź! 

Dieta Dukana nazywana również dietą białkowa jest najpopularniejszą dietą w Polsce. Dzięki niej możesz szybko osiągnąć wymarzony cel – schudnąć i utrzymać upragnioną wagę. Należy zacząć od tego, że dieta Dukana jest dietą białkową, co znaczy, że polega na dostarczaniu organizmowi głównie (a w pierwszej fazie niemal jedynie) tego jednego składnika odżywczego. Co to oznacza w praktyce? Jedzenie mięsa drobiowego, chudej wołowiny i wieprzowiny, jajek, serów czy nasion roślin strączkowych oraz rezygnację ze słodyczy, alkoholu, wysoko przetworzonych wyrobów, a mianowicie konserw, gotowych dań, chipsów, zup w proszku, etc.

Zasady diety Dukana

Podstawowe zasady o których musisz pamięta w czasie trwania diety białkowej:

  • jesz tylko wtedy gdy odczuwasz głód, ale tylko dozwolone produkty
  • do każdego posiłku powinnaś wypić 2 szklanki wody
  • w czasie trwania dwóch pierwszych faz nie stosuj żadnych tłuszczów
  • przez pierwsze tygodnie zmniejsz częstotliwość aktywności fizycznej, organizm jest osłabiony

Pamiętaj jednak, by cieszy się wymarzoną sylwetką musisz przestrzegać czterech podstawowych faz.

Faza pierwsza
Zwana fazą ataku. Krótka i przynosi natychmiastowe efekty. Trwa od 1 do 10 dni, w zależności od tego, ile chcesz straci kilogramów.W tej fazie spożywamy tylko produkty z dużą zawartością białka.

Faza druga
Faza naprzemienna kieruje nas do osiągnięcia wymarzonej wagi ciała.W tym czasie również spożywamy, jemy produkty białkowe, ale na zmianę z warzywami.

Faza trzecia
Polegająca na utrwaleniu zasad odżywiania. Jedna z najważniejszych punktów diety. Jeden stracony kilogram to 10 dni utrwalania. W czasie trzeciej fazy staramy się powoli wracać do zrównoważonej diety – czyli do naszego żywienia powracają owoce, pieczywo itp. Wprowadzamy je wyłącznie do dwóch posiłków. Faza ta ma na celu utrwalenie dopiero, co osiągniętej, nowej wagi ciała. Co istotne, czas trwania tej części diety jest uzależniony od liczby utraconych kilogramów. Na każdy kilogram przypada 10 dni diety, czyli po utracie 12 kilogramów etap trzeci powinien trwać 120 dni.

Faza czwarta
Stabilizacja. Polega na tym że przez 6 dni w tygodniu jesz to, na co masz ochotę, natomiast jednego dnia jesz wyłącznie produkty białkowe.

Podsumowując – w przypadku osoby, która zrzuciła 12 kilogramów, zasadnicza część diety potrwa około 10 miesięcy. Później czeka ją jeszcze etap czwarty, którego najlepiej nigdy nie kończyć.

Zalety diety Dukana

  • Szybka redukcja masy ciała.
  • Dieta nie wymaga liczenia kilokalorii
  • Jadłospis składa się z produktów smacznych i powszechnie dostępnych.

Wady diety Dukana

  • Dieta jest monotonna
  • Skutki uboczne,zaparcia.

Istnieje jednak jeszcze kilka innych istotnych reguł

1. Jedz tylko dozwolone produkty

Dozwolone czyli jakie? Nie sposób udzielić krótkiej odpowiedzi na postawione pytanie. Dieta Dukana dzieli się bowiem na cztery etapy, a każdy z nich rządzi się swoimi prawami. Faza pierwsza, trwająca od jednego do maksymalnie dziesięciu dni, tak zwana fala uderzeniowa opiera się wyłącznie na białkach. W jadłospisie pojawiają się więc:
mięsa pozbawione przerostów tłuszczu (wieprzowina, cielęcina, jagnięcina, wołowina);
podroby;

  • ryby (sardynki, makrela, tuńczyk, łosoś, dorsz, dorada, okoń);
  • owoce morza (krewetki, homary, kraby);
  • drób (kaczki, gęsi, kurczaki, indyki);
  • jaja;
  • chudy nabiał (ser biały, twaróg);
  • przyprawy.

Dalsza część omawianego planu żywieniowego zakłada włączenie do menu warzyw (pomidorów, ogórków, rzodkiewek, szpinaku, szparagów, bakłażanów, cukinii, papryki, etc.). A co z wcześniej wymienionymi produktami? Stosujemy je w rytmie naprzemiennym, na przykład w proporcjach 1/1 (jednego dnia jemy „czyste” proteiny, a następnego łączymy białka z jarzynami, po czym znowu wracamy do mięsa), 2/7 albo 5/5. Na trzecim etapie, określanym mianem utrwalającego lub przejściowego do przedstawionej wyżej listy artykułów spożywczych „dopisujemy”: owoce (za wyjątkiem bananów, winogron, czereśni, migdałów, pistacji oraz orzechów), pełnoziarniste pieczywo, a także produkty skrobiowe (ryże, kasze, soczewicę, makarony, ziemniaki, etc.). Oczywiście w rozsądnych ilościach. Dwa razy w tygodniu możemy sobie pozwolić na „królewską ucztę”, czyli dowolnie skomponowany posiłek, a po „czyste” białka z fazy uderzeniowej sięgamy jedynie raz na siedem dni. Na „ostatniej prostej”, której celem jest stabilizacja osiągniętej wagi, obowiązują dwa podstawowe nakazy – białkowe czwartki i trzy łyżki otrębów (owsianych bądź pszennych) dziennie.

2. Jedz, kiedy masz na to ochotę

Nie pozwól, by dopadł Cię głód. Nie omijaj ustalonych posiłków. Łatwiej oprzesz się pokusie sięgnięcia po niezdrowe, „zakazane” przekąski.

3. Pamiętaj o przyjmowaniu dużej ilości płynów, również podczas spożywania pokarmu

Dzięki temu szybciej osiągniesz uczucie sytości. Oczyścisz organizm z nagromadzonych toksyn i przyśpieszysz proces spalania tkanki tłuszczowej.

4. Oszczędzaj się

W ciągu pierwszych kilku dni trwania diety zrezygnuj z intensywnej aktywności fizycznej, uprawiania sportów wyczynowych i ćwiczeń.

5. Postaw na różnorodność

Urozmaicaj posiłki, mieszając ze sobą produkty dozwolone na danym etapie Planu Portal.

Dieta białkowa przepisy na niezbyt tuczące sosy

Kuchnia zaproponowana przez Dukana nie może obyć się bez… sosów. Wszak z nimi jedzenie jest dużo smaczniejsze. Oto kilka prostych i szybkich przepisów na pożywne dodatki do mięs, warzyw czy ryb. Ich przyrządzenie z reguły nie powinno zająć więcej niż 15-20 minut.

Sos berneński

Składniki: 1 szalotka, 1 szklanka octu balsamicznego, dwa żółtka, estragon
Sposób przygotowania: 1) szalotkę drobno posiekać; 2) ugotować ją w occie balsamicznym, a następnie dodać rozdrobniony estragon, wedle uznania; 3) do ostudzonej „mieszanki” wrzucić żółtka i wszystko dokładnie ubić, niczym majonez.

Sos holenderski

Składniki: 1 żółtko, 1 łyżeczka musztardy, 1 łyżka stołowa soku z cytryny, 50 mililitrów ciepłego mleka
Sposób przygotowania: 1) roztrzepać żółtko z musztardą i sokiem z cytryny; 2) podgrzewać wszystko na wolnym ogniu przez kilka minut; 3) do powstałej „mikstury” dolać mleko ciągle mieszając; 4) sos powinien mieć konsystencję majonezu.

Sos chrzanowy

Składniki: serek homogenizowany (50 gram); 1 łyżka tartego chrzanu, sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania: wszystkie składniki dokładnie zmiksować (aż do uzyskania gęstej, puszystej masy).

Do kogo skierowana jest dieta Dukana? Efekty diety Dukana

Odpowiadając na pytanie do kogo skierowana jest dieta – zdecydowanie dla wytrwałych. Pułapką jest to, że podczas dwóch pierwszych etapów traci się najwięcej kilogramów, a jeśli nie utrzyma się diety w kolejnych dwóch, efekt może być opłakany. Dodatkowo dieta białkowa skutkuje zakwaszeniem organizm – spożywa się produkty zakwaszające organizm, a rezygnuje się z odkwaszających.

Wybierając tę dietę należy pamiętać, że nawet jeśli przyniesie szybko efekt, dużo czasu zajmie utrwalanie i utrzymanie go. Ćwiczenia i zbilansowana dieta, bogata w warzywa, owoce i nieprzetworzone produkty, przynosi efekty po dłuższym stosowaniu, jednak nie rujnuje zdrowia i nie należy się po niej obawiać efektu jojo.

Dieta Dukana bywa nazywana dietą cud. Dietetycy uważają, że daje najszybsze efekty u mężczyzn, którzy są oporni na odchudzanie. Należy jednak pamiętać, że nie jest to odpowiedni sposób na odżywianie się przez całe życie.

Już po miesiącu można zauważyć efekty. Odpowiednio dobrane składniki sprawiają, że osoba która ją stosuje po upływie 30 dni może stracić nawet 10 kilogramów. Warunkiem takiego spadku jest oczywiście ścisłe przestrzeganie zaleceń. Przez to dieta jest bardzo efektowna, a osoba która ją stosuje czuje się zmotywowana do walki o wymarzoną sylwetkę szybkimi efektami. Oczywiście nie da się podać ile schudnie każdy, kto podejmie się tej diety – wszystko zależy od predyspozycji oraz determinacji.

Dieta Dukana – opinie

Brak rzetelnych badań na temat długofalowych efektów stosowania diety Dukana. Dziennikarze francuskiego portalu Le Journal des Femmes Sante dotarli do 5000 osób, które, stosując metodę Dukana doprowadziły program do końca i rzeczywiście schudły tyle, ile zaplanowały. Po upływie 2 lat od momentu, gdy zeszły z diety, 3/4 z respondentów odzyskało utracone kilogramy, czyli powróciło do wagi sprzed rozpoczęcia reżimu dietetycznego. Co tylko potwierdza znaną prawdę, że diety restrykcyjne na dłuższą metę są nieskuteczne. Po zakończeniu diety większość powraca do starej wagi, a co gorsza 40% zyskuje dodatkowe kilogramy i waży więcej, niż wtedy, gdy zaczynali odchudzanie.

Medycy i dietetycy zgodnym chórem krytykują program Dukana, twierdząc, że nie jest on oparty na rzetelnej wiedzy naukowej. Jak wyraziła się pewna pani dietetyk w udzielonym prasie wywiadzie, niektórzy ze zgłaszających się do jej poradni prosto z diety Dukana przechodzą na dietę szpitalną.

Kilogramy na Dukanie ostro lecą w dół i to jest źródłem popularności tej metody. Jeżeli jesteś osobą zdrową i z niewielką nadwagą, w miarę młodą, to dieta Dukana, jako szybki fix jest opcją do rozważenia. Zmagający się z chorobą, poważnie otyli, ciężarne i karmiące, dzieci i młodzież, a także seniorzy nie powinni odchudzać się metodą Dukana.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest