Dieta dla zdrowych nerek – podstawowe zasady!

Nerki są szczególnie ważnym narządem w ludzkim ciele. Biorą udział w procesie oczyszczania organizmu z toksyn i odpadów przemiany materii, a także pomagają w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej. Ich nieprawidłowa praca może skutkować zatruciem całego organizmu! Choroby nerek dotykają aż 10% ogólnoświatowej populacji. Najczęściej leczy się je farmakologicznie, jednak jak w przypadku wielu innych chorób, to dieta jest podstawą, która będzie wspomagać całe leczenie. Czy wiesz, jakie produkty należy spożywać, aby cieszyć się zdrowymi nerkami?

Skąd się biorą problemy z nerkami?

Nerki mogą ulec uszkodzeniu na wiele różnych sposobów. Cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi są najczęstszymi czynnikami ryzyka chorób nerek, a zaraz po nich umiejscawiają się o otyłość i nałóg papierosowy.

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi i nadciśnienie powodują uszkodzenie naczyń krwionośnych w nerkach – zmniejszają tym ich zdolność do prawidłowej pracy. W momencie, gdy funkcjonowanie tych narządów zostaje zakłócone, wówczas we krwi gromadzą się odpady przemiany materii i szkodliwe toksyny.

Zdrowe nerki – dieta

Musisz wiedzieć, że różnym rodzajom schorzeń przypisane są różne rodzaje specyficznych zaleceń, jakim należy się kierować, przy sporządzaniu codziennego jadłospisu. Na przykład, jeśli mamy do czynienia z kamicą nerkową, wówczas będziemy uzależniać swoją dietę od tego, jaka substancja stanowi główny czynnik kamieni. Ponadto, dieta będzie ściśle zależna od stopnia zaawansowania choroby, a co za tym idzie – ogólnej wydolności narządu. Poniżej prezentujemy listę uniwersalnych wskazówek, którymi możesz się kierować, sporządzając swój jadłospis. Pamiętaj jednak, że w przypadku poważnych problemów z nerkami, dietę najrozsądniej jest skonsultować ze specjalistą.

1. Ogranicz sód!

To szczególnie ważny punkt – na pracę nerek bardzo niekorzystnie działa sód, którym w dzisiejszych czasach wręcz przesiąknięte są półki sklepowe. Na zakupach zawsze staraj się czytać etykiety i wybierać produkty jak najmniej przetworzone, z niską zawartością sodu. Rozważ również stopniowe zamienianie w kuchni soli na ziołowe przyprawy.

2. Postaw na warzywa i soki warzywne!

W swojej diecie stawiaj na warzywa, które działając moczopędnie, będą stymulować pracę nerek. Szczególnie korzystne może okazać się picie soków warzywnych (np. z marchewek i selera). Zamiast kawy z rana, spróbuj przestawić się na szklankę soku pitą na czczo. Taki nawyk na pewno korzystnie wpłynie nie tylko na Twoje nerki, lecz również na ogólne samopoczucie.
Warzywa powinny stanowić podstawę Twojego menu. Wybieraj szczególnie często:

  • kapustę: zawiera przeciwutleniacze, które pomagają w ochronie nerek przed wolnymi rodnikami;
  • kalafior: jest bogaty w związki umożliwiające wątrobie skuteczniejszą detoksykację, czym zmniejsza się obciążenie nerek;

3. Wspomóż oczyszczanie organizmu ziołami!

Zioła nie pozwolą na zatrzymywanie dodatkowej wody w Twoim organizmie, pomogą wypłukać zalegające w nim toksyny oraz mocznik, którego w czasie problemów z nerkami może być więcej, niż powinno. W aptece możesz zakupić mieszankę ziół przeznaczoną ściśle dla nerek lub też wybrać pojedyncze zioła jak np. pokrzywę. Stworzony napar dla największych korzyści należy spożywać 2-3 razy dziennie.

4. Więcej jabłek!

Jabłka posiadają silne właściwości antyoksydacyjne, zmniejszają ryzyko zakażeń układu moczowego i rozwijania się kamieni nerkowych. Ponadto obniżają poziom cholesterolu we krwi i są świetnym źródłem wielu witamin i minerałów. Jako, że jest to produkt szczególnie łatwo dostępny w Polsce, postaraj się zwiększyć jego ilość w swojej diecie.

5. Uważaj na fosfor!

Uszkodzone nerki mogą mieć problem z usunięciem nadmiaru fosforu – minerału, który występuje w wielu produktach spożywczych. Jego poziom należy kontrolować, dietetycy sugerują, że nie powinno się przyjmować go w większej ilości niż 800-1000 mg na dobę u większości pacjentów ze stwierdzonymi chorobami nerek. W największych ilościach fosfor występuje w nasionach oraz w żółtym serze.

Pamiętaj, że przy poważnych problemach z nerkami, niezwykle ważne jest omówienie Twojego planu żywieniowego ze specjalistą, który dokładnie poinformuje Cię o dopasowanych do Twoich potrzeb zaleceniach żywieniowych. Stosowanie diety dla zdrowych nerek może czasem wydawać się restrykcyjne. Pamiętaj jednak, że istnieje mnóstwo smacznych produktów, które będą pasować do zdrowego, dobrze zbilansowanego i przyjaznego dla nerek jadłospisu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest