Dieta dla rzucających palenie – czyli co jeść, aby nie przytyć

Bardzo częstym zjawiskiem wśród osób rzucających palenie jest przyrost masy ciała. Jest to efekt odstawienia papierosów oraz detoks od nikotyny. Powiązanych jest z tym szereg zmian, jakie zachodzą w organizmie. Jest jednak możliwe, by skutecznie porzucić nałóg palenia papierosów oraz w ogóle nie przytyć. Gdy zastosujemy odpowiednią dietę oraz regularnie będziemy ćwiczyć,możemy być pewni, że zbędne kilogramy nie
odłożą się nam w niechcianych miejscach.

Uprawianie sportu czy gimnastykowanie się jest nieodłącznym czynnikiem podczas procesu odtruwania organizmu z nikotyny. Doskonale wpływa na samopoczucie i sprawność fizyczną, jak i tę intelektualną. Palenie papierosów to nałóg jak każdy inny mający na celu wywołać u człowieka krótkotrwałą poprawę samopoczucia. Tak samo jedzenie słodyczy czy picie alkoholu może stać się nałogiem, który chwilowo rozluźnia nas i daje „sztuczne” poczucie zadowolenia. Jednak w rozprawianiu się z każdym nałogiem należy pamiętać,że dieta jest nieodzowna . Tak więc przy rzucaniu palenia, gdy zastosujemy odpowiednią dietę,będziemy cieszyć się zdrowym organizmem i unikniemy niechcianych kilogramów.

Dlaczego tyjemy podczas rzucania palenia ?

Palenie papierosów często „zastępuje”osobom palącym pokarm. Zmniejsza się automatycznie apetyt, natomiast, gdy chcemy zerwać z nałogiem to kubki smakowe ulegają oczyszczeniu i stają się ponownie aktywne na smaki i zapachy, przez co zaczynamy podjadać. Nikotyna jest substancją którą przyspiesza metabolizm w organizmie,zwiększa spalanie kalorii a hormon wydzielany podczas palenia, czyli adrenalina wysyła do mózgu sygnał o „sytości”. Dlatego, gdy odstawimy papierosy, organizm przeżywa swego rodzaju szok poodstawienny i buntuje się często na różne sposoby. Jednym z nich są właśnie zbędne kilogramy.

Jaką dietę stosować przy rzucaniu palenia ?

Przede wszystkim musimy ograniczyć spożywanie słodyczy, ponieważ będą one stanowić dla nas wielką pokusę. W momencie, gdy rzucamy palenie nasz apetyt ogromnie wzrasta i jedzenie staje się naszą rekompensatą za doznaną „krzywdę” w tym wypadku rozstanie się z naszymi „nikotynowymi przyjaciółmi”.

Dlatego dobrze jest się zaopatrzyć w zdrowe przekąski jak: surowe warzywa,owoce wszelkiego rodzaju. A najbardziej te z dużą zawartością błonnika pokarmowego,który pozwoli nam utrzymać szczupłą sylwetkę i daje uczucie sytości. Jabłko, rzodkiewka, banan,marchewka czy ogórek będą dobrym rozwiązaniem dla nas. Warzywa też zawierają w sobie antyoksydanty, które odprowadzają z organizmu wolne rodniki, jakie nagromadziły się u nałogowego palacza.

Nie kupujemy zbyt dużej ilości produktów,unikaj tzw. „tworzenia zapasów”, tym samym ograniczamy ich spożywanie a codzienne chodzenie po nowe zakupy doskonale wpłynie na naszą kondycje fizyczną . Dobrze jest jeść o stałych porach, np.pięć regularnych posiłków dziennie. Co jest bardzo ważne w momencie rzucania palenia, nie zaczynamy diety odchudzającej, ponieważ dodatkowo będziemy rozdrażnieni . Potrzebujemy obliczyć na kalkulatorze kalorycznym, jaka ilość kalorii jest nam potrzebna na co dzień i przestrzegajmy tej liczby, to pozwoli zachować nam obecną masę ciała.

Podczas rzucania palenia dobrze jest zaopatrzyć się w soki,które dostarczą nam wielu niezbędnych minerałów i witamin, gdyż organizm będzie potrzebował pomocy. Picie niegazowanej wody w dużych ilościach przyczyni się do oczyszczania organizmu z toksyn.Podczas rzucania palenia, często nie wiemy co zrobić z naszymi rękami, gdyż nawyk palenia był tak silny, że trzeba zająć czymś ręce. Dobrze jest przygotowany półmisek z drobno skrojoną marchewką czy jabłkiem, by móc sięgnąć od czasu do czasu po owoc lub warzywo.

Oczywiście jak najbardziej ruszajmy się i gimnastykujmy, wybierzmy taki sport, który będzie sprawiał nam przyjemność. Regularne ćwiczenia pozwolą nam zachować sylwetkę w dobrej formie. Możemy również robić rzeczy,których dotychczas nie robiliśmy,wyjść do teatru czy kina. Umówić się z dawno niewidzianymi znajomymi lub przeczytać parę ciekawych książek. Chodzi o to, by czas wypełnić czynnościami i zajęciami, tak by nie myśleć o paleniu. Możemy z powodzeniem stosować również nikotynowe plastry czy gumy do żucia,one również ograniczą gromadzenie się zbędnych kilogramów.

Przykładowy jadłospis diety dla rzucających palenie

  • Śniadanie: 320 kcal – Owsianka z suszoną żurawiną.
  • II Śniadanie: 130 kcal – Pożywna kanapka z pomidorem.
  • Obiad: 360 kcal – Pieczona wołowina z bukietem warzyw.
  • Podwieczorek: 140 kcal – Mała kiść winogron.
  • Kolacja: 230 kcal – Sałatka grecka z kawałkami sera feta.

Zmieniając swoje nywki żywieniowe może okazać się, iż nie tylko nie przytyjesz po zerwaniu z tytoniem, ale jeszcze schudniesz. Twoje ciało stanie się jędrne, skóra gładka i bez śladu niezdrowego szarego kolorytu. Niech ta wizja przyśpieszy Ci wyznaczenie nowego celu: Rzuć palenie już dzisiaj!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest