Strach przed prowadzeniem samochodu – jak sobie z nim radzić?

Posiadanie własnego auta to ogromna wygoda. Nie musisz sprawdzać rozkładów jazdy i przepychać się w zatłoczonej komunikacji miejskiej. Po prostu wsiadasz i jedziesz. A mimo to wiele z nas odczuwa lęk przed prowadzeniem samochodu.

Skąd się on bierze i jak z nim walczyć?

Strach przed prowadzeniem dotyka najczęściej osoby, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy albo tych, którzy brali udział w stłuczce lub wypadku. Przyczyn jest mnóstwo i bardzo dużo zależy od nas samych. I o ile problem dotyczy młodych kierowców, którzy swój lęk zwykle pokonują wraz z czasem spędzonym za kółkiem, tak w przypadku innych powodów dla których nie chcemy prowadzić samochodu, sytuacja staje się poważniejsza.
Udział w wypadku może na stałe zmienić nasze podejście do jazdy samochodowej. Niekiedy stajemy się ostrożniejsi na drodze, a innym razem paraliżuje nas strach, że znowu doświadczymy czegoś złego. Najtrudniej jest jednak, gdy lęk przed prowadzeniem samochodu związany jest z amaksofobią. Dotyka on zarówno samej sfery kierowania pojazdem, jak i szeregu innych aspektów z tym związanych: jazdy określonymi drogami, lęk przed pieszymi, czy parkowaniem. Na szczęście jest to rzadki problem i częściej jednak chodzi o innego rodzaju lęki.

Zestresowany i niepewny siebie kierowca może być realnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. A sytuacji, w których łatwo się zdenerwować, niestety nie brakuje na polskich drogach.

Jak zatem walczyć ze strachem?

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie: co powoduje ten lęk. Być może wystarczy, że potrzebujesz więcej czasu za kółkiem, żeby nabrać pewności siebie i wprawy. Druga sprawa to samo podejście do problemu: czy w ogóle chcesz prowadzić samochód. Jeśli tak – częściej decyduj się na rolę kierowcy. Na początek niech to będą krótkie trasy. Zawsze możesz zabierać ze sobą doświadczonego kierowcę, aby udzielał ci cennych wskazówek, porad i po prostu podtrzymywał na duchu. Raczej zrezygnuj z trenowania na placach lub parkingach. Sytuacja wygląda całkowicie inaczej, kiedy jesteś członkiem ruchu miejskiego.
Wszyscy jesteśmy inni, dlatego zastanów się co pomoże ci się uspokoić podczas jazdy. Niezależnie od tego, czy będzie to twoja ulubiona płyta, czy ktoś bliski na siedzeniu pasażera – spróbuj się przełamać. Być może lęk jest nieuzasadniony i wkrótce okażesz się znakomitym kierowcą?

Jeżeli jednak strach jest na tyle silny, że wręcz cię paraliżuje – nic na siłę. Najlepiej będzie zasięgnąć porady eksperta, który pomoże ci znaleźć głębsze źródło problemu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest