Dieta Dąbrowskiej: zasady i efekty

Świat zalewany jest przez coraz to nowe diety, które mają za zadanie odmłodzić, odchudzić i uzdrowić nasze organizmy. Kapuściana, Montignaca, Paleo prześcigają się w swojej skuteczności i popularności. Coraz częściej, w gronie najbardziej znanych diet widzi się tzw. diety oczyszczające, w tym Dieta Dąbrowskiej. Nosi ona nazwę po pomysłodawczyni – Ewie Dąbrowskiej, która przez lata była adiuktem Akademii Medycznej w Gdańsku.

Dziś, specjalnie dla Was, weźmiemy tą dietę na tapetę i spróbujemy przeanalizować obowiązujące w niej zasady, oraz ewentualne zanotowane dotychczas efekty.

Zasady

Podstawowa kwestia to fakt iż dieta składa się z dwóch etapów. Zadaniem każdego etapu jest oczyszczenie organizmu z toksyn i, co oczywiste, utrata kilogramów. Wszystko to osiągniemy za pomocą tzw. głodówki medycznej ( etap I), którą stosujemy przez określony, krótki czas, oraz specjalnej diecie ( etap II).
Oto kilka podstawowych filarów:

Etap I

Stosowany maksymalnie przez okres 60 dni, opierający się na 600kcal dziennie.
W okresie trwania etapu I dozwolone są tylko warzywa niskoskrobiowe ( np. cebula, por, ogórki, marchew) i niskocukrowe ( np.jabłka, cytryny).

Dodatkowo:
  • spożywane warzywa i owoce powinny być poddawane jak najmniejszej obróbce – dlatego też zaleca się spożywanie produktów surowych dozwolone są soki warzywne i owocowe
  • szczególnie polecane są warzywa i owoce zielone : pokrzywa, brokuł etc. ( ale bez strączków)
  • zalecana jest woda i herbatki ziołowe
  • nie zaleca się kawy, alkoholu, cukru i żywności przetworzonej

Etap II

Czyli etap zbilansowanej i racjonalnej diety. Na tym etapie do wszystkich warzyw ( w tym do strączków) dodaje się zboża, orzechy i produkty mleczne.

Efekty

Celem stosowania opisywanej diety jest przede wszystkim oczyszczenie i odtrucie swojego organizmu. To dzięki temu wszystkie witaminy, enzymy czy minerały będą wchłaniały się szybciej i skuteczniej. Udowodniono iż dzięki jej stosowaniu można ustabilizować ciśnienie tętnicze, poprawić poziom cholesterolu, oraz co oczywiste, schudnąć.

Brzmi nieźle, prawda?

Prawda, ale nie wszystko jest tak kolorowe jakby się mogło wydawać. Dieta, jak to w przypadku głodówek bywa, nie jest dla każdego. Kobiety w ciąży, dzieci, osoby z cukrzycą typu 1, nadczynnością tarczycy, niewydolnością serca lub nerek, oraz chorą wątrobą powinny odżywianie tego typu omijać szerokim łukiem.

Jak to w przypadku każdej diety bywa – najważniejsze jest racjonalne podejście, opieka lekarza i sumienność. Żadna dieta nie dostarczy nam upragnionych rezultatów, jeśli nie będziemy stosować jej zgodnie z potrzebami naszego organizmu. Dlatego zanim zdecydujesz się na Dietę Dąbrowskiej udaj się do specjalisty w celu zweryfikowania stanu swojego zdrowia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest