Twaróg jest jedną z najpopularniejszych form, w jakich obecny jest w naszej codziennej diecie nabiał. Można przygotować z jego wykorzystaniem różnorodne pasty kanapkowe, połączyć z surowymi warzywami lub zjeść jako sycącą przekąskę. Rzeczywiście, dietetycy potwierdzają, że twaróg jest produktem zalecanym w różnego rodzaju dietach – mimo niskiej kaloryczności (plaster chudego twarogu ma tylko 34 kcal!) daje długotrwałe uczucie sytości. Ponadto, jeśli chodzi o przepisy z użyciem twarogu, mamy naprawdę dużo możliwości.
Spis treści
Wartości odżywcze twarogu
Jako, że twaróg zalicza się do nabiału, jest źródłem pełnowartościowego białka i dobroczynnych aminokwasów. Zawiera również wiele witamin – witaminy A, D, E oraz witaminy z grupy B. W twarogu znajdziemy również wapń niezbędny do budowy kości.
Twaróg jest więc produktem uniwersalnym, lekkostrawnym, odpowiednim zarówno w dietach odchudzających, jak i tych stosowanych przy różnych schorzeniach – między innymi przy zatruciach pokarmowych, chorobach układu trawiennego (np. wrzodach żołądka, nadkwasocie, nieprawidłowym funkcjonowaniu jelit). Podawanie twarogu dzieciom jest zalecane już od najmłodszych lat.
Przepisy z wykorzystaniem twarogu
Przyrządzanie twarogu daje nam niemal nieskończoną liczbę możliwości. Można podać go z warzywami, z owocami, w formie wytrawnej przekąski lub słodkiego deseru. Pasty twarogowe są idealne do kanapek, paluchów czy krakersów. Poniżej zamieszczamy dwa przepisy na smaczne pasty na bazie twarogu.
Pasta z suszonymi pomidorami
Należy rozgnieść twaróg widelcem i zmieszać z pokrojonymi cząstkami suszonych pomidorów, ziarnami słonecznika i – według uznania – odrobiną chilli. Ozdobić świeżymi listkami bazylii. Pastę można podawać np. w foremkach wytrawnych babeczek z kruchego ciasta.
Pasta oliwkowo-koperkowa
Rozgnieciony twaróg połączyć z pokrojonymi w cząstki zielonymi i czarnymi oliwkami oraz z koperkiem. Pastę można dla smaku skropić oliwą z oliwek i podawać np. z paluchami chlebowymi lub grzankami.