Dieta aztecka – zasady, efekty i opinie

W dobie pogoni za idealną figurą, co krok można natknąć się na nowe, rewolucyjne diety, które mają pomóc w osiągnięciu tego celu. Ostatnim hitem jest dieta aztecka, obiecująca wspaniałe rezultaty oraz gwarantująca brak efektu jo-jo. A co najlepsze – można jeść czekoladę!

Dieta aztecka – historia, podstawowe zasady oraz wartości odżywcze

Doktor Bob Arnot to wzięty autor dwunastu książek poświęconych zdrowemu żywieniu. Amerykański lekarz ma na swoim koncie prowadzenie reality show Dr. Danger, a także udzielał się jako korespondent medyczny i zagraniczny NBC oraz CBS.

Jego ostatnim przebojem jest książka Dieta aztecka. Odchudzająca moc cudownych nasion Chia, która spotkała się z ciepłym przyjęciem czytelników chcących odmienić swoje ciało. Dieta ta – jak sugeruje autor – jest przyjęciem zasad żywieniowych Azteków zamieszkujących niegdyś teren Ameryki Środkowej. Lud ten, słynął z wojowniczości oraz świetnej kondycji fizycznej, którą zawdzięczać miał swojej diecie bogatej w nadzwyczaj zdrowe pożywienie.

Co zatem jest podstawą tej rewolucyjnej diety?

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest spożywanie nasion chia. Nasiona te pozyskuje się z szałwii hiszpańskiej (tubylcom znana jako chia) uprawianej wraz z kukurydza i fasolą przez Azteków w czasach prekolumbijskich. Roślina ta wydaje nasiona bogate głównie w kwasy tłuszczowe z czego przeważa kwas omega-3 (do 64%) oraz w mniejszej ilości kwas omega-6. Oprócz tego znajdziemy sporo błonnika (do 25%), przeciwutleniaczy (m.in. kwas chlorogenowy, kwas kawowy, kemferol, kwercetynę, myrecytynę) czy witamin (głównie E, B1, B3). W swoim składzie nasiona te posiadają całkiem sporo białka (do 20%) oraz składniki mineralne jak wapń, żelazo, fosfor, magnez i cynk. Nie znajdziemy natomiast glutenu.
Jeśli chodzi o wartości kaloryczne 100 g takich nasion dostarcza 580 kcal przy czym dzienne spożycie nie powinno przekraczać 15 g (co równa się 87 kcal).

Kolejną zasadą jest spożywanie….w zasadzie wszystkiego, ale z dodatkiem wspomnianych nasion. Jednak aby dieta aztecka była naprawdę aztecka, jadłospis powinien składać się z pożywienia Indian – pomidorów, fasoli, kukurydzy, drobiu i ryb.

Jak stosować dietę aztecką, aby przyniosła korzyści?

Niniejsza dieta składa się z trzech faz o różnym czasie trwania. Każda faza ma wywołać inne efekty, które na końcu diety prowadzą do ustalenia się równowagi hormonalnej i osiągnięcia prawidłowego wskaźnika glikemicznego. Wygląda to w następujący sposób:

Faza I (dwa tygodnie): przewraca metabolizm „do góry nogami” czego skutkiem ma być pozbycie się 4 kilogramów. Co jeść? Trzy razy dziennie spożywamy smoothie sporządzone z nasion chia oraz (do wyboru) jogurtu lub mleka. Wzbogacamy je o ulubione warzyw lub owoce. Można pokusić się o przekąski.
Faza II (sześć tygodni): metabolizm przyśpiesza. Co jeść? Zamiast trzech smoothie dziennie spożywamy dwa. Miejsce trzeciego koktajlu zajmuje pożywny lunch (wzbogacony o nasiona chia). Produkty lunchowe to wspomniane wcześniej warzywa lub mięso – ważne aby nie były to produkty zakazane (lista poniżej).
Faza III (do końca życia): podtrzymuje uzyskane efekty. Przede wszystkim regularnie dostarczamy pokarmu naszemu organizmowi. Koniecznie znajdujemy jakąś formę aktywności fizycznej. Aby dieta była skuteczna także na tym etapie musimy unikać produktów znajdujących się na zakazanej liście.

Produkty wskazane oraz zakazane podczas diety azteckiej

Do dobroczynnych pokarmów diety azteckiej zaliczane są: nasiona chia, fasola, kukurydza, komosa ryżowa, bulgar, amarantus, warzywa wszelkiej maści oraz owoce, indyk, ryby i…czekolada (gorzka).
Wśród zakazanych produktów znajdują się: biały ryż, biała mąka oraz jej wyroby (białe pieczywo, makarony, tortille). Powinno się także unikać pokarmów z dużą ilością nasyconych tłuszczów oraz węglowodanów.

Dieta aztecka opinie oraz długotrwałe efekty

Przede wszystkim dieta ta rozprawia się z nawracającym uczuciem głodu. Nasiona chia pęczniejąc w żołądku oszukują organizm a tym samym wywołują efekt nasycenia. Zaletą tych ziaren jest bardzo słabo wyczuwalny smak (niektóre źródła podają, że w ogóle go nie posiadają), dzięki czemu nie wpływają na smak potraw z którymi są spożywane. Jak każda dieta, również ta oczyszcza organizm, przywraca prawidłową gospodarkę hormonalną i lipidowa, utrzymuje prawidłowe stężenie cukru we krwi, podnosi odporność oraz łagodzi stany zapalne.

Jak podkreśla autor diety, dzięki niej: będziesz szczupły i syty, wyeliminujesz bomby węglowodanowe, pozbędziesz się stanów zapalnych i ustrzeżesz przed wieloma chorobami, zapewnisz sobie składniki odżywcze najwyższej jakości, a twój mózg poczuje się doskonale.

Opinie internautów zdają się potwierdzać słowa amerykańskiego lekarza. Osoby, które skusiły się na tę rewolucję przyznają, że osiągnęły wymarzoną sylwetkę, czują się znacznie lepiej oraz są szczęśliwsze I mogą jeść czekoladę!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest