Odpoczynek po treningu – 5 rad jak regenerować organizm

Motywacja po treningu nie raz jest wyższa niż nasze siły, a jak mówi przysłowie „co za dużo to niezdrowo” dlatego też przystopujmy i odpocznijmy po treningu. Jak zregenerować organizm po treningu? Co zrobić aby trening był wydajniejszy?

Dlaczego odpoczynek po treningu jest tak ważny?

Wielu osobom wydaje się, że ścisła dieta czy trening każdego dnia to klucz do sukcesu, jednak stwierdzenie to jest bardzo mylne. Aby zwiększyć wydajność treningów ważny jest odpoczynek, który nie tylko zregeneruje mięśnie ale również pozytywnie wpłynie na stan organizmu po wysiłku. Przy pierwszych treningach odpoczynek może nie tylko pomóc na tzw. zakwasy czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego, który pojawia się w ciągu 24-72 godzin od czasu wysiłku i może ustąpić dopiero po kilku dniach, ale również na motywację, którą szybko tracimy przez ból związany z zakwasami.

Rozciąganie po treningu

Ćwiczenia rozciągające to ćwiczenia, których zadaniem jest rozluźnienie mięśni. Pamiętajmy jednak, że stretching również odpręża i relaksuje. Rozciąganie powinno trwać w okolicach 10-15 minut a każde z wykonywanych ćwiczeń nie powinno sprawiać nam bólu. Stretching to nie ćwiczenia na czas, dlatego też każdy ruch wykonujmy pomału. Zacznijmy od głowy czyli krążenia głowy od strony prawej do lewej i na odwrót, przechodząc do ćwiczeń na ręce takie jak przyciąganie ręki do ciała lub splecenie dłoni za plecami. Następnie przejdźmy do skłonów do środka i odpowiednio do prawej i lewej nogi oraz do rozciągania dolnych partii ciała. Zwróćmy również uwagę na oddech podczas rozciągania.

Kąpiele

Sauna po ćwiczeniach nie jest wskazana, natomiast śmiało sięgajmy po letni prysznic lub delikatnie ciepłą wodę podczas kąpieli. Kąpiele powinny pomóc na bóle mięśniowe po treningu. Coraz popularniejsze wśród osób ćwiczących stają się kąpiele solankowe oferowane przez salony SPA, ale również produkty do kąpieli solankowej we własnym domu. Kąpiele solankowe to źródło minerałów takich jak magnez czy wapń. Nie tylko zmniejszają napięcie mięśni, ale pomagają przy problemach skórnych i chorobach układu krążenia.

Uzupełniania elektrolitów

Przy odpoczynku po treningu powinniśmy zwrócić uwagę na uzupełnienie elektrolitów. Domowymi sposobami na wyrównanie poziomu elektrolitów jest spożycie soku pomidorowego, soku z cytryny, pomarańczy lub z wiśni. Możemy również sięgnąć po witaminę C w suplementach lub produkty będące jej źródłem jak czarna porzeczka, cytryna czy żurawina.

Dieta i alkohol

Odpoczynek nie oznacza, że nie musimy kontrolować naszej diety, wręcz przeciwnie – nie szalejmy za bardzo z żywnością, a tym bardziej unikajmy alkoholu, który tylko pogorszy nasz stan. Zamiast alkoholu sięgnijmy po wodę oraz napoje izotoniczne. W diecie postawmy na węglowodany, zamiast niezdrowego ciasta postawmy na naturę i zdrowe zamienniki takie jak owoce czy warzywa, np. banana, rodzynki, śliwki suszone, buraki czy ziemniaki. Warto również dodać ryż biały, kasze czy płatki owsiane do naszej diety.

Sen

Bez względu czy ćwiczycie czy nie zdrowy sen jest ważny. Sen wpływa nie tylko na stan cery, mózg ale mówi się, że brak snu jest jednym z powodów przybierania na wadze, ale również opowiada za choroby serca czy cukrzycę. Organizm zupełnie inaczej funkcjonuje gdy otrzyma 8 godzin snu niż gdy prześpimy kilka godzin. Sen ma służyć regeneracji organizmu po wysiłku dlatego warto odmówić sobie nocnego wyjścia i przespać kilka godzin więcej, aby zyskać więcej energii na kolejne treningi.

Odpoczynek po treningu jest równie ważny jak sam trening czy przygotowanie do treningu. Odpowiednie podejście do tematu zagwarantuje sukces.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest