Czy to prawda, że nie można łączyć ogórka z pomidorem?

Jako dodatek na kanapkę, czy w postaci sałatki – pomidor w połączeniu z ogórkiem smakuje świetnie! I o ile oba produkty są bardzo zdrowe, tak istnieje mit, że spożywanie ich razem nie jest wskazane. Przyjrzyjmy się zatem z bliska i postarajmy się dowiedzieć, czy faktycznie należy unikać tego połączenia.

Czy można łączyć pomidora z ogórkiem?

Zgodnie z mitem, zawarta w ogórkach askorbinaza rozkłada witaminę C, w którą bogate są pomidory. I takim oto sposobem spożywanie razem tych dwóch warzyw podobno mija się z celem. Czy jednak na pewno?

Witamina C to związek chemiczny, którego dzienne zapotrzebowanie dla kobiet w wieku 19-59 lat wynosi około 75 mg, a w przypadku mężczyzn – 90 mg. Pomidor, który waży około 100 g pokryje to zapotrzebowanie odpowiednio w 33% i 28%. Ważne jest jednak to, że witamina C jest niezwykle wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, takich jak światło słoneczne, czy zbyt wysoka temperatura, dlatego stosunkowo łatwo ulega zniszczeniu.

Także wspomniana askrobinaza jest enzymem, który niekorzystnie wpływa na witaminę C i którego jest dosyć sporo w świeżym ogórku. Warto jednak zauważyć, że zgodnie z teorią, według której nie należy łączyć ogórka z pomidorem, należałoby wykluczyć także inne warzywa, które zawierają witaminę C, np. z papryką.

Czy jest to szkodliwe?

W żadnym wypadku! Oba warzywa w dalszym ciągu są zdrowe i posiadają sporo innych wartości odżywczych. W dodatku najczęściej sięgamy po nie w okresie wiosenno-letnim, kiedy na rynku dostępne są świeże i dobre gatunkowo produkty.

Istnieje także sposób, dzięki któremu możemy uratować witaminę C zawartą w pomidorach. Wystarczy, że sałatkę skropimy octem winnym, czy sokiem z cytryny, dzięki czemu askrobinaza nie będzie aktywna i pomidor zachowa swoje właściwości. W dodatku witaminę C możemy łatwo zastąpić innymi produktami: papryką, brokułami, szpinakiem lub owocami, takimi jak maliny, czy truskawki. W związku z powyższym nie należy obawiać się połączenia ogórek – pomidor. W dalszym ciągu to zdrowy i dobry wybór dla naszego organizmu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest