Olej rzepakowy jest najpowszechniej używanym olejem w polskich domach, jednak jego właściwości często nie są doceniane przez Polaków. Czy olej rzepakowy jest dobry dla zdrowia? Jaki olej rzepakowy wybrać?
Spis treści
Olej rzepakowy a kwas erukowy
Olej rzepakowy to olej, który w wielu krajach europejskich możemy nazwać olejem podstawowym – z łatwością znajdziemy go na sklepowych półkach, a przemierzając Polskę czy inne europejskie krainy ujrzymy całe pola rzepakowe. Jednak nie tylko w kuchni olej ten znalazł swoje zastosowanie – na jego bazie powstają również biopaliwa. Nie zawsze olej rzepakowy miał taką renomę jaką ma obecnie, jeszcze 20 lat temu jego spożycie nie należało do dobrych ze względu na wysoką zawartość kwasu erukowego, który odpowiedzialny jest za choroby serca czy nawet nowotwory. W Polsce jak i w Unii Europejskiej istnieją normy dot. maksymalnej ilości kwasu erukowego w oleju rzepakowym.
Olej rzepakowy właściwości odżywcze i zdrowotne
Właściwości ożywcze oleju rzepakowego są bardzo niedoceniane. Olej rzepakowy to głównie źródło kwasów tłuszczowych Omega, a zwłaszcza kwasów omega-3 i omega-6, które regulują poziom cholesterolu i wspomagają pracę serca. Olej ten jest również bogaty w witaminy i minerały. Jedną z takich witamin jest witamina E – antyoksydant zwany również przeciwutleniaczem, który przeciwdziała zakrzepom, chroni czerwone krwinki i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Zawiera też witaminę K, która również ma spore znaczenie dla układu krwionośnego, ponieważ witamina ta moderuje krzepliwość krwi. Miedź zawarta w oleju rzepakowym odpowiada za syntezę hemoglobiny i pełni bardzo ważną rolę w procesie jakim jest transport tlenu. Miedź wspiera układ krążenia ale również chroni przed osteoporozą.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno
Na rynku znajdziemy różne rodzaje oleju – rafinowany, nierafinowany czy tłoczony na zimno lub ciepło. Olej tłoczony na zimno uważany jest za ten, który posiada najwięcej wartości odżywczych Różnica w olejach ma duże znaczenie. Olej tłoczony na zimno nierafinowany to olej nieoczyszczony, a więc oprócz dobrych substancji istnieje możliwość, że znajdziemy w nim śladowe ilości zanieczyszczeń lub niechcianych składników.
Ma on również charakterystyczny zapach oraz ciemniejszą barwę niż olej rzepakowy rafinowany z marketu. Jego zastosowanie jest jednak bardzo ograniczone, ponieważ olej ten nie nadaje się do obróbki termicznej, a więc można spożywać go tylko na surowo. Olej rafinowany ma szersze zastosowanie, jest jaśniejszy i nadaje się do jedzenia na surowo równie dobrze jak do obróbki termicznej.
Olej rzepakowy zastosowanie
Olej rzepakowy posiada szerokie zastosowanie w kuchni, przemyśle ale również i kosmetyce. W kuchni z zależności od rodzaju oleju rzepakowego sprawdzi się on w wielu daniach, jednak nie jest to olej, który będzie wskazany dla osób na diecie, a więc jego użycie w kuchni powinno być świadome.
W przemyśle olej rzepakowy nadaje się na bazę dla biopaliwa, samochód napędzany takim paliwem łatwo rozpoznać – ma on charakterystyczny zapach przypominający danie smażone na oleju rzepakowym. W pielęgnacji olej rzepakowy nie jest nowym składnikiem, ze względu na zawartość witaminy E, która jest antyoksydantem i zwalcza wolne rodniki oraz walczy ze stresem oksydacyjnym jest chętnie wykorzystywany w domowych zabiegach. Sprawdzi się jako baza domowego peelingu, maseczki na włosy czy twarzy ale również jako olej do oczyszczania cery w metodzie OCM (Oil Cleansing Method).
Olej rzepakowy cena
Dużą zaletą oleju rzepakowego jest cena i jego dostępność jednak produkty w takiej samej cenie nie zawsze są takiej samej jakości. Ceny oleju rzepakowego znajdziemy w przedziale od 3 do 30 złotych za litr. Olej rzepakowy to produkt zapomniany o złej renomie, jednak jego pozytywne znaczenie dla zdrowia powinno śmiało przekonać nas, aby dać mu drugą szansę.