Aspiryna– wszystko na jej temat! Czy chroni przed zawałem i kacem?

Aspiryna, czy kwas acetylosalicylowy, to popularny środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Historia jej medycznego zastosowania sięga aż starożytności, kiedy produkowano ją z kory wierzby lub innych roślin bogatych w salicylany. Hipokrates miał poznać jej wyjątkowe właściwości i zacząć używać jej w stosowanych przez siebie kuracjach, a na egipskich papirusach sprzed wieków przed Chrystusem znaleziono informacje potwierdzające używaniu kwasy acetylosalicylowego w tradycyjnej medycynie egipskiej.

Aspiryna i jej właściwości

Jako środek dostępny w takiej formie, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni współcześnie, istnieje na rynku od roku 1899. Po tym czasie cieszył się szczególną popularnością w terapiach mających na celu zniwelować objawy zapalenia opłucnej, pęcherza moczowego i migdałków. Niedługo później zaczęto ją podawać także w przypadku leczenia takich chorób, jak rzeżączka, gruźlica czy dolegliwości stawów.
A zatem, przeziębienie i grypa to nie jedyne choroby, na które pomocna okazuje się być aspiryna. Ostatnie badania wykazywały jej działanie w dużo ważniejszej sferze medycznych starań o wyzdrowienie. Mianowicie, okazało się, że aspiryna jest drogocennym związkiem, który znacząco wpływa na poprawę stanu pacjentów ze schorzeniami naczyniowo-sercowymi, a więc chroni nawet przed zawałem. Zazwyczaj pacjentowi, który opuścił szpital po zawale zaleca się przyjmowanie aspiryny w celu uniknięcia kolejnego.

Co więcej, okazało się, a pomaga ona także diabetykom i chroni ich przed skutkami ubocznymi cukrzycy. Udowodniono, że zażywanie aspiryny przez rok pomaga znacząco obniżyć ryzyko utraty wzroku! To nie wszystko. W najnowszych badaniach naukowcy udowodnili, że aspiryna zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory jelita grubego i piersi. Poza tym, pomaga w ich leczeniu. Pacjenci, którzy przyjmowali ją regularnie podczas terapii mogli cieszyć się lepszymi wynikami, niż ci, którzy tego nie robili. Wiele osób stosuje aspirynę także na zmiany skórne, takie jak trądzik. Wystarczy rozpuścić tabletkę w niewielkiej ilości wody i posmarować zainfekowane miejsca. Krostki i pryszcze widocznie się zmniejszają, a po kilku takich zabiegach znikają bez śladu.

Aspiryna – dawkowanie i cena

Do rozmaitych eksperymentów zachęca także cena aspiryny. Można ją znaleźć niemal w każdym sklepie spożywczym i w każdej aptece już za kilka złotych. Jak wygląda dawkowanie aspiryny?

W przypadku osób dorosłych zaleca się przyjmowanie 1-2 tabletek co 3-4 godziny na silny ból. Dzieci poniżej 12 roku nie powinny przekraczać dawki 3 tabletek na dobę.

Legendy głoszą, że aspiryna jest również idealnym środkiem na kaca. Oczywiście, nie leczy “przyczyn” złego samopoczucia po upojeniu alkoholowym, ale zdecydowanie może łagodzić jego skutki. Boląca głowa i brzuch z pewnością ustąpią po jej zażyciu, jednakże należy pamiętać, że nigdy nie wolno jej mieszać z alkoholem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest