Czego nie jeść przed snem?

Nie od dziś wiadomo, że tempo metabolizmu w ciągu dnia zwalnia, osiągając najniższe wartości wieczorową porą. Spożywanie wysokoenergetycznych potraw przed samym snem wpływa na przyrost tkanki tłuszczowej i negatywnie odbija się na zdrowiu. Często miewasz zgagę? Budzisz się wyczerpany pomimo ośmiogodzinnego odpoczynku? Nieobce Ci uczucie ciężkości w żołądku? Zastanów się, czy nie dostarczasz organizmowi zbyt wielu kalorii podczas ostatniego posiłku.

Jakich produktów nie spożywać przed snem?

Obecny styl życia powoduje, że po całym dniu pracy wracamy do domu wygłodniali i rzucamy się na jedzenie. Mózg potrzebuje około 20 minut, aby zakodować uczucie sytości, więc szybkie przełykanie pokarmu może przyczynić się do nadmiernego objadania się. Jeżeli takie zachowanie wejdzie w nawyk, wzrasta ryzyko zachorowania na otyłość i refluks żołądka.
Spokojnie, możesz nad tym zapanować! Wiele zależy od powolnego przeżuwania potraw i delektowania się posiłkiem nie później niż 2-3 godziny przed snem. Powinniśmy również pamiętać, jakiego pokarmu w szczególności unikać wieczorem.

  1. Wysoko przetworzone produkty – deser jogurtowy z „wsadem owocowym” albo kupne ciastka? Zapomnij! Pozycje na liście żywności poddanej obróbce przemysłowej można mnożyć. W dużym uproszczeniu warto zapamiętać, by unikać produktów zawierających pokaźny dodatek cukru, soli, tłuszczy trans, konserwantów i polepszaczy smaku.
  2. Fast-foody – zaliczają się do wyżej wymienionej grupy, jednak zasługują na oddzielną kategorię. Frytki, burgery czy pizzę nietrudno zamienić na zdrowe wersje, które doskonale sprawdzą się jako kolacja!
  3. Tłuste, smażone i ciężkostrawne jedzenie
    Ograniczaj nadmiar tłuszczu wieczorem – pozostawia uczucie ciężkości, mogą także wywołać zgagę lub niestrawność.
  4. Słodycze – bomba kalorii oraz cukrów prostych z pewnością nie pomoże w dbaniu o szczupłą sylwetkę!
    Czy poza wymienionymi kategoriami istnieją produkty, które jednoznacznie należy wyeliminować z diety? Zdania są podzielone, lecz jedno jest pewne: kluczem do wyboru posiłków zawsze powinna być zbilansowana dieta.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest