Cytryna w odchudzaniu – jej zbawienny wpływ

Cytryna. Znana przede wszystkim jako źródło witaminy C, stosowana w przeziębieniach lub w celu zwiększenia odporności.

A jak to jest w przypadku diety? Czy jest to przyjaciółka wszystkich odchudzających się?

Już teraz można śmiało odpowiedzieć : tak. Cytryna to nieodzowny kompan wszystkich osób na diecie, a jej działanie jest wręcz zbawienne dla naszego organizmu.

Co z tą cytryną?

Jest to roślina pochodząca z Chin, a w Europie mamy ją dzięki starożytnym Rzymianom, którzy zafascynowali się dziko rosnącym drzewem. Z biegiem lat naukowcy i dietetycy zaczęli dostrzegać magiczne zdolności tej rośliny – leczyła szkorbut czy pomagała pozbyć się specyficznych zapachów. Na jej cześć we Francji obchodzi się “Święto Cytryny”, które zwiastuje koniec zimy.

Dlaczego odchudza?

Cytryna, oprócz wielu witamin, zawiera też terpeny, które pobudzają wydzielanie śliny. To dzięki dużej ilości śliny uwalniane są enzymy, które przyspieszają trawienie. Dlatego też dietetycy zalecają picie wody z cytryną na czczo. To ona podkręca nasz metabolizm z samego rana.

Dodatkowo wyrazisty aromat i smak cytrusów jest idealnym dodatkiem dla osób mających problem z piciem 2l wody dziennie. Jeśli osoba na diecie ma skłonności do zbierania wody (np. pod wpływem zażywanych leków), przez co czuje się ociężała lub ma problem z aktywnością fizyczną, warto sięgnąć po ciepłą wodę z cytryną. Naukowcy od kilku lat zgodni są iż taka mieszanka ma działanie moczopędne, a więc pomaga usunąć nadmiar toksyn i wody z naszego organizmu.

Warto dodać iż cytryna ma działanie antyoksydacyjne, a więc pomaga walczyć z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Nie wiem jak Wy, ale my zostaliśmy przekonani do tego owoca i z chęcią zaczniemy go używać w naszej kuchni.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest