Co jeść, aby mieć piękną skórę?

Każda z nas chce mieć piękną skórę. Używamy w tym celu przeróżnych kremów, balsamów, serum, maseczek i wielu innych. Zamiast dawać zarabiać koncernom kosmetycznym na naszych zakupach, zastanówmy się, czy produkty które spożywamy mogą mieć wpływ na naszą skórę? Owszem, dzięki zdrowej diecie możesz mieć piękną, wolną od niedoskonałości cerę.

Czego potrzebuje nasza skóra?

Skóra człowieka składa się przede wszystkim z białek i tłuszczy. Na ich ilość wpływa nasz wiek, aktywność hormonów, tryb życia czy inne czynniki zewnętrzne. Wiadomo, że z wiekiem ilość elastyny i kolageny spada, przez co skóra traci na jędrności. Do trybu życia, który odbija się na wyglądzie naszej skóry zaliczamy przede wszystkim ilość snu, używki, stres, a nawet sposób odżywiania. Zaś do czynników zewnętrznych – pielęgnacje czy ilość godzin spędzanych na słońcu. Wszystkie te czynniki wpływają na to, czy nasza skóra dobrze wygląda.
Aby zapewnić jej zdrowy wygląd musimy zadbać o nią również od środka. Codziennie powinniśmy dostarczać odpowiednią ilość białka i zdrowych tłuszczy. Nasza skóra potrzebuje również bardzo antyoksydantów, które mają znaczenie w zwalczaniu wolnych rodników. Warto również odpowiednio nawadniać organizm, gdyż dobrze nawodniony organizm to bardziej elastyczna i lepiej nawilżona skóra.

Piękna i zdrowa skóra? Co zatem jeść?

Wspomniane powyżej białko, zdrowe tłuszcze i antyoksydanty są najważniejszymi składnikami, które powinniśmy dostarczać skórze. Zawartość kremów, nawet tych najdroższych nie jest w stanie zaspokoić jej potrzeb. Trzeba też pamiętać, że wszystko to co jemy odzwierciedla się później na naszej skórze.

Białko jest głównym budulcem skóry, a więc ile go zjemy i jak go do niej dostarczymy będzie miało wpływ na jej elastyczność i jędrność, a także młody wygląd. Dobre białko to takie, które nie zawiera nadmiernej ilości tłuszczu czy kalorii. Dlatego też, tak lubiane przez Polaków kotlety schabowe nie powinny być codziennym elementem naszej diety. Warto natomiast spożywać jajka, ryby, chude mięso, wszelkiego rodzaju orzechy, nasiona i pestki, rośliny strączkowe takie jak ciecierzyca, fasola oraz dobrej jakości nabiał, a więc twarogi czy jogurty naturalne bez zbędnych dodatków.

Produktów białkowych należy spożywać określone ilości i w tym przypadku najlepiej zwrócić się z pomocą do dietetyka, który wskaże, ile dokładnie powinniśmy go przyswajać.

Zdrowe tłuszcze są kolejną grupą, która jest niezbędna w dbaniu o piękną skórę. Do określenia zdrowych tłuszczy odnosimy się, gdy mówimy głownie o kwasach omega-3. Niestety większość produktów, które spożywamy zawiera za małe ich ilości i w tym przypadku warto zadbać o dodatkową suplementację. Kwasy omega-3 możemy znaleźć przede wszystkim w rybach morskich, ale także w orzechach, nasionach, pestkach czy roślinnych olejach. Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym nasza skóra jest lepiej nawilżona, bardziej gładka czy mniej narażona stany zapalne.

Antyoksydanty to kolejna grupa produktów, które powinny pojawić się w naszej diecie. Do nich zaliczamy przede wszystkim witaminy C+E, cynk, mangan, beta-karoten, ale i selen. Do źródeł antyoksydantów zaliczamy przede wszystkim owoce i warzywa, a konkretnie: wszelkie sałaty, kapustę, szpinak, pomidory, dynie, marchew, paprykę, szparagi, brokuły, ogórka, jagody, borówki, truskawki, pomarańcze, wszelkiego rodzaju kiszonki, przyprawy, ale również i orzechy. Wprowadzenie tych produktów do naszej diety powoduje zmiany, nie tylko na skórze, ale i w całym organizmie. Przekonamy się o nich na własnym samopoczuciu.

Zanim sięgniemy po kolejny krem czy damy się skusić na reklamowane tabletki na skórę, warto przemyśleć, czy nie jesteśmy sami w stanie więcej zagwarantować naszej skórze i organizmowi. Warto przyjrzeć się zawartości naszego talerza, bo być może to co się na nim znajduje jest odpowiedzialne za kondycje naszej skóry. Kosmetyki, których używamy są jedynie wsparciem, a to jak wygląda nasza skóra jest zależne tylko i wyłącznie od nas, przez to co jemy. Pielęgnacja w tym przypadku nie rozwiązuje problemów skórnych, a jedynie go tuszuje, zatem zadbajmy o naszą skórę od środka.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest