Dieta owsiana – zasady, efekty, opinie i jadłospis

Kiedy czujesz, że przytyłeś i chcesz się w szybki sposób pozbyć kilku kilogramów jest na to metoda. Nie musisz już teraz szukać po sklepach, różnego rodzaju preparatów, które nie zawsze dają pożądany efekt. Warto sięgnąć po jednodniową dietę owsianą. Jak sama jej nazwa wskazuje podstawowym składnikiem tej diety są płatki owsiane.

Zasady diety owsianej

Obniżają one poziom złego cholesterolu i usuwają złogi z naczyń krwionośnych. Dietę można stosować tylko raz w tygodniu. Dzięki niej, bez zbędnego głodzenia można się pozbyć centymetrów w talii. Jest również bardzo łatwa i każdy może ją przygotować błyskawicznie. Należy kupić płatki owsiane. Wziąć sześć łyżek i wsypać do gotującego się mleka. Najlepiej, żeby miało od 0,5 do 2 procent. Następnie dzielimy ją na sześć porcji. Pierwszą porcję należy zjeść około 8 rano. Następną natomiast o 11. I tak co trzy godziny. Po podgrzaniu każdej dawki, dodajemy po dwie łyżki płatków. Należy poczekać, aż zmiękną pod wpływem mleka.

Wyróżniamy dwie odmiany diety owsianej: jednodniową oraz długoterminową, która z kolei dzieli się a trzy fazy. W przypadku jednodniowej diety owsiankowej zasada jest prosta: stosujemy ją raz w tygodniu. Przez cały dzień spożywamy wyłącznie płatki owsiane na mleku, wodzie bądź z jogurtem naturalnym. W ciągu doby możemy stracić 1 kg. Owsiankę możemy wzbogacić o rodzynki lub świeże owoce. W trakcie jednodniowej diety zakazane jest picie kawy, herbaty oraz napojów gazowanych.

Długoterminowa dieta owsiana to dość restrykcyjny jadłospis oparty na płatkach owsianych przez okres dwóch miesięcy. Składa się z trzech faz, w której zakazano spożywania: napoje gazowane i słodzone, produkty o wysokiej zawartości tłuszczu, słodycze i słone przekąski, żywność wysoko przetworzona oraz fast foody. Pierwsza faza jest najbardziej rygorystyczna i trwa tydzień. Głównym jej celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz utrata masy ciała. Każdy posiłek składa się z owsianki, 4 razy dziennie nie przekraczając kaloryczności 1200 kcal. Druga faza trwa przez miesiąc wprowadzając do jadłospisu owoce i warzywa. W jadłospisie powinny pojawić się 3 porcje owsianki. W ramach obiadu dozwolone jest zjedzenie upieczonej ryby lub grillowanej piersi z kurczaka. Ostatnia faza trwa dwa tygodnie spożywając owsiankę tylko raz dziennie. Pozostałe posiłki mogą być przygotowywane na bazie rozmaitych produktów żywnościowych: owoców, warzyw, nabiału, mięs, ryb oraz produktów zbożowych, takich jak: pieczywo, kasze, ryż, makarony itd. Podstawową zasadą trzeciej fazy jest lekkostrawność posiłków.

Przykładowy jadłospis diety owsianej

I śniadanie

  • pół miski płatków owianych z jogurtem i łyżeczką rodzynek.

II śniadanie

  • pół miseczki owoców, np. jagód, jabłek.

Obiad

  • 100 g pieczonej ryby (np. dorsza), miska zielonej sałaty z jogurtem naturalnym, pół miseczki owsianki na mleku.

Podwieczorek

  • pół miseczki świeżych warzyw, np. marchewki, papryki.

Kolacja

  • pół miski owsianki, gotowana fasolka szparagowa.

Wady i zalety diety owsianej

Dieta ma wiele zalet. Po jednodniowej kuracji, możemy stracić 1 kg. Warto tego dnia zmienić również napoje. Zamiast kawy czy herbaty pić dużo niegazowanej wody mineralnej. Efekty można szybko sprawdzić. Brzuch staje się bardziej płaski. Owsianka, ma 800 kcal, czyli zastąpi nam posiłki. Nie należy jednak jej stosować codziennie, ze względu na małą zawartość różnorodnych składników odżywczych. W owsie znajdują się fitoestrogeny, które są zalecane szczególnie dla kobiet po 40 roku życia. Przyśpieszają również przemianę materii i są dobre dla diabetyków. To również bardzo dobre źródło białka, oraz aminokwasów.

Pomagają również walczyć ze zmęczeniem. Ta dieta, ma pomóc przede wszystkim w zachowaniu odpowiedniej równowagi, pozbyć się zbędnych kilogramów i nie stracić przy tym za dużo energii. Owsianka przygotowana z mlekiem nie posiada żadnego smaku. Dla osób, którym to przeszkadza mogą posłodzić sobie za pomocą stewii, idealnym odpowiednikiem cukru.

Jednodniowa dieta, nie powinna przynieść żadnych skutków ubocznych. Zachowuje stabilną masę ciała, zapewniając składniki odżywcze. Pozwala oczyścić organizm, dlatego może być stosowana bezpiecznie również u osób, które mają cukrzyce. Nie jest tez „dietą cud”, dlatego na jej efekty trzeba trochę poczekać. Ma to swoje plusy, ponieważ nie niszczy organizmu. Można ją również potraktować jako pozbycie się z organizmu toksyn po zbyt obfitych posiłkach. Ważne jest, aby przyzwyczaić organizm do mniejszej ilości kalorii.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest