Aloes a odchudzanie – czy działa?

Wiele jest roślin, które stosowane regularnie mogą poprawić kondycję naszego organizmu. Popularność zyskuje medycyna alternatywna, która podpowiada nam o metodach znanych i sprawdzanych od tysięcy lat. Dzisiaj, w ich odpowiedniej selekcji mogą pomóc rady babci lub Internet. Niektóre z tych roślin, jak na przykład aloes, są w stanie wspomóc nas w odchudzaniu i zrzuceniu zbędnych kalorii.

Czym jest aloes i jakie posiada właściwości

Aloes to gatunek rośliny zielnej, który występuje w przynajmniej 420 odmianach. Co ciekawe, uważany w Egipcie jako „roślina nieśmiertelności” bywał składany w ofierze podczas ceremonii żałobnej faraonów. Składa się w 99 % z wody, ale zawiera sporą ilość wartościowych aminokwasów oraz potrzebnych dla naszego organizmu kwasów tłuszczowych. W kosmetologii pełni funkcje nawilżające oraz kojące, również jest bardzo pomocny podczas oparzeń i problemów ze skórą. Potwierdzony jest pozytywny wpływ aloesu na kondycje włosów – ich struktury oraz skóry głowy. Działa antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Wzmacnia odporność i chroni przed infekcjami.

Aloes a dieta

Aloes ma właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że intensywnie oczyszcza nasz organizm z toksyn. Najważniejsze w odchudzaniu są związki przeczyszczające, które przyśpieszają metabolizm. I w tej kwestii również nie zawiedziemy się na aloesie. Szybszy metabolizm oznacza szybsze spalanie kalorii, czyli coś, do czego dążymy podczas odchudzania. Przy zbilansowanej diecie przekłada się to na utratę tkanki tłuszczowej. Zapobiega zaparciom i wspomaga proces trawienia. Aloes był często stosowany jako tradycyjny lek na cukrzycę. Uważa się, że zwiększa wrażliwość na insulinę i pomaga poprawić zarządzanie poziomem cukru we krwi. Obniżenie poziomu cukru jest potrzebne równocześnie osobą zmagającym się z cukrzycą, jak i tym, którzy chcą poprawić swoją sylwetkę. Głównie dlatego, że łatwiej jest odmówić sobie słodkich przyjemności i bardziej świadomie podejmować decyzje dotyczące naszego żywienia i zakupów spożywczych. Często wydaje nam się, że przybraliśmy na wadze a w rzeczywistości nasz organizm zebrał sporo wody w tkankach. Czujemy się wtedy spuchnięci i ociężali. W takim wypadku aloes pomoże nam usunąć nagromadzoną w organizmie wodę.

Sok z aloesu

Głównym surowcem pozyskiwanym z aloesu jest miąższ, który znajduje się w liściach rośliny. Możemy go spotkać w różnych formach; jako żel – stosowany miejscowo na ciało, sok z aloesu lub aloes sproszkowany. Aloes do picia jest jego najpopularniejszą formą. Na początku stosowania aloes, który jest mocno skoncentrowany należy rozcieńczyć z wodą oraz należy działać zgodnie z zaleceniami producenta danego preparatu. Aloes ma właściwości alkalizujące, a ciało o kwaśnym pH jest wylęgarnią chorób. Aby pomóc sobie utrzymać równowagę ciała, jedz i pij alkaliczne potrawy i napoje, takie jak sok z aloesu. Miąższ z niego pozyskiwany jest bardzo gęsty, więc jest to idealny sposób na zapobieganie lub leczenie odwodnienia. Utrzymanie nawodnienia pomaga w detoksykacji organizmu, zapewniając sposób na oczyszczenie i wypłukanie zanieczyszczeń. Sok zawiera również wiele składników odżywczych, które optymalizują wydajność narządów w organizmie. Jest to kluczowe, ponieważ nerki i wątroba są w dużej mierze odpowiedzialne za detoksykację krwi i wytwarzanie moczu. Z tego powodu musisz dbać o ich zdrowie. Po ciężkim wysiłku, twój organizm wymaga nawodnienia poprzez spożycie dodatkowych płynów, aby wypłukać i pozbyć się nagromadzonego kwasu mlekowego podczas ćwiczeń. Wypróbuj sok z aloesu zamiast wody kokosowej po kolejnym ciężkim treningu. Picie go zwiększy zawartość wody w jelitach. Badania wykazały związek między zwiększeniem zawartości wody w jelitach a stymulacją perystaltyki, co ma wpływ na regularne wypróżnianie. Jeśli masz problemy z częstymi zaparciami, spróbuj włączyć sok z aloesu do swojej codziennej rutyny, aby utrzymując równowagę zdrowej flory jelitowej.

Czy warto?

Oczywiście, że tak. Każdy z nas może znaleźć pewne właściwości aloesu, które odpowiadać będą jego indywidualnym potrzebom, zwłaszcza w procesie odchudzania. Jednak, należy zaznaczyć, że każda substancja stosowana w nadmiarze może zaburzyć jej właściwie działanie. Zbyt duża ilość przyswojonego aloesu, zamiast wspomóc, może zaburzyć perystaltykę jelit. Zalecana jest codzienna kuracja nie dłuższa niż miesiąc. Podczas każdej diety warto uprawiać ćwiczenia fizyczne, które wzmocnią nasze ciało, pomogą w spalaniu kalorii oraz wyrzeźbią nasze mięśnie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest